اجتماعی و فرهنگی

جزئیات حمایت قضایی از فرهنگیان اعلام شد

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین فریدون واسعی، مدیر کل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی کارکنان وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «آیا قانون حمایت از حقوق معلمان و فرهنگیان در مدرسه وجود دارد؟»، اظهار داشت: با این عنوان خیر، اما ممکن است حمایت‌هایی داشته باشیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «اگر معلمی در مدرسه مورد تعرض فرد یا دانش‌آموزی قرار گیرد، آیا قانونی برای حمایت از وی وجود دارد؟»، گفت: قانون نداریم؛ قانون حمایت از معلمان نداریم اما قانون حمایت قضایی داریم.

واسعی افزود: به صورت معمول اینطور است که اگر کسی شکایتی از دیگری داشته باشد، بخواهد دفاع کند و یا کسی علیه او شکایت داشته باشد، خودش باید برود شکایت یا دفاع کند و یا وکیل بگیرد.

وی به قانون حمایت قضایی از کارکنان دولت اشاره و خاطرنشان کرد: در زمانی که قانون حمایت قضایی در سال ۱۳۷۶ تصویب شد این اجازه را به دولت، دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها داد که اگر برای کارمند در حین انجام وظیفه و انجام کار مشکلی به وجود آید که نیاز باشد، شکایت کند و یا اینکه کسی علیه او شکایت کرده و نیاز به دفاع داشته باشد، کارمند حقوقی آن دستگاه می‌تواند به عنوان وکیل در دادگاه حاضر شود و از کارمند دفاع کند.

مدیر کل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی کارکنان وزارت آموزش و پرورش در ادامه به فارس گفت: شرط حمایت قضایی در قانون این است که موضوع در ارتباط با شرح وظیفه و کار وی باشد؛ مثلاً اگر یک دانش‌آموز در اجرای آیین‌نامه اجرایی و آموزشی مدرسه به معلم توهین و ایجاد سر و صدا کند، در این جا معلم مشمول حمایت قضایی می‌شود.

وی ادامه داد: در آموزش و پرورش هم این قانون در حد توان اجرا می‌شود و در جاهایی هم وقتی همکاران به عنوان مشورت مراجعه می‌کنند به ‌آنها مشاوره داده می‌شود؛ البته پیشنهادم این است که اگر به همکاران آموزش‌های حقوقی داده شود بهتر از این است که خدایی نکرده مشکلی پیش آید و بعد حمایت قضایی بخواهند.

واسعی در پاسخ به این پرسش که «آیا اگر مشکلی برای فرهنگیان در حین انجام وظیفه رخ دهد می‌توانند مشمول این قانون شوند؟»، گفت: بله، می‌توانند مشمول حمایت قضایی شوند و اگر این موضوع در جریان انجام کار باشد، می‌توانند شکایت کنند و همکاران حقوقی در ادارات آموزش و پرورش حمایت قضایی را انجام می‌دهند.

وی افزود: در این قانون و به استناد آن چه در قانون وجود دارد، برای کارمند حقوقی وزارتخانه برگ نمایندگی صادر می‌شود و دیگر نیازی نیست که پروانه وکالت داشته باشد و این کارمند در دادگاه حاضر می‌شود و به عنوان مثال از معلم یا فرهنگی دفاع می‌کند.

مدیر کل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی کارکنان وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «آیا حمایت قضایی برای توهین به کارمندان دولت در حین انجام کار انجام می‌شود؟»، تصریح کرد: بله، در این زمینه هم حمایت قضایی انجام می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن