شورای شهر

افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی کرایه مترو، تاکسی و اتوبوس در سال آینده

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین در یکصد و بیست و ششمین جلسه شورای لایحه تعیین قیمت بلیت مترو در سال ۱۳۹۴ بررسی شد.  به موجب این لایحه که با هدف توسعه و گسترش حمل و نقل عمومی و خدمت رسانی به شهروندان و نیز در راستای تشویسق مسافران به استفاده از بلیت های اعتباری و با توجه به تجزیه و تحلیل قیمت تمام شده بلیت مترو در سال ۹۴ و با عنایت به اجرای قانون هدفمند بودن یارانه ها و همچنین با ضرورت رعایت حال اقشار آسیب پذیر تنظیم شده بهای بلیت مترو به طور متوسط ۵۰ تومان در بلیت های اعتباری افزایش یافت. همچنین در این لایحه قیمت بلیت تک سفره ۶۰۰ تومان و بلیت دو سفره یک هزار تومان تعیین شد که با رای اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید.

 در بررسی این لایحه علیرضا دبیر رییس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: طبق قانون  یک سوم بهای بلیت مترو باید توسط مردم ، یک سوم توسط دولت و یکم سوم توسط شهرداری پرداخت شود که با بررسی های انجام شده تا پایان سال ۶۹۰ میلیارد تومان هزینه بلیت مترو خواهد بود که تنها ۹۰ میلیارد تومان آن را مردم پرداخت می کنند. از اینرو شهرداری تهران پیشنهاد افزایش قیمت بلیت مترو تا ۸۰ درصد را ارائه داشته است که نظر کمیسیون برناومه و بودجه البته بسیار کمتر از این میزان می باشد.

در ادامه جلسه محسن سرخو به عنوان مخالف افزایش قیمت بلیت مترو گفت:  نباید هزینه های مترو بر اقشار ضعیف جامعه وارد شود این در حالی است که شورای شهر همواره دید حمایتی نسبت به این اقشار داشته است.

 وی ادامه داد: وقتی هزینه های مترو را بالا می بریم یعنی فشار بر فقرا ، دانشجویان ، دانش آموزان و اقشار کم در آمد وارد می کنیم. چگونه است که اعضای شورا در مصوبات تراکمی جنوب شهر را نوعی دیگر می بینند ولی در اینجا نه!.

 سرخو افزود: این هزینه ها بهتر است از ثروتمندان جامعه گرفته شود.

احمد دنیا مالی نیز در ادامه این جلسه گفت: امروز هر عددی تصویب شود اثرات تورمی در کلان شهر ها و کشور خواهد داشت.

 رضا تقی پور عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز گفت: ما باید منطق را حاکم کنیم. قانون می گوید یک سوم هزینه بلیت مترو باید توسط مردم پرداخت شود در حالی که هم اکنون از ۶۹۰ میلیارد تومان تنها ۹۰ میلیارد تومان را مردم می پردازند.

 وی ادامه داد: نباید با این گونه موارد احساسی برخورد کرد هنوز تجربه نرخ بنزین را فراموش نکرده ایم ، زمانی که قیمت گذار شیب افزایش قیمت را در بهای ۷۰، ۸۰ تومان ثابت نگاه داشته بود و بعد از ۴ سال شاهد انفجار قیمت بنزین بودیم. اینگونه فشار بر مردم بیبشتر خواهد بود در حالی که افزایش قیمت با شیب ملایم فشاری بر مردم وارد نخواهد کرد.

پرویز سروری نیز گفت: اگر اعضای شورا به یاد داشته باشند ما خودمان در جلسات شورا تخفیفاتی برای اقشار کم در آمد ، دانشجویان و دانش آموزان در نظر گرفتیم.

وی ادامه داد: عزیزان ، اگر ما امروز با یک شیب ملایم حرکت نکنیم بار تورمی سنگینی در آینده بر مردمی که مترو سوار می شوند وارد خواهد آمد. این افزایش ملایم برای آسایش و راحتی خود مردم است.

 سروری افزود: این در شرایطی است که در سال ۹۴ به سبب شرایط اقتصادی و قیمت نفت دولت قطعا نخواهد توانست سهم بلیت مترو را پرداخت کند.

در ادامه جلسه مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: مترو متعلق به همه ی مردم است و قطعا افرادی که از آن استفاده می کنند باید سهمشان را بپردازند.

وی ادامه داد: این در حالی است که ما در جلسات گذشته با اعمال تخفیف ها به اقشار کم در آمد نگاه حمایتی خود را به آنان داشته ایم.

 چمران گفت: اگر این افزایش قیمت ها با شیب ملایم طی هر سال انجام شود نه به مردم فشار می آید نه به مدیریت شهر.

 رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: ما در شرایطی پیشنهاد افزایش متوسط  50 تومانی  قیمت بلیت مترو را داده ایم که کالاهای اثر گذار بر زندگی مردم گرانی های بسیاری را به خود دیده اند و کسی هم اعتراضی نکرده است.

چمران تصریح کرد: در شرایطی که سال ۹۴ باید هر چه بیشتر بر اقتصاد مقاومتی تاکید کنیم و صرفه جویی ها را به حداکثر برسانیم شورای شهر بیش از ۵۰ تومان به قیمت بلیط مترو اضافه نکرده است.

 محسن سرخو در ادامه جلسه گفت: اگر قرار است هزینه های مترو از افراد استنفاده کننده گرفته شود پس هزینه پل صدر نیز از استفاده کنندگان آن گرفته شود.

علیرضا دبیر نیز خطاب به سرخو گفت: ما ابتدا از هیات ۳ نفره ای که از سوی شورا مامور شده اند بدهی های دولت به شهرداری را مطالبه کنند و آقای سرخو هم جز آنان است گزارش کار بگیریم که تا چه اندازه توانسته اند این اعتبارات را وصول کنند؟ امروز شهرداری از دولت قبل هم طلب دارد و در چنین شرایطی نمی توان تمام هزینه ها را به شهرداری تحمیل کرد.

 در این جلسه همچنین سید جعفر تشکری هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از فاصله زیاد بین پرداخت های مردم با قیمت های واقعی سخن به میان آورد و گفت: روزی که مترو در تهران راه اندازی شد برای آنکه شهروندان جذب این سیستم حمل و نقلی شوند قیمت های ارزان برای بلیت ها در نظر گرفته شد که به نظر من همین امر فتح باب مشکلات امروز است.

 تشکری ادامه داد: امروزه ما مشاهده می کنیم که نمودار یارنه های مترو سیر صعودی دارد در حالی که تخصیص های به مترو اینگونه نیست. امروزه بخش عمده ای از درآمد های شهرداری به جای توسعه امور عمرانی صرف یارانه ها مترو می شود.

 تشکری تصریح کرد: کل یارانه اختصاص یافته به حوزه حمل و نقل شهرداری های کشور کمتر از ۳۰۰ میلیارد تومان از سوی مجلس شورای اسلامی برای سال ۹۳ مصوب شده که سهم تهران کمتر از یک سوم این میزان می باشد در حالی که همین مبلغ هم به طور کامل تخصیص داده نمی شود.

 تشکری گفت: نکتهی بعد که حائز اهمیت می باشد این است که مایکبار بیاییم طبقات محروم جامعه را تعریف کنیم. در حال حاضر ما به گروه هایی نظیر دانشجویان ، دانش آموزان ، معلولان ، خانواده شهدا، جانبازان ف خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و… تخفیف داده ایم . این سیاست خوبی نیست که از اغنیا بگیریم و به فقرا بدهیم و به نظرم اجرای فرهنگ قیمت واقعی بهتر از هر امر دیگری است.

 وی در پایان افزودک یکبار برای همیشه قائله فاصله قیمت واقعی بلیت ها و پرداخت های مردم را ختم کنیم تا با یک رویه نرم فاصله میان آنچه مردم پرداخت می کنند تا آنچه باید پرداخت کنند را از میان برداریم. 

 اقبال شاکری با اشاره به مصوبات جلسه غیر علنی صبح شورای شهر گفت: بحث عمده جلسه امروز در مورد پیشنهاد افزایش کرایه تاکسی، اتوبوس و … بود.

وی با بیان اینکه اعضای شورای شهر با عدد پیشنهادی شهرداری تهران مبنی بر افزایش نرخ کرایه‌ها موافقت نکردند گفت: بر اساس مصوبات صبح امروز نرخ کرایه مترو، تاکسی و اتوبوس به صورت متوسط حداقل ۱۵ و حداکثر ۲۰ درصد افزایش می یابد.

 

وی با بیان اینکه عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک ۳۰ درصد افزایش یافت، گفت: ورود به محدوده طرح ترافیک جزو حمل و نقل عمومی نیست و باید جریمه آن به قدری باشد که حالت بازدارندگی داشته باشد.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران همچنین در مورد نرخ کرایه نقدی اتوبوس‌ها نیز گفت: بر اساس مصوبه امروز، پرداخت نقدی اتوبوس‌ها ۲۵ درصد بیشتر از پرداخت الکترونیکی است، چرا که تمامی اتوبوس‌ها به دستگاه کارت خوان مجهز بوده و باید در راستای تشویق مردم به استفاده از وسایل الکترونیکی، این اتفاق رخ دهد.

 

شاکری افزود:‌ در حال حاضر این مصوبه شورا برای تایید نهایی راهی فرمانداری تهران شده است.

در پایان پیشنهاد افزایش متوسط ۵۰ تومانی بلیت اعتباری مترو به رای گذاشته شد که با اکثریت رای موافق به تصویب رسید. همچنین قیمت ۶۰۰ تومانی بلیت تک سفره و نیز قیمت یک هزار تومانی بلیت دو سفره با رای موافق اعضا تصویب شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن