اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

در حاشیه سفر حناچی به وین مطرح شد؛ اعلام آمادگی شهردار تهران برای همکاری با پایتخت های اروپایی

شهردار تهران شب گذشته در راس هیاتی به دعوت «لی یونگ» مدیر کل یونیدو و همتای اتریشی خود «مایکل لودویگ» وارد وین شد. ملاقات شهردار تهران با برخی همتایان از کشورهای دیگر و ملاقات های تخصصی اعضای هیات با بخش های مختلف یونیدو نیز در دستورکار قرار دارد.

به گزارش شوراآنلاین، شهردار تهران براساس دعوتی که از سوی شهردار وین صورت گرفته است، با وی و برخی مسئولان محلی شهر وین نیز دیدار خواهد داشت. در این سفر حناچی بازدیدهایی را از مهم‌ترین پروژه های مدیریت شهری وین در حوزه شهر هوشمند، مدیریت پسماند، سیستم‌های امداد و نجات و آتش نشانی شهر و سیستم های حمل و نقل عمومی انجام خواهد داد.

پیروز حناچی شهردار تهران در حاشیه سفر به وین گفت: اروپایی ها در کارکردن با شهرداری ها نسبت به کار کردن با دولت ها راحت تر هستند و ما می خواهیم از این فرصت استفاده کنیم.

وی افزود: ما در بسیاری از زمینه ها به خصوص در زمینه پسماند و چالش هایی که در سطح شهر تهران است مانند ترافیک و آلودگی نیازمند استفاده از تجربیات هستیم. به طور مثال، در متروی تهران و اتصال آن به متروهای شهرهای دیگر مانند پردیس، پرند و هشتگرد تجربیات خوبی داریم، اما در خصوص کاهش مصرف انرژی و کاهش مصرف سوخت فسیلی و کم کربن تجربیات بسیار بی بدیلی در وین و برلین وجود دارد که سعی می کنیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

حناچی درباره سفر خود به وین گفت: ما برای شرکت در اجلاس یونیدو به اتریش آمدیم و موضوع این گردهمایی، هوشمندسازی و فناوری های نوین به مثابه پلی برای شهر ها است، به این معنا که موضوع شهر هوشمند، تحول عظیمی را در شهرها به وجود آورده است.

وی افزود:‌ وین شهری است که به واسطه همین تحول برای چندمین سال پیاپی در جهان رتبه اول را به خود اختصاص داده و ما هم در تهران خوشبختانه در این زمینه زیرساخت های خوبی داریم؛ به این معنا که یکی از مزیت های ما نیروهای تحصیل کرده و جوانی است که در این زمینه ها فعال هستند.

حناچی عنوان کرد:‌ ما تلاش کردیم در شهرداری تهران بازار تدوین شده و خوبی را برای جوانان فراهم و فضای کسب و کار را آماده کنیم. علیرغم همه مشکلاتی که وجود دارد جهت گیری عمومی این است که در بحران ها و مشکلاتی که در شهر تهران پیش رو داریم از این ظرفیت از جمله در حوزه پسماند، ترافیک و آلودگی هوا استفاده کنیم.

حناچی درباره سفر خود به برلین که در روزهای آینده انجام می شود نیز گفت: این شهر بعد از فروریختن دیوار برلین و انتخاب به عنوان پایتخت آلمان، تحولات زیادی را هم در حوزه گردشگری و هم در حوزه های اقتصادی پشت سر گذاشته است.

وی تصریح کرد:‌ این شهر در حوزه های پسماند، آلودگی، استفاده از تجربیات در حوزه دوچرخه و کاهش مصرف انرژی و سوخت های فسیلی تجربیات بسیار غنی دارد. در واقع، می توان آلمان را به عنوان یکی از کشورهای پرچم دار در کاهش مصرف سوخت های فسیلی نام برد.

شهردار تهران سپس گفت: نسل اول صنایع در کشور ما توسط آلمانی ها کار شده و بسیاری از این صنایع دیگر تولید نمی شوند. آلمانی ها به این موضوع بسیار علاقه‌مند بوده که آثار خود را در خارج از کشور حفظ کنند و ما هم می خواهیم آنها را که میراث صنعتی هستند، حفظ کنیم. به همین دلیل در حال انجام گفت و گو هستیم تا بتوانیم در مورد صنایعی که داخل ایران داریم و بسیاری از آن ها در تهران و اطراف آن قرار دارد با طرف آلمانی همکاری کنیم.

حناچی در پاسخ به سوالی درباره الودگی شهر تهران و بحران اقلیمی هم عنوان کرد:‌ اگر مسئولان ما موضوع آلودگی هوا را امسال هم جدی نگیرند سال بعد مجبور می شوند که جدی بگیرند.

وی افزود:‌ توسعه جزایر گرمایشی در کلان شهرها یک اصل است که علت آن تمرکز و تولید آلاینده های ناشی از تمرکز است. حتی اگر نتوانیم در مورد تمرکز کاری کنیم می توانیم در مورد آلاینده ها اقداماتی را انجام دهیم. به طور مثال، می توانیم خودروها را به خودروهای برقی تبدیل کنیم، از سوخت های فسیلی کمتر استفاده کنیم و توسعه دوچرخه، مترو و پیاده راه سازی را پیگیری کنیم. این ها مسیرهایی هستند که حتی اگر امروز نیاز به آنها را حس نکنیم در آینده شرایط زندگی ما را مجبور خواهد کرد به این سمت حرکت کنیم.

شهردار تهران گفت:‌ ما تلاش کردیم راه های کم هزینه تری را مطرح کنیم. عادت کردیم برای حل مشکلاتمان به دنبال «سوپر من» باشیم، اما این سوپر من هیچ وقت نخواهد آمد و تمام این مشکلات با دادن اطلاعات و کمک خواستن از سرمایه های اجتماعی مردم و افرادی که روی مردم تاثیر گذار هستند، امکان پذیر هست.

حناچی عنوان کرد: ۴۰ درصد از  آلاینده های تهران مربوط به خودروهای شخصی هست که عمدتا تک سرنشین هستند و رسیدگی به این موضوع نقطه هدف ماست.

وی افزود: در حال حاضر ۲ میلیون سفر درون شهری با مترو پوشش داده می شود که نقطه هدف ما ۶.۵ میلیون سفر است. برای رسیدن به این هدف باید مشکلاتی که در مسیر است را برطرف کنیم.

شهردار تهران تصریح کرد: این امر جز با همکاری مردم میسر نیست؛ به این معنی که منتظر سوپر من و یا سیمرغ نباید باشیم و بیاییم خودمان به خودمان کمک کنیم. در تمام دنیا هم مثل آمستردام مردم تصمیم گرفتند که بیشتر از دوچرخه استفاده کنند. البته در تهران در مسیرهای طولانی نمی توان از دوچرخه استفاده کرد، اما برای مسیرهای کوتاه و محلی می توان از دوچرخه استفاده کرد.

منبع:شهرنوشت

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن