شورای شهر

کثرت اعضای شورا سبب تصمیم‌گیری بر اساس خرد جمعی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران و امیر خجسته رئیس کمیسیون شوراهای مجلس در برنامه گفتگوی ویژه خبری در خصوص مصوبه جدید مجلس که اعضای شورای شهر تهران را از ۳۱ نفر به ۲۱ نفر کاهش داده بود، سخن گفتند.

امیر خجسته با بیان اینکه من خودم پیش از این عضو شورای شهر بودم، گفت: من به شوراها علاقه دارم و حامی سرسخت آنها در مجلس هستم اما این طرح را ۱۳۰ نماینده مجلس موافقش بودند و از میان شوراهای شهر نیز درخواست کاهش تعداد اعضا را داشتم. همچنین مرکز پژوهش‌ها، وزارت کشور، اعضای شورای عالی استان‌ها و … استدلال‌های زیادی را مطرح کرده بودند که نشان می‌داد افزایش تعداد اعضای شورا سبب اختلاف‌ نظرها شده و کمتر در جلسات به تفاهم می‌رسند.

وی ادامه داد: به دلیل افزایش اعضای شورا، شوراها به دو گروه همراه و مخالف شهردار تبدیل شده و کار مدیریت شهری در برخی از نقاط کشور با اختلال همراه بوده است.

در ادامه مهدی چمران با بیان اینکه افزایش یا کاهش تعداد اعضای شورا دلیلی بر ایجاد تفاهم یا کاهش تفاهم نیست. برخی شوراهای پنج نفره به میزان بالایی با هم اختلاف دارند. در حال حاضر در مجلس دویست و اندی نماینده وجود دارد که بر سر مسائلی با هم اختلاف نظرهای زیادی دارند اما آنچه که نتیجه کار را مشخص می‌کند، رای‌گیری است.

خجسته نیز با بیان اینکه پژوهش‌ها نشان می‌دهد افزایش تعداد شوراها از کیفیت شوراها کاسته است، گفت: پژوهش‌ها نشان می‌دهد شوراهای قبل خروجی بهتری داشت.

چمران در پاسخ به خجسته گفت: کثرت اعضای شورا سبب تصمیم‌گیری بر اساس خرد جمعی می‌شود. شهر تهران۲۰هزار میلیارد بودجه دارد، ۶۵هزار کارمند و ۷۰ هزار نفر کارمند شرکت‌های پیمانکاری، آیا اداره کردن چنین شهری با ۲۱ نفر عملیاتی است؟ ما تنها  اتاق فکر و قانونگذار نیستیم، بلکه نظارت مهمترین رکن شوراست که باید دنبال کنیم. تهران ۲۲ منطقه دارد که در شورای سوم که ۱۵ عضو داشتیم ما دچار مشکل نظارت بودیم که با افزایش تعداد اعضا، این مشکل حل شد.

در ادامه این برنامه نرگس کمالی عضو شورای عالی استان‌ها با انتقاد از این نگاه که افزایش تعداد شوراها هزینه‌بر بوده، گفت: نباید به شوراها به دید هزینه نگاه کرد، بلکه شوراها یک سرمایه‌گذاری برای مدیریت کیفی شهر هستند.

وی ادامه داد: از مجلس توقع می‌رفت به گونه‌ای قانونگذاری کند که امکان اجرایی شدن آن در طول زمان طولانی وجود داشته باشد.

در ادامه این برنامه خجسته د گفت: شورای شهر تهران در صورتی که مدیریت یکپارچه شهری تحقق پیدا کند نیاز به ۷۵ تا ۱۰۰ عضو دارد. اما در حال حاضر با شرایط فعلی نیاز به افزایش تعداد اعضا ندارد. ما از دومای روسیه بازدید کرده‌ایم و اداره شهر را به شکل استاندارد و درست در آنجا دیده‌ایم.

چمران نیز در این برنامه با اشاره به جایگاه شوراها در قانون اساسی گفت:  امیدواریم با مدیریت یکپارچه شهری، شوراها به جایگاه اصلی خود برسند. اما دولت و مجلس چرا باید قوانینی تعیین کنند که مجبور به تغییر آن شوند. مدیریت یکپارچه شهری به زودی محقق می‌شود و باید قانونگذار به گونه‌ای تصمیم‌گیری می‌کرد که پس از اجرای آن دوباره مجبور به تغییر قوانین نشوند.

وی ادامه داد: در شهری مانند لندن ۷۵ عضو شورا برای هر محله، در مسکو ۷۵ عضو شورا و استانبول ۱۰۰ عضو دارد.

رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: ما برای هر محله هفت عضو شورایار تعیین کرده‌ایم که دست و چشم ما در محلات باشد. در حال حاضر چطور ما با ۲۱ نفر، این تعداد شورایار برای تمامی محلات تهران را نظارت و هماهنگ کنیم.

چمران اظهار داشت: بودجه شوراها در مقابل ۲۰هزار میلیارد بودجه شهرداری تهران چند صدم بودجه هم به حساب نمی‌آید و این دلیل قانع‌کننده‌ای برای تغییر قانون نیست.

وی به مواد دیگری از طرح مجلس اشاره کرد و گفت: بندهای دیگر خطرناک‌تر از بند مصوب شده است. اینکه شهردار بعد از استیضاح می‌تواند به کمیته حل اختلاف مرکزی مراجعه کند و این کمیته برای عزل شهردار تصمیم‌گیری کند. مگر شهرداری که توسط شورا عزل شده و از سوی کمیته اختلاف نظر به مسئولیت خود بازگشته، می‌تواند با شورا هماهنگ باشد؟ یا این شورا می‌تواند با شهردار کار کند؟

خجسته با بیان اینکه نظر چمران را در این رابطه قبول دارم و آن را در روند بررسی‌ها اصلاح خواهیم کرد، گفت: اما ما شرایط استیضاح را سخت‌تر کرده‌ایم؛ این هم به نفع مردم است و هم مدیریت شهری، زیرا هر شهرداری که در معرض استیضاح قرار می‌گیرد، روند خدمات شهر دچار اختلال می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن