اجتماعی و فرهنگی

به همت سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران برگزار شد: نخستین رویداد شبکه سازی و ایده پردازی طرح تحول ساماندهی معتادین متجاهرتهران بزرگ

نخستین رویداد شبکه سازی و ایده پردازی طرح تحول ساماندهی معتادین متجاهر شهر تهران با حضور کارشناسان، خبرگان و صاحب نظران این حوزه برگزار شد.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی، در این پنل محمدامین توکلی زاده، معاون امور اجتماعی و‌ فرهنگی شهرداری تهران پشتیبانی مردم را عامل موفقیت هرکاری خواند و گفت: اگر همه امکانات پای کار بیایند بدون پشتوانه مردمی در حوزه آسیب های اجتماعی کاری پیش نمی رود.

توکلی زاده  با بیان اینکه  اعتیاد یک بحث هویتی است و ما نمی توانیم از طریق اخلال در هویت و تحقیر، این مشکل را حل کنیم از صاحب نظران خواست  با ارائه الگوها و شاخصه‌ها و مولفه‌های مرتبط و مناسب در این مسیر به نتیجه مطلوب دست یابیم.

محمدامین توکلی زاده تصریح کرد : شهرداری تهران مدل قرارگاهی طراحی کردند که سه ضلع را در این مدل متصور شدیم، شهرداری با همه امکاناتش، نهادها و دستگاه‌ها و تشکیلات موظف و مردم که ضلع اصلی آن هستند که جلسه امروز نیز بر محور مردم شکل گرفته است.

توکلی زاده ادامه داد، عدد آسیب‌ها به نسبت ۱۰ میلیون جمعیت شهر، عدد بالایی نیست اما این ما هستیم که باید این شرایط را ایجاد کنیم تا مردم بتوانند این آسیب‌ها را جمع کنند؛ مردمی که کارهای بزرگتر از این را انجام دادند.

وی با اشاره به اینکه باید قدردان همه افرادی که پیش از ما در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی زحمت کشیدند باشیم، گفت: امیدواریم با همتی که در سازمان رفاه شهرداری شکل گرفته و تشکیل این جلسات کارها را جلو ببریم.

وی با اشاره به قرارگاه آسیب‌های اجتماعی شهر تهران خاطر نشان کرد : امید است این قرارگاه سطح بحران را به سطحی برساند که بتوانیم مشکل را در یک مجموعه و کانون محلی حل کنیم اما برای این مهم باید این زخم را به آن نقطه رساند که البته ما الان هنوز در آن نقطه نیستیم.

احمد احمدی صدر مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی و دبیر قرارگاه آسیب‌های اجتماعی شهر تهران نیز در این رویداد با تاکید بر اینکه رفع آسیب‌های اجتماعی از اهمیت زیادی برخوردار است گفت : رویدادی که امروز اتفاق افتاد به صورت تخصصی برگزار می شود و پیرو موضوع قرارگاه اجتماعی بود که با مدیریت و فرماندهی شهردار تهران تشکیل شده است؛ از ابتدای این رویداد سه پنل تخصصی در حوزه پزشکان، پرستاران و روان‌پزشکاران، مددکاران، بهیاران و بهیودیافتگانی شاغل در حوزه مددکاری برگزار شد.

احمدی‌صدر از افرادی که سالها در این حوزه تلاش می کنند خواست تا چالش‌ها و دغدغه‌هایی که سالها با آن مواجه بودند را مطرح کنند تا برای آن چاره اندیشی صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه افرادی که در خط مقدم آسیب‌های اجتماعی تلاش می‌کنند و تا چالش‌های موجود را مرتفع کنند و نظرات آنان قابل تأمل و بررسی است افزود : اگر قرار است تحولی درخصوص ساماندهی معتادان ایجاد شود و تغییری در حوره آسیب‌های اجتماعی رقم بخورد باید تصمیم‌گیری‌ها مبتنی بر تجربیات میدانی و افراد متخصص فعال در این حوزه باشد؛ در واقع تصمیم‌گیری در رأس وقتی منجر به موفقیت می‌شود که چالش‌ها از کف میدان احصا شده باشد.

وی با اشاره به بیانات حاج قاسم سلیمانی که امروزه جمهوری اسلامی یک حرم است و اگر این حرم نماند سایر حرم‌ها هم نمی‌ماند، خاطر نشان کرد : تهران پایتخت این حرم است و همه کسانی که در این حرم نفس می‌کشند و حیات دارند اهل حرم‌اند و باید مخلصانه به آنان خدمت کرد و همه کسانی که در حال خدمت رسانی به اهل حرم هستند به نوعی مدافعان حرم محسوب می شوند.

احمدی صدر دبیر قرارگاه آسیب‌های اجتماعی شهر تهران خطاب به مددکاران و مددیاران شاغل در مراکز کاهش آسیب‌های اجتماعی  گفت: امروزه شما به افرادی خدمت می‌کنید که غیر از خدا کسی را ندارند و حتی خانواده‌های آنان حاضر به پذیرش آنان نیستند و به حق دستان شما بوسیدنی است.

وی با تأکید بر اصلاح ساختار در مراکز کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت : کرامت نیروی انسانی و توجه بیشتر به همه کسانی که در خط مقدم کاهش آسیب‌های اجتماعی تلاش می کنند اولویت اصلی ما خواهد بود.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران و دبیر قرارگاه آسیب‌های اجتماعی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب که آسیب‌دیدگان اجتماعی عائله ما هستند تصریح کرد : این برای همگان و همه مسئولین درسی بزرگ خواهد بود که با آسیب‌دیدگان  به گونه‌ای رفتار کنیم که گویی خانواده خود ما هستند و در واقع به خانواده خود خدمت میکنیم.

احمد احمدی‌صدر این رویداد را یک رویداد عملیاتی، توصیف کرد و گفت: موضوعات از نگاه و منظر مددکاران بهبود یافته و پرسنل اجرایی کاربردی بودن این رویداد این است که طراحی صیانت از معتادان ، بررسی می‌شود؛ مشکلاتی در این نشست مطرح شده که جمع‌بندی آن تبدیل به خروجی می‌شود که می‌توان بر اساس آن تصمیم‌گیری کرد.

احمدی‌صدر دبیر قرارگاه آسیب‌های اجتماعی شهر تهران با بیان اینکه با بسیاری از متخصصان و سازمان های مردم‌نهاد که در حوزه اعتیاد فعالیت داشته‌اند مذاکره کردیم خاطرنشان کرد: پس از این رویداد با سایر گروه‌ها جلساتی خواهیم داشت و در اواسط اسفند نیز همایشی با حضور همه گروه‌هایی که در این حوزه فعالیت کردند، خواهیم داشت. امیدواریم این آرا، اندیشه‌ها و مدل ها یک خروجی و مدل نهایی به ما بدهد تا بتوانیم بر اساس آن مدل پیش برویم، چرا که بحث استفاده از ظرفیت‌های موجود در این حوزه و هم‌افزا کردن آنها از تاکیدات شهردار تهران است.

مهدی مسکنی معاون تعاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز در این نشست این رویداد را اتفاقی بزرگ خواند و افزود : امیدواریم با این مدل طراحی شده بتوانیم اتفاقی بزرگ را رقم بزنیم.

وی مدل بهاران را مدلی موثر در ساماندهی معتادین متجاهر خواند و افزود : این طرح ها و مدل ها باید کارشناسی شده و با دقت اجرایی شود تا به نتیجه مطلوب و مورد انتظار برسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا