سیاسی

«دو مرحله‌ای شدن» انتخابات مجلس، خبرگان و شورای شهر حذف می‌شود

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین بررسی و تدوین سیاست‌های کلی انتخابات که پیش‌نویس آن توسط رهبری معظم انقلاب به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است، بالاخره در جلسه ۸‌ آذر در دستور کار مجمع تشخیص قرار گرفت.

در طرح «سیاست‌های کلی انتخابات» قرار است چالش‌های موجود در انتخابات بررسی و برای آنها راه‌حل‌هایی تدوین شود.  یکی از این چالش‌ها، قانون حدنصاب «نصف+یک» است که چندی پیش میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از تغییر این قانون خبر داد.

*تغییر قانون حدنصاب (نصف +۱) به‌منظور یک‌مرحله‌‌ای کردن انتخابات است در همین زمینه عباسعلی کدخدایی که از او به عنوان کارشناس در جلسات کمیته کارشناسی مجمع برای بررسی سیاست‌‌های کلی انتخابات دعوت شده است درباره تغییر این قانون و جزئیات این اقدام از تلاش برای یک‌مرحله‌ای کردن انتخابات خبر داد و گفت: «تغییر قانون حدنصاب (نصف +۱) به‌منظور یک‌مرحله‌‌ای کردن انتخابات است.»

کدخدایی در همین زمینه تصریح کرد: ما در انتخابات مشکلی که داریم این است که انتخابات مرحله اول به ویژه در مجلس به صورت (۱+۵۰) است و سپس نتیجه انتخابات در مرحله دوم با هر تعداد از آرا مشخص می‌شود؛ یعنی انتخابات ما در برخی حوزه‌ها دو مرحله‌ای می‌شود که این دو مرحله‌ای شدن آفاتی دارد. 

مشاور عالی دبیر شورای نگهبان در همین زمینه ادامه داد: با دو مرحله‌ای شدن انتخابات مردم در دوره دوم رغبتی به مشارکت ندارند و تعداد شرکت کنندگان پائین می‌آید و کاندیداها شاید از افراد شایسته‌ای انتخاب نشوند چون رأی خیلی کمتری نیاز دارد و این مساله در عین حال هزینه‌های مالی زیادی را هم به کشور تحمیل می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه انتخابات در مرحله دوم هزینه‌اش با مرحله اول تفاوتی ندارد و رقم سنگینی است، توضیح داد: همه این مسائل موجب شده است که انتخابات را به گونه‌ای یک مرحله‌ای کنیم تا در این صورت بتوانیم افراد شایسته و در شأن مجلس و ریاست جمهوری داشته باشیم. 

کدخدایی در پاسخ به این سوال که آیا این تغییر قانون ناظر به یک‌مرحله‌ای شدن انتخابات است،‌ تاکید کرد: بله بیشتر همین طور است یعنی ما می‌خواهیم بتوانیم در همان مرحله اول نتیجه انتخابات را اعلام کنیم.

سخنگوی سابق شورای نگهبان درباره شمولیت یک مرحله‌ای شدن انتخابات نیز متذکر شد: طبق آنچه در مجمع بررسی می‌شود فرض بر این است که برای همه انتخابات حتی انتخابات شورای شهر و روستا باشد ولی ممکن است در مراحل تصویب، تفاوت‌هایی بین خبرگان و شورای شهر و روستا قائل شوند.

وی درباره اینکه اگر در یک استان رأی دو نامزد یکسان باشند، به چه صورت این قانون اعمال می‌شود هم توضیح داد: رأی مساوی نداریم اما قبلاً همان نیز در قانون پیش‌بینی شده بود که اگر هم مساوی باشد، شرایط دیگری لحاظ یا قرعه‌کشی می‌شود لذا راههایی در این قضیه وجود دارد اما در بحث انتخابات معمولاً به چنین چیزی نمی‌رسیم.

کدخدایی در عین حال گفت: باید ببینیم چه متنی در مجمع تشخیص تصویب می‌شود. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا