اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

معاون شهردار تهران: من شهردارم شایسته تبدیل به یک الگوی ملی است

معاون شهردار تهران با اشاره به اهمیت مردمی‌سازی اداره‌ی امور گفت: «من شهردارم» شایسته تبدیل به یک الگوی ملی است.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی معاونت برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران، مجید باقری معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورا شهرداری تهران در مراسم تقدیر از سفیران دومین دوره «من شهردارم» که در سالن همایش‌های برج میلاد با حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران، عبودتیان دستیار رئیس جمهور در امور مردمی‌سازی دولت، آخوندی عضو شورای شهر تهران و جمعی از معاونین و مدیران شهرداری تهران برگزار شد، اظهار کرد: نهال نوپای «من شهردارم» امروز دو ساله شد و امروز در مورد دستاوردها و برنامه‌های آینده آن گفتگو خواهیم داشت. این طرح از دو سال پیش با رویکرد مردمی‌سازی اداره شهر تهران از طریق بودجه‌ریزی مشارکتی و انجام برنامه‌ریزی “با مردم” به جای برنامه‌ریزی “برای مردم” آغاز شد.

وی افزود: در این طرح، یک رکورد تاریخ‌ساز ثبت شد که با استناد به آن، با قاطعیت می‌توانیم فعالیت‌های مشارکتی شهرداری را به قبل و بعد از آن تقسیم کنیم. با این اهتمام در جلب مشارکت شهروندان تهرانی، شهرداری توانست از طریق این طرح، وجهه خود را از یک نهاد خدماتی صرف به یک «نهاد اجتماعی فرهنگ‌‌محور و خدمت‌محور» ارتقاء دهد.

باقری ادامه داد: تکنیکی که در این طرح به عنوان ارتباط چهره به چهره مورد استفاده قرار گرفت باعث موفقیت در جلب مشارکت شد و تجربه سال اول طرح نیز به ما کمک کرد. میزان پیشرفت توسعه محله‌ای و کل طرح در دوره اول من شهردارم تا امروز پیشرفت خوبی داشته به طوری که کل طرح ۷۶ درصد پیشرفت داشته و در بحث توسعه محله‌ای این عدد به بالای ۹۰ درصد رسیده است.

معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورا شهرداری گفت: بنا داریم هم در نظام بودجه‌ریزی، این طرح را به گونه ای برنامه ریزی کنیم که مجدداً سرمایه اجتماعی خوبی را جلب کنیم. دبیرخانه طرح من شهردارم یک مرکز تحقیق و توسعه دائمی را طرح ریزی کرده که تمامی فرایندها را بر اساس آخرین اطلاعات روز و استاندارد به‌روز رسانی کند. همچنین با استفاده از ثبت تجارب من شهردارم، می‌توانیم نقاط ضعف آن را برطرف کنیم. در کنار کتابچه تدوین تجارب طرح من شهردارم، کتاب من شهردارم را به چاپ خواهیم رساند.

وی اضافه کرد: نکته دیگر مدنظر، تبدیل «من شهردارم» به یک الگوی ملی و تسری آن به سازمان و شرکت‌ها و کلانشهری دیگر کشور است که شهر کاشان چند روز پیش اجرای این طرح را آغاز کرده و بقیه شهرها هم علاقمند هستند‌.

باقری تصریح کرد: اهتمام جدی شهرداری‌های مناطق ۲۲ گانه را در این طرح شاهد بودیم و دستاورد آن، مشارکتی با میزان یک میلیون و ۳۵۲هزار و ۱۳۹ نفر بود.

معاون شهردار تهران یادآور شد: باید در روش تعریف پروژه‌ها برای سال‌های آینده تجدیدنظرهایی داشته باشیم و روش‌های ارتباط‌گیری با شهروندان و جلب آرای آن‌ها نیز باید بهبود پیدا کند. در واقع، روش‌های ارتباط‌گیری را به طور دقیق احصاء و این فرآیند را دقیق‌تر و شفاف‌تر خواهیم کرد.

باقری خاطرنشان کرد: هر اقدامی که در شهرداری انجام می شود اگر یک رویکرد و همت جهادی نداشته باشد نمی‌تواند موفق باشد. امروز باید از شما سفیران «من شهردارم» تشکر کنیم که به میدان آمدید و مشارکت بسیار خوبی را محقق کردید؛ همه همکاران بسیار صادقانه و صمیمانه کمک کردند تا این دستاورد ایجاد شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا