شورای شهرصفحه اصلی

سالاری: فرآیند صدور پروانه ساخت و ساز طی سال‌های گذشته پیچیده‌تر و فسادزاتر شده است

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: با وجود مصوبات تعیین شده توسط شوراهای گذشته و دغدغه‌ اعضای شورای شهر شاهد بوده‌ایم که طی دهه گذشته، هر سال به جای اینکه فرآیند صدور پروانه شفاف‌تر و کوتاه‌تر شود، پیچیده‌تر و فسادزا تر می‌شود.

محمد سالاری از بررسی ۲ طرح جدید در کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران خبر داد و اظهار کرد: کمیسیون شهرسازی در هفته‌های اخیر دو طرح را برای بررسی در صحن شورای شهر پیشنهاد کرده است.

وی ادامه داد: یکی از آنها الزام شهرداری تهران به تدوین رویکرد‌ها و چارچوب‌های صدور پروانه مبتنی بر شفاف‌سازی و هوشمند‌سازی و دیگری الزام شهرداری به صدور پروانه و گواهی برای ساختمان‌های متعلق به شهرداری تهران است که در طول سنوات گذشته پروانه‌ای برایشان صادر نشده است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تصریح کرد: هدف از ارائه این طرح‌ها این بوده که با وجود مصوبات تعیین شده توسط شوراهای گذشته و همچنین با وجود دغدغه‌ اعضای شورای شهر، شاهد بوده‌ایم که هر سال به جای اینکه فرآیند صدور پروانه شفاف‌تر و کوتاه‌تر شود، پیچیده‌تر و فسادزا تر می‌شود.

وی افزود: شورای شهر تهران در گذشته تصمیم گرفت خدمات شهرسازی و معماری در حوزه شهرسازی مناطق و دفاتر الکترونیک به بخش خصوصی واگذار و از این طریق مشکلات حل شود اما این دفاتر در حوزه شهرسازی به دلیل عدم برونسپاری کامل وظایف این حوزه، عملکرد ناموفقی داشتند، چرا که شهرداری تصدی‌گری‌ها را بصورت ناقص برون‌سپاری کرد و به درستی به اجرا درنیامد.

سالاری گفت: شهرداری را ملزم کرده‌ایم نسبت به ارائه چارچوب و فرآیند جدید اقدام کند و این رویکرد منتج به هوشمندسازی کامل و ارائه خدمات شهروند‌محور باشد.

وی یادآور شد: اساساً شهرداری تهران در طول سال‌های گذشته اعتقاد و باوری به حذف اختیارات خود نداشت چرا که این اختیارات را برای خود قدرت تلقی می‌کنند و بر این باورند که اگر این اختیارات سلب شود دیگر جایگاه سابق و امضاهای طلایی را ندارند اما انتظارمان از معاونت شهرسازی این است که این طرح را در سال جاری به سرانجام برساند.

منبع:تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا