اجتماعی و فرهنگی

اعلام آمادگی ژاپنی ها برای مقابله با گردوغبار در کشور

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست ، معصومه ابتکار در دیدار کوبایاشی و هیات همراه وی با تاکید بر علاقمندی ایران به گسترش روابط با سایر کشورها به ویژه در حوزه محیط زیست، همچنین یادآوری اهمیت جهانی محیط زیست و تاثیرات جهانی معضلات ناشی از آسیب های وارده به محیط زیست، اظهار داشت: محیط زیست موضوعی جهانی است و مرزهای سیاسی شناخته شده میان کشورها نمی‌تواند مانعی برای حل‌وفصل مباحث محیط زیستی و اشتراک تجربیات در این حوزه باشد و ما معتقدیم همه کشورهای جهان برای رفع چالش‌های این حوزه باید با هم همکاری کنند.

وی  تکنولوژی سبز، تنوع زیستی، تالاب‌ها، مدیریت آب، آموزش، تحقیق و پژوهش، تغییرات آب و هوا، تغییرات جهانی آب و هوایی، حمایت از دریاچه ارومیه، دریای خزر، خلیج فارس و اکوسیستم‌ها را از جمله زمینه‌های مناسب همکاری‌های دو جانبه میان ایران و ژاپن دانست و اظهار کرد: ایران آماده گسترش همکاری‌های محیط زیستی در سطح بین‌المللی به‌ویژه با محوریت تبادل تجربیات، دانش و فن آوری است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه رفع تحریم‌ها منجر به ایجاد شرایط اقتصادی جدید برای ایران خواهد شد، ابراز امیدواری کرد این شرایط جدید منتج به ایجاد زمینه‌ها و فرصت‌های نو برای محیط زیست ایران در سطح جهانی شود.

معاون رئیس جمهور ضمن یادآوری نقش مهم ایران در محیط زیست منطقه به‌خصوص با توجه به استقرار مراکز کنوانسیون های رامسر، بازل _استکهلم، همچنین مرکز توسعه علم و فن آوری اکو گفت: امیدواریم همکاری‌های مثبت ایران و ژاپن در مرحله جدید بتواند به بسط این همکاری‌ها در منطقه بینجامد و همین امر منجر به استحکام و تاثیر بیشتر نقش ایران در محیط زیست منطقه و ارتقای زیست محیطی منطقه شود.

ابتکار سپس به تاسیس صندوق ملی محیط زیست در ایران اشاره کرد و گفت: چالش‌های زیست محیطی نظیر حفاظت و احیای تالاب‌ها، دستیابی به اهداف توسعه پایدار، کشاورزی سبز، حفاظت از پارک‌های ملی، حفاظت از موادغذایی، انرژی پاک از جمله موضوعاتی است که با کمک‌های بین‌المللی به این صندوق می‌توان مرتفع کرد.

وی پانزدهمین نمایشگاه  بین‌المللی محیط زیست را یکی دیگر از زمینه‌های همکاری ایران و ژاپن برشمرد و گفت: ژاپن می‌تواند در این نمایشگاه بین المللی مشارکت داشته باشد.

**تاکید سفیر ژاپن بر گسترش روابط با ایران به ویژه در حوزه محیط زیست

کوبایاشی سفیر ژاپن نیز در این دیدار، زمینه‌های مختلف محیط زیستی از جمله پدیده نوظهور گردوغبار را از جمله علاقه مندی‌های ژاپن برای همکاری با ایران دانست و گفت: گزارش‌هایی از شهرهای ایران از جمله تهران و بندر عباس در این زمینه به دست ما رسیده است که ما در این زمینه سمینارهایی برگزار خواهیم کرد و از شما و کارشناسان محیط زیست  ایران دعوت می کنیم در این کارگاه‌ها و دوره های آموزشی شرکت و از راهکارهای مقابله با گردو غبار بهره مند شوند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن