اجتماعی و فرهنگی

جزئیات قراردادهای ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین در حالی صندوق توسعه ملی در راستای تکالیف بودجه سال جاری نسبت به عقد قرارداد عاملیت ریالی با ۱۸ بانک دولتی و غیر دولتی همچنین صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی اقدام کرده که حجم قراردادهای عاملیت منعقد شده ریالی با بانکهای عامل در ۹ ماهه امسال حدود ۵۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال و تعداد طرح های اعلام وصول شده از بانکهای عامل حدود ۱۲۵۹ مورد به ارزش ۱۳ هزار و ۶۳۶ میلیارد ریال بوده است.

 

این درحالی است که حدود ۲۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از قرارداد عاملیت صندوق توسعه ملی با بانکها در زمینه تامین مالی برای بخش صنعت و معدن و گردشگری بوده است.

 

از بین ۱۶ بانک دولتی و خصوصی طرف قرارداد ریالی صندوق در بخش صنعت و معدن و گردشگری، بالاترین سهم مربوط به بانک صنعت و معدن با ۵۰۰۰ میلیارد ریال و بانکهای صادرات و پارسیان هر یک با ۳۰۰۰ میلیارد ریال است.

 

همچنین حدود ۲۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد دیگر از منابع ریالی تبدیل شده از صندوق توسعه ملی به قراردهای بخش "آب و کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی و محیط زیست" تعلق دارد.

 

در این بخش بانک کشاورزی با ۱۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال بیشترین سهم را در قراردهای ریالی به خود اختصاص داده است که البته نزدیک به ۱۷۰۰ میلیارد ریال آن به تکلیف بودجه بر می گردد.

 

قراردادهای ارزی صندوق توسعه ملی

اما در دوره ۹ ماهه سال جاری صندوق توسعه ملی نسبت به انعقاد قرارداد عاملیت ارزی به ارزش ۱۷ میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلار با ۱۳ بانک دولتی و غیر دولتی جهت اعطای تسهیلات ارزی به سرمایه گذاران نیز اقدام کرده است.

 

این درحالی است که بیشترین رقم قرارداد ارزی هم مانند بخش ریالی به بانک صنعت و معدن با حدود ۳.۹ میلیارد دلار اختصاص دارد.

 

همچنین بانک پاسارگاد با ۱.۴ میلیارد دلار و بانک تجارت با حدود ۱.۲ میلیارد دلار در رتبه های بعدی بیشترین میزان قرارداد ارزی منعقده با صندوق توسعه ملی تا پایان آذرماه قرار دارند.

 

گشایش بیش از ۹ میلیارد دلار اعتبار اسنادی

بنابراین گزارش، با توافق ارزی انجام شده بین صندوق توسعه ملی و بانکها حدود ۳۳ میلیارد و ۸۱۵ میلیون دلار طرح در بانکهای عامل مصوب و نزدیک به ۳۰ میلیارد و ۸۴۷ میلیون دلار طرح نیز به عنوان مسدود شده به بانک مرکزی گزارش شده است.

 

همچنین از فروردین تا آذرماه سال جاری حدود ۹ میلیارد و ۲۸۰ میلیون دلار اعتبار اسنادی(ال سی) از طریق بانکهای عامل جهت تامین مالی برای پیشبرد طرح ها باز شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن