مدیریت شهری

کمک شهرداری به مالکان باغ های خصوصی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین علی محمدمختاری با اشاره به اینکه بهبود وضعیت محیط زیست شهروندان و مقابله با آلودگی هوای کلان شهر تهران یکی از دغدغه های شهرداری است، گفت: به همین منظور حفظ و گسترش فضای سبز و غرس درختان نقش بسیار موثری در دستیابی به این هدف خواهد داشت. در همین راستا سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرتهران تلاش کرده شهروندان تهرانی را با مقررات مرتبط با فضای سبز و ظرفیت ها و همچنین محدودیت های حقوقی و قانونی این مقررات آشنا کند.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به تبصره ۱ ماده ۴ آیین نامه قانونی اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها مصوب سال ۱۳۵۹ شورای انقلاب که مصوب ۱۳/۸/۱۳۸۸ مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده که این آیین نامه نیز مصوب ۱۵/۲/۱۳۸۹ شورایعالی استان هاست، اظهار کرد: حفظ و نگهداری و آبیاری درختان موجود در باغات خصوصی بر عهده مالکین، ساکنین و متصرفین آنهاست.

وی با توجه به اینکه طبق اطلاعات واصله از طریق بازدیدهای مستمر کارشناسان و پیام های مردمی ثبت شده در سامانه ۱۸۸۸ و ۱۳۷ و همچنین مطبوعات، مالکین تعدادی از این باغات با بی توجهی عامدانه موجبات از بین رفتن درختان را فراهم می کنند، ادامه داد: سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرتهران با ابلاغ بخشنامه ای مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران را مکلف کرده که نسبت به اطلاع رسانی مناسب در خصوص این مفاد قانونی به مالکین اقدام و در صورت مشاهده هرگونه اهمال در نگهداری درختان مشمول قانون مذکور، با هماهنگی و نظارت سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران این اقدامات را به انجام رسانند.

مختاری با بیان اینکه در صورت اعلام مالک یا مالکین مبنی بر عدم توانایی در نگهداری درختان، شهرداری برابر تبصره ۳ ماده ۴ آیین نامه یاد شده همکاری های لازم را جهت تسهیل در عملیات نگهداری به عمل می آورد، اذعان کرد: همچنین در صورت اهمال در نگهداری درختان، شهرداری های مناطق طبق تبصره ۳ ماده ۴ آیین نامه مذکور رأساً نسبت به آبیاری و نگهداری آنها اقدام کرده و هزینه های آن برابر ضوابط و مقررات همین تبصره از آنها دریافت می شود .

وی با تاکید بر اینکه در صورت عدم همکاری مالکین یا متصرفین در هر مرحله با شهرداری، ضمن هماهنگی با سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران و مراجع قضایی، اقدامات لازم را در جهت حفظ و نگهداری باغ به عمل می آورد، گفت: به همین منظور جهت تنویر افکار و آشنایی عمومی با قوانین و مقرراتی که در همین ارتباط وضع گردیده، تبصره ۳ ماده ۴  آیین نامه  قانونی  اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها  ارایه شده است.

وی در توضیح تبصره ۳ ماده ۴ افزود: در صورت اهمال در نگهداری درختان مشمول قانون، شهرداری موظف است با اخذ مجوز از دادستان، رأساً نسبت به آبیاری و نگهداری آنها اقدام و هزینه های متعلقه را با ۱۵% اضافی به عنوان کارمزد از مالک دریافت کند. این در حالیست که در صورت اعلام مالک مبنی بر عدم توانایی در نگهداری درختان، شهرداری مجاز است، درخصوص حفظ و نگهداری درختان به مالک مساعدت کرده و تنها هزینه های مترقبه را از وی دریافت کند.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران همچنین اضافه کرد: در صورت استنکاف مالک یا متصدی از پرداخت هزینه های فوق الذکر، اداره اجرای احکام ثبت محل، با دستور دادستان مکلف است نسبت به وصول و واریز آن به حساب شهرداری طبق اجرای اسناد لازم الاجرا اقدام کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا