اجتماعی و فرهنگی

سیلاب در کمین تهرانی ها

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین خسرو ارتقایی حجم آب موجود در مخازن سدهای پنج گانه تحت پوشش این شرکت را بیش از ۷۳۳ میلیون متر مکعب عنوان و اظهار کرد: این میزان در مقایسه با سال گذشته ۹۵ میلیون مترمکعب بیشتر است اما در مقایسه با حجم نرمال و سال های پرآبی ۵۳ میلیون متر مکعب کمتر است.

وی با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی در خصوص وقوع بارش و احتمال سیلاب، گفت:: این شرکت بر اساس پیش بینی هایی که در خصوص آوردهای سدها به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و بلندمدت انجام می‌شود نسبت به برنامه ریزی جهت آبگیری مخازن سدها و کنترل سیلاب های بهاری اقدام می ‌کند.

وی افزود: در همین راستا خروجی سدها با هماهنگی مراکز مرتبط از جمله مدیریت بحران استانداری های تهران و البرز و با اعلام قبلی افزایش می یابد.

ارتقایی تصریح کرد: در حال حاضر حجم آب موجود در مخزن سد امیرکبیر ۱۶۷ میلیون مترمکعب است که به منظور کنترل سیلاب، خروجی آب این سد طی روزهای گذشته به تدریج افزایش یافته که امروز (شنبه) به ۴۰ مترمکعب در ثانیه خواهد رسید.

به گفته ارتقایی، این در حالی است که میزان ورودی آب به مخزن این سد حدود ۵۵ متر مکعب در ثانیه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران همچنین حجم آب موجود در سد لتیان را معادل ۶۸.۵ میلیون متر مکعب عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر دبی ورودی به این سد حدود ۵۰ متر مکعب در ثانیه است و به همین میزان نیز از خروجی سد، در رودخانه جاجرود رهاسازی می شود.

وی تاکید کرد: لازم به ذکر است حجم کل مخزن سد لتیان ۷۶ میلیون مترمکعب است و هم اکنون به منظور مدیریت سیلاب میزان ورودی و رهاسازی در این سد یکسان شده است تا در صورت تداوم بارش ها و سیلاب های بعدی امکان کنترل آنها وجود داشته باشد.

ارتقایی با بیان اینکه در حال حاضر سدهای طالقان و ماملو هیچ گونه سرریزی ندارد، گفت: در زمان کنونی، ۹۰ درصد حجم مخزن سدهای امیرکبیر و لتیان، ۶۷ درصد مخزن سد طالقان و ۶۱ درصد حجم مخزن سد ماملو پر شده است و کلیه رهاسازی ها به شکل برنامه ریی شده و به منظور کنترل سیلاب انجام می شود.

وی همچنین با اشاره به بارش های ثبت شده در استان تهران، اظهار کرد: حجم بارش های استان تهران از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به حدود ۲۱۵ میلیمتر رسیده است که این میزان در مقایسه با ۱۸۰ میلیمتر سال گذشته ۱۹ درصد افزایش یافته است. با این حال، حجم بارش های سال جاری در استان تهران همچنان در مقایسه با دوره بلند مدت ۴۸ ساله چهار درصد کاهش نشان می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا