اجتماعی و فرهنگی

از سرگیری سفر زائران ایرانی به سوریه در آینده ای نزدیک

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین حمید محمدی در دیدار وزیر گردشگری سوریه و هیئت سوری گفت: دشمنان مشترک ما باعث شدند تا زائران ایرانی از چند سال پیش از زیارت عتبات در سوریه محروم شوند و قطعا ما علاقمند هستیم تا شرایط مناسبی برای از سرگیری اعزام زائران ایرانی به سوریه فراهم شود. 

وی افزود: آنچه ما به عنوان سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کنیم، اعزام منظم و سازماندهی شده زائران ایرانی به سوریه است همانگونه که زائران ما به عتبات عالیات عراق اعزام می‌شوند.  

محمدی ادامه داد: مادامی که مسئولیت اعزام زائران به عهده سازمان حج و زیارت است، لازم است تا بسترهای لازم به ویژه الزامات امنیتی در کشور سوریه فراهم شود و ما از آن اطمینان داشته باشیم. 

وی بیان کرد: از ۲ سال گذشته با جدیت موضوع اعزام زائران ایرانی به سوریه را دنبال می‌کنیم و همانطور که اشاره شد مهم‌ترین موضوع در سفر زائران به سوریه موضوع امنیت است. 

سرپرست سازمان حج و زیارت با اشاره به آخرین مکاتبات طرف سوری با ایران گفت: در حال برنامه ریزی هستیم تا هیئتی کارشناسی از ایران با هماهنگی وزارت گردشگری سوریه برای بررسی پیوست امنیتی سفر و دیگر امور اجرایی و خدماتی این سفر زیارتی بزودی به آن کشور اعزام شوند و در کنار مسئله امنیت، امور اسکان، تغذیه و حمل و نقل نیز از دیگر دغدغه‌های ما است که توسط شرکت تحت نظارت وزارت گردشگری سوریه ارائه خواهد شد. 

سرپرست سازمان حج و زیارت تصریح کرد: قطعا تصمیم‌گیری دقیق در خصوص از سرگیری اعزام زائران به سوریه، به نتیجه بررسی کمیته‌ای که بزودی عازم سوریه خواهند شد و همچنین تایید نهایی مراجع ذیصلاح کشورمان بازخواهد گشت. 

«بشر یازجی» وزیر گردشگری سوریه در دیدار با سرپرست سازمان حج و زیارت، ضمن تبریک انتصاب وی گفت: قبل از هر چیز شهادت شهدای مدافع حرم ۲ کشور را تسلیت عرض می‌کنم و همچنین از شهادت آتش نشان‌ها در آتش سوزی ساختمان تجاری ابراز تأسف کرده و برای بازماندگان و مجروحان این حادثه آرزوی شفا می‌کنم. 

وی که برای حضور در مراسم انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام به ایران سفر کرده بود، بیان کرد: برگزاری این مراسم در این شهر مقدس فرصتی مناسبی  برای ارج نهادن به ارزش‌های والای اسلامی بود. 

وزیر گردشگری سوریه با اشاره به امضای تفاهم نامه بین ۲ کشور در خصوص از سرگیری اعزام زائران ایرانی به سوریه بیان کرد: امیدواریم در سال جاری در خصوص مباحثی که مورد نظر ۲ کشور در زمینه زائران است، به نتیجه برسیم. 

وی در سخنانش به پیشینه تاریخی ارتباطات و روابط ۲ کشور اشاره کرد و گفت: هر ۲ کشور در طول سنوات گذشته دشواری‌هایی را متحمل شده و البته به پیشرفت‌هایی نیز دست یافته‌اند. در دهه ۸۰ میلادی جنگ تحمیلی برای جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاد و آن روزها سوریه در کنار ایران بود، امروز هم در شرایط درگیری سوریه با گروه‌های تکفیری برادران ایرانی در کنار ما هستند و ما از این بابت از برادران ایرانی خود سپاسگزاریم و باید با روابط دو طرفه در مقابل خطراتی که هر ۲ کشور را تهدید می‌کند، ایستادگی کنیم. 

یازجی ادامه داد: وقتی آمارهای حضور زائرین کشورهای مختلف در سوریه را می‌بینم احساس ناراحتی می‌کنم که چرا امروز شاهد حضور زائران ایرانی در بین زائران در سوریه نیستیم. از سال ۲۰۱۳ تا کنون با توجه به سفر گردشگران و زائران برخی کشورها به سوریه تا به حال گزارشی نداشته‌ایم که آسیبی به زائرین و گردشگران خارجی در سوریه وارد شده باشد. 

وزیر گردشگری سوریه بیان کرد: ما علاقمندیم که زمینه برای سفر زائران ایرانی به این سوریه و همچنین سفر زائران و گردشگران سوری به ایران فراهم شود و در این زمینه مسائل مادی برای ما اهمیت ندارد و امیدواریم این دیدارها به روابط سودبخشی بیانجامد و جلسات ما بهره وری معنوی زائران و خانواده‌های آنان از مسئله زیارت را در پی داشته باشد و تلاش ویژه مسئولان ۲ کشور و اقدامات زیربنایی آنان به نفع زائران باشد. 

عدنان محمود سفیر سوریه در تهران نیز که در این دیدار حضور داشت نیز برلزوم برنامه مدون برای جلسات کارشناسی ۲ طرف و پیگیری مسائل سفر زائران تأکید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن