اجتماعی و فرهنگی

تاثیرات مخرب آلودگی هوا بر ریه، تا آخر عمر باقی است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمدرضا مسجدی با هشدار نسبت به بروز بیماری‌های ریوی بر اثر آلودگی‌ هوا گفت: در بلند مدت آلودگی هوا موجب بروز بیماری‌هایی می‌شود که درمان ندارد و تا آخر عمر همراه فرد خواهد بود.

وی در این زمینه گفت: موقعی که ما صحبت از آلاینده‌های هوا می‌کنیم، ۲ نوع گاز (مشتقات گوگرد، مشتقات ازت، گاز ازون و منوکسید کربن) و ذرات معلق مدنظرمان است.

فوق تخصص بیماری‌های ریوی ادامه داد: متأسفانه همگی این‌ها از طریق دستگاه تنفس وارد بدن می‌شوند و عمده آسیب‌هایی که به وجود می‌آورند بر روی دستگاه تنفسی است.

وی با بیان اینکه گرفتگی بینی، گرفتگی صدا، خلط بد رنگ، قرمزی چشم و … عوارض آلودگی هوا محسوب می‌شود افزود: این عوارض تنها مختص افراد بیمار نمی‌شود و افراد سالم را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دبیرکل اتحادیه جهانی بیماری‌های ریوی تأکید کرد: هر قدر میزان در معرض آلودگی بودن بیشتر باشد افراد بیشتری دچار خستگی، کوفتگی، عصبانیت زودرس و پایین آمدن آستانه فعالیت فیزیکی می‌شوند.

وی یادآور شد: حال اگر شخصی، بیماری زمینه‌ای مانند آسم، حساسیت، برونشیت مزمن یا بیماری قلبی داشته باشد و در معرض آلودگی هوا قرار بگیرد، دچار حملات شدید می‌شود و حملات آسمی، سرفه و نفس تنگی به او دست می‌دهد.

مسجدی هفته‌های پایانی آذر و هفته‌های ابتدایی دی که وارونگی هوا در تهران رخ می‌دهد را روزهای پرخطر برای مردم دانست و گفت: در این روزها مراجعات به اورژانس به علت افزایش بیماری‌های قلبی و تنفسی بیشتر می‌شود.

وی در مورد اینکه آیا آلودگی هوا در بلند مدت موجب بیماری‌های خطرناک و سرطان می‌شود نیز گفت: بیماری‌های مزمن تنفسی مانند COPD شهروندان کلانشهرها بi خصوص تهران را تهدید می‌کند.

دبیرکل اتحادیه جهانی بیماری‌های ریوی ادامه داد: آلودگی هوا به عنوان یک عامل وقتی ریه را دچار مشکل کرد، دیگر ریه بهبود نمی‌یابد و تا آخر عمر بیماری همراه فرد خواهد بود.

وی افزود: آلودگی هوا به تنهایی یا به عنوان یک فاکتور فزاینده، در افراد سیگاری یا در معرض آلودگی‌های شغلی امکان ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد.

این فوق تخصص بیماری‌های ریوی به مطالعات جدید در زمینه بیماری‌های ریوی اشاره کرد و گفت: مطالعات جدید نشان می‌دهد که آلودگی هوا فاکتور تاثیرگذاری در ابتلا به سرطان ریه است و حالا اگر فردی خدای ناکرده در معرض آلودگی‌های شغلی و سیگار نیز باشد، به مراتب خطر ابتلا به سرطان در او بیشتر می‌شود.

به گفته وی یکی از دلایل افزایش ابتلا به سرطان در کلانشهرها به خصوص تهران، آلودگی هواست.

مسجدی تاثیر آلودگی هوا را بر کودکان و سالخوردگان بیشتر دانست و گفت: البته آلودگی هوا تمام اقشار جامعه را تهدید می‌کند و متأسفانه راهی برای فرار از این تهدید نیز نیست.

وی با ابراز تأسف گفت: متأسفانه با توجه به وضع امروز شهرهای بزرگ راهی برای فرار از آلودگی هوا نیست و مردم کاری نمی‌توانند بکنند، چرا که بالاخره باید تنفس کنند و هوایی جز همین هوای آلوده برای تنفس وجود ندارد تنها می‌توان از تردد زیاد خارج از محل کار و منزل خودداری کرد و مایعات زیاد نوشید.

دبیرکل اتحادیه جهانی بیماری‌های ریوی در مورد آلاینده‌های هوای تهران گفت: در تحقیقاتی که در دهه ۷۰ انجام دادیم مشخص شد که در بهار حدود ۶۰ درصد و در پاییز و زمستان دو سوم آلودگی هوا مربوط به وسایل نقلیه ‌می‌شود.

وی آلایندگی موتورسیکلت را بیشتر از سایر وسایل نقلیه دانست و گفت: سوختی که برای گرمایش و کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد کمتر از خودروها در آلودگی هوا تأثیر دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن