اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران خبر داد: افزودن ۲۶۰ اتوبوس تا پایان بهار به ناوگان/آغاز عملیات احداث خط ۱۱ طی هفته‌های آتی

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره واگن‌های چینی گفت: در نقطه‌ای هستیم که با همکاری سازمان شهرداری‌ها و شهرداری تهران فاز مهندسی پروژه‌ها، طراحی فنی و مکانیکی به پیمانکار ابلاغ شده و طراحی الکتریکال نیز امروز به اتمام می‌رسد و هفته آینده به پیمانکار اعلام خواهد شد.

به گزارش شوراآنلاین، محسن هرمزی در دویست و سی و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جریان ارائه گزارش عملکرد معاونت حمل و نقل و ترافیک با بیان اینکه سر فصل اصلی موضوعات ما مترو است و اتفاق مهمی در این بخش افتاده است، اظهار کرد: رویکرد مدیریت ششم تکمیل خط ۶ و ۷ است و در سال گذشته ایستگاه های مهمی در این دو خط راه اندازی شد.

بسته شدن پرونده خط ۶ و ۷؛ امسال

وی افزود: در برنامه امسال پرونده خط ۶ و ۷ مترو بسته می شود و در پایان سال جشن تکمیل خطوط هفت گانه را خواهیم گرفت. عملیات حفاری خط ۶ در توسعه جنوبی به اتمام رسید و امسال دو ایستگاه حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی به شبکه اضافه خواهد شد.

هرمزی با بیان اینکه قسمت شمالی خط شش در غرب تهران به بهره برداری رسید، گفت: ایستگاه آیت اله کاشانی در غرب خط هفت به عنوان ایستگاه تقاطعی با خط ۶ به بهره برداری می رسد و با افتتاح ایستگاه تختی، خط هفت تکمیل خواهد شد.

امسال فاز یک پایانه آزادگان و فاز دو پایانه اکباتان اجرایی می‌شود 

وی با بیان اینکه فاز یک پایانه آزادگان و فاز دو پایانه اکباتان نیز اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: امروز متروی تهران ۱۵۹ ایستگاه و ۳۱۰ کیلومتر خط ریلی دارد و این اتفاق باعث شده که مسافر زمان بیشتر را از شبکه مترو استفاده کند. پیش از آغاز مدیریت شهری ششم مسافر ۹ کیلومتر از مسیر استفاده می کرد و با تکمیل شبکه و خط ۶ و ۷ عملا این رقم به ۱۶.۵ کیلومتر رسید.

تحویل زمین در ۱۸ نقطه برای احداث خط ۱۰ مترو

هرمزی با بیان اینکه میزان پایداری مسافر در شبکه مترو تهران افزایش یافته است، یادآور شد: در سالی که گذشت حفاری خط ۱۰ آغاز شد و ۱۸ نقطه زمین تحویل داده شد و عملیات هشت ایستگاه آغاز شده که توسعه خواهد یافت. دستگاه دوم تی بی ام نیز در سال جاری فعالیت خود را آغاز می کند.

آغاز عملیات احداث خط ۱۱ طی هفته‌های آتی

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تأکید بر اینکه عملیات اجرایی خط ۱۱ نیز مورد توافق قرار گرفته و در اردیبهشت ماه به نتیجه می رسد، گفت: در بخش تأمین واگن با پیگیری های مدیریت شهری دوره ششم و بانک مرکزی قرارداد نهایی و ساخت واگن ها آغاز شد.

وی ادامه داد: پرداخت هزینه ها صورت گرفته و ۴۳ میلیون یورو نیز باید در نیمه اول سال پرداخت شود که مکاتباتی در این زمینه صورت گرفته است. در نقطه ای هستیم که با همکاری سازمان شهرداری ها و شهرداری تهران فاز مهندسی پروژه ها، طراحی فنی و مکانیکی به پیمانکار ابلاغ شده و طراحی الکتریکال نیز امروز به اتمام می رسد و هفته آینده به پیمانکار اعلام خواهد شد.

هرمزی با بیان اینکه جلسات برای طراحی در ایران برگزار شد، تصریح کرد: یکی از اتفاقات مهم در این پروژه که جای تبریک به جامعه مهندسین دارد، ساخت ۸۴۰ بوژی به صورت کامل در واگن سازی تهران انجام خواهد شد.

رونمایی از نمونه اولیه بوژی؛ خردادماه

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه طراحی و ساخت بوژی اتفاق بسیار مهمی است که در این دوره آغاز شده است، یادآور شد: بوژی واگن های مترو برای اولین برای انجام می شود. فرایند ساخت نمونه اولیه آغاز شده و خردادماه رونمایی خواهد شد و سپس به تولید انبوه خواهد رسید.

هرمزی با بیان اینکه قرارداد بسیار مهمی با شرکت سی آر سی و نورینکمو منعقد شد، اظهار کرد: TOD و انتقال تکنولوژی با پیگیری های صورت گرفته به نتیجه رسید و طرح توسعه کارخانه نیز پیش رفت و شرکت سی آر سی از واگن سازی تهران بازدید کرد و ریل گذاری های ابتدایی و تجهیزات کارخانه احصا شده و در سال جاری عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

وی با اعلام اینکه تمام مجموعه های مرتبط از جمله مپنا و جهاد دانشگاهی را درگیر کردیم، گفت: سهم داخلی سازی در انتهای پروژه به ۵۵ درصد خواهد رسید که البته این آمار غیر از بدنه است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تأکید کرد: از اعضای شورا درخواست داریم که برای پرداخت ۴۳ میلیون یورو به عنوان قسط دوم و سوم ما را کمک کنند.

وی با بیان اینکه در این دوره از مدیریت شهری تأییدیه های نهایی قطار ملی اخذ شد، خاطرنشان کرد: فرایند تولید انبوه نیز دنبال شده است و این قطار در خط تهران- پرند از دو هفته پیش در حال فعالیت و مسافرگیری است. ما برای این مهم اقدامات را پیگیری کردیم  و محموله نفت با همکاری دولت به فروش رفت و هزینه آن موجود است.

تا پایان سال ۲ تا ۳ رام قطار ملی تحویل داده می‌شود 

هرمزی با اعلام اینکه ۵۰ میلیارد تومان جداگانه برای ۲۱ بدنه مترو اختصاص یافته، اظهار کرد: ۱۴ بدنه و یا به نوعی دو رام قطار از سالن رنگ خارج شده اند و آماده نصب تجهیزات هستند. این نوید را می دهیم که تا پایان سال دو رام قطار ملی تولید داخل تحویل داده شود و تلاش می کنیم به سه رام برسد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران همچنین تصریح کرد: قطاری که با حضور رئیس جمهور قبلی رونمایی شد، قطعات آن از واگن های دیگر مترو که در انبار سیل گرفته مترو قرار داشت، جدا و نصب شده بود که تجهیزات آن را تغییر دادیم و آن قطار به مدت دو هفته در خط تهران- پرند فعالیت می کند. حضور رئیس جمهور در واگن سازی برای بازدید از تولید انبوه است.

خرید چهار دستگاه لوکوموتیو

وی با بیان اینکه ۳۰ رام قطار اورهال خواهد شد، خاطرنشان کرد: ۶ دستگاه قطار دو طبقه در سال جاری اورهال می شوند. چهار دستگاه لوکوموتیو نیز خریداری خواهد شد. ۲۲ رام قطار DC باید در سال جاری اورهال شود و این رقم در سال قبل ۱۶ رام بود که به طور کامل انجام شد.

انعقاد قرارداد سه هزار میلیارد تومانی برای تأمین تجهیزات مترو

هرمزی با تأکید بر اینکه سه رام قطار DC تحویل داده شده و تا خردادماه ادامه خواهد یافت، یادآور شد: سه هزار میلیارد تومان قرارداد برای تأمین تجهیزات مترو منعقد شده است. در این دوره سعی کردیم نیروی انسانی مترو را مدیریت کنیم و علیرغم اضافه شدن ایستگاه ها تلاش بر مدیریت بهینه نیروها بود.

در ۳۱ ماه اخیر ۸۲۶ دستگاه اتوبوس نوسازی شده است

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اعلام اینکه اتوبوسرانی موضوع پر چالشی است، یادآور شد: امسال قرارداد دو هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی منعقد شد و قراردادهایی نیز با شرکت های عقاب افشان، اسنا و دیگر شرکت ها به تعداد دو هزار و ۵۰۰ دستگاه منعقد شده است. ۶۰ دستگاه اتوبوس از عقاب و ۶۶ دستگاه از اسنا در آینده‌ای نزدیک تحویل خواهیم گرفت. از ابتدای این دوره ۸۲۶ دستگاه اتوبوس نوسازی شده است. تا پایان شهریورماه ۳۵۰ دستگاه اتوبوس از عقاب و اسنا تحویل می گیریم و ۴۰۰ دستگاه اتوبوس برقی چینی نیز وارد خواهد شد.

حدود ۲۵۰ اتوبوس تا آخر بهار تحویل می‌گیریم

هرمزی با بیان اینکه بیش از ۲۵۰ دستگاه اتوبوس از عقاب افشان طلب داریم، گفت: در کل ۶۰ دستگاه اتوبوس تا پایان اردیبهشت ماه و ۲۰۰ دستگاه نیز تا پایان خردادماه تحویل خواهیم گرفت.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه پیش پرداخت به اسنا نیز انجام شده است، تصریح کرد: سه هزار و ۵۳ دستگاه اتوبوس در تهران فعال هستند و تعداد دستگاه های شاغل بیش از دو هزار دستگاه هستند.

وی با بیان اینکه ۲۶۰ دستگاه از وزارت کشور تحویل گرفتیم که در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد گرفت، یادآور شد: این دستگاه ها فعال هستند و چون باید واگذار شوند، در آمار ما محسوب نمی شوند. در مجموع می توان ۵۰۰ دستگاه به اتوبوس های شاغل اضافه کرد و تعداد اتوبوس های شاغل را نزدیک به دو هزار و ۶۰۰ دستگاه اعلام کرد.

هزار و ۴۷۵ دستگاه تاکسی سواری نوسازی شده اند

هرمزی با بیان اینکه قرارداد ۲۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه تاکسی پیگیری شده است، گفت: فراخوان هزار دستگاه تاکسی منتشر شده و تا دیروز ۱۰۸ نفر ثبت نام کرده اند. دو هزار و ۵۰۰ دستگاه تاکسی دیگر نیز به این آمار افزوده خواهد شد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اعلام اینکه هزار و ۴۷۵ دستگاه تاکسی سواری نوسازی شده اند، تصریح کرد: سه هزار و ۹۸۰ تاکسیران به صندوق معرفی شده اند و ۱۷۰ تاکسی از این محل تحویل داده شده است.

وی با بیان اینکه شب گذشته بحثی مطرح شد اما آنچه اتفاق افتاده وجود مافیای خودرو است، یادآور شد: کسانی هستند که دل به ناامید کردن مردم بسته اند. تمام نظرات در فضای مجازی علیه ارزش های جمهوری اسلامی و تلاش های ماست و مردم را هدف گرفته اند. ما زیر بار مسئولیت رفته ایم و وظیفه خود را صادقانه انجام می دهیم و به دنبال کاهش ترافیک و آلودگی هوا هستیم.

هرمزی با اشاره به ناترازی سوخت در کشور، گفت: ما در حال واردات وسایل نقلیه برقی هستیم؛ لذا به دنبال هم افزایی و حمایت شورا هستیم. آنها به دنبال مأیوس کردن مردم هستند و امیدواریم این حمایت صورت بگیرد تا بتوانیم خادم مردم باشیم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه مکاتباتی از سوی معاونت وزارت صمت برای تأمین ۶۳۰ دستگاه واگن و تبدیل آن به ۷۹۱ دستگاه صورت گرفت، اظهار کرد: مترو از ابتدای فعالیت خود هزار و ۷۳ دستگاه واگن قطار دارد که بیش از این رقم در این دوره از مدیریت شهری پیگیری شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا