اجتماعی و فرهنگی

سند کاهش خطرپذیری بلایا در محلات تهران» طرح برتر جایزه بین‌المللی گوانجو شد

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از انتخاب طرح «سند کاهش خطرپذیری بلایا در محلات شهر تهران» به عنوان طرح برتر و شایسته تقدیر در پنجمین دوره جایزه بین المللی گوانجو خبر داد.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، رضا کرمی محمدی تصریح کرد: با اعلام نتایج اولیه پنجمین دوره جایزه بین المللی گوانجو، که یکی از معتبرترین رویدادها در حوزه نوآوری شهری است، طرح «سند کاهش خطرپذیری بلایا در محلات شهر تهران» در لیست طرح‌های برتر و شایسته تقدیر این جشنواره قرار گرفت.

کرمی محمدی افزود: در این دوره ۲۷۳ طرح از ۱۷۵ شهر و ۶۰ کشور ارسال شده بود که از میان تمام طرح‌های ارسالی از ایران طرح “سند کاهش خطرپذیری بلایا در محلات شهر تهران، در لیست طرح‌های برتر و شایسته تقدیر این جشنواره قرار گرفت و در مجموع ۴۵ طرح در این جشنواره شایسته تقدیر شناخته شد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: این جایزه جهانی مورد حمایت شهر گوانجو چین، سازمان شهرهای متحد و دولت‌های محلی (UCLG) و سازمان کلانشهرهای مهم جهان (Metropolis) و همچنین همکاری شبکه جهانی دولت‌های محلی حامی پایداری (ICLEI) و گروه شهرهای C۴۰ قرار دارد.

کرمی محمدی تصریح کرد: هدف از برگزاری این رویداد جهانی، معرفی سیاست‌های نوآورانه، پروژه‌ها و مدل‌های تجاری و سایر فعالیت‌های مرتبط با شهرها با تأکید بر اهمیت نوآوری در بخش دولتی و رهبری محلی در جهت تقویت تاب آوری چند جانبه شهری بویژه در زمینه اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی است. همچنین تحقق اهداف چندجانبه توسعه پایدار و ایجاد انگیزه در شهر‌ها و دولت‌های محلی برای به اشتراک گذاری، تبادل دانش و آموختن از دستاوردهای یکدیگر از دیگر اهداف آن بشمار می‌آید.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در تشریح سند کاهش خطرپذیری بلایا در سطح محلات تهران افزود: این طرح با تمرکز بر سه مخاطره مهم تهران یعنی زلزله، سیل و زمین لغزش، شناسایی و نقشه آن‌ها برای بلوک‌های جمعیتی تهیه شده است. در این نقشه‌ها وضعیت آسیب‌پذیری بلوک‌های جمعیتی محلات در پنج گروه آسیب‌پذیری جمعیتی، اجتماعی – اقتصادی، دسترسی، زیرساخت و زیرساخت لرزه‌ای شناسایی و با وزن‌های مختلف محاسبه شده و با ترکیب آسیب‌پذیری و مخاطرات شناسایی شده، ریسک نهایی به صورت نسبی در بلوک‌های مختلف آماری در محله برآورد می‌شود. در نهایت تصمیمات و راهکارهای عملی برای کاهش ریسک اتخاذ و جهت اجرا به شهرداران مناطق ۲۲گانه ابلاغ شده است. این پروژه به صورت محله محور، با همکاری سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه مدیریت بحران و نیز نهادهای اجرایی در سطح منطقه، برگزاری نشست‌های همفکری و مشارکتی با ذی نفعان محلی تدوین شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا