مدیریت شهری

برنامه های ویژه شهرداری برای سیزده بدر تهرانی ها

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین مجتبی عبدالهی ضمن تبریک ایام عید نوروز و میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) با اعلام این مطلب گفت:سازمان آتش نشانی در روز طبیعت در آماده باش کامل است و علاوه بر آماده باش کلیه پرسنل در ۱۲۰ ایستگاه  آتش نشانی، ۵۴۷ نفر نیز در ۱۰۴ نقطه شهر تهران همچون پارک های جنگلی، بوستان های بزرگ و محل های خاص و ویژه مستقر می شوند.

استقرار ۱۷۶ خودروی سنگین و سبک و ۶۰ موتورسیکلت در مکان‌های خاص

عبدالهی با بیان این که خودروهای سنگین و سبک نیز در مکان‌های از پیش تعیین شده مستقر می‌شوند، گفت: مجموعا ۱۷۶ خودروی سنگین و سبک و ۶۰ موتورسیکلت در مکان‌های خاص مستقر و ۶ مورد استقرارهای پیاده هم در مکان‌های ویژه صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به این که ۲اکیپ غواصی در دریاچه چیتگر و بوستان یاس برای سدهای ماملو و لتیان در آماده باش کامل هستند تا در صورت بروز حادثه به محل‌های فوق اعزام شوند،گفت:تیم کوهستان نیز در ایستگاه ۵ تله کابین توچال مستقر خواهد شد به علاوه این که در ایستگاه اول تله کابین و در ایستگاه ۶۴ ولنجک نیز به دلیل افزایش حجم  ورودی و خروجی شهروندان در آماده باش هستیم.

عبدالهی در ادامه افزود: تیم‌های تخصصی آماده اعزام و انجام ماموریت‌های لازم هستند و نیروها به تناسب و توازن نیازمندی در مناطق توزیع خواهند شد.همچنین بروشورهای آموزشی نیز در پایگاه‌های فرهنگی، چادرهای محل استقرار مردم در پارک‌ها و بوستان‌ها توزیع و توصیه‌های لازم را به مردم خواهند داد.

وی در ادامه تاکید کرد:با توجه به پیش بینی بارش در روز طبیعت تمامی نیروهای خدمات شهری برای جلوگیری از آبگرفتگی در آماده باش کامل هستند.

عبدالهی در ادامه تصریح کرد:با توجه به طغیان رودخانه کن تیم‌های ویژه‌ای در این محل مستقر خواهد شد، ضمن این که پیش‌بینی‌های لازم توسط سازمان آتش نشانی در محل‌هایی که پیش بینی حادثه می‌شود،همانند بوستان‌های جنگلی چیتگر، لویزان، سرخه حصار، یاس  و… به صورت ویژه و خاص موتورسیکلت و خودروهای سبک و سنگین مستقر خواهد شد.

وی با بیان این که در روز طبیعت یگان حفاظت شهرداری تهران نیز در آماده باش صددرصدی است و تمام سطح شهر تهران و بوستان ها را تحت پوشش دارد،گفت: با توجه به تجربیات سال‌های گذشته و با هماهنگی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ تقسیم بندی های لازم صورت می‌گیرد و نیروها به صورت خاص و ویژه در بوستان‌های سرخه حصار، پارک لاله و بوستان یاس و ۵۰نقطه از پارک‌های سطح شهر تهران مستقر و این محدوده ها را تحت پوشش قرار خواهند داد.

عبدالهی در ادامه تصریح کرد: نزدیک ۳۷۰۰ نفر نیروی یگان حفاظت شهرداری به صورت شیفت آماده باش و عملیاتی مستقر هستند و تمامی ماموریت‌های خود را با تعریف‌های از پیش تعیین شده به  کمک عوامل نیروی انتظامی انجام می‌دهند.

به گفته عبدالهی در روز طبیعت کلیه  1700نیروی شرکت شهربان و حریم بان نیز در آماده باش و در محل‌های از پیش تعیین شده، خصوصا محل‌هایی همانند بوستان‌ها و پارک‌های جنگلی مستقر و به صورت ویژه حریم تهران را کنترل خواهند کرد.

پاکسازی و جمع آوری پسماند در بوستان‌ها و تفرجگاه‌ها

وی در ادامه با بیان این که پاکسازی و جمع آوری پسماند در بوستان‌ها و تفرجگاه‌ها پس از پایان روز طبیعت توسط کارگران صورت می‌گیرد،گفت:برای فرهنگ سازی ۲نوع نایلکس در بین شهروندان توزیع می‌شود .

عبدالهی اضافه کرد:۱۵۰ هزار عدد نایلکس (حدود ۳ تن) برای توزیع در بین شهروندان در اختیار مناطق گذاشته شده است.ضمن این که نایلکس‌های دیگری نیز به صورت دسته دار با عنوان طرح «سفیران سبز زمین» و با دو شعار «من زباله خودم را از ماشین به بیرون پرت نمی‌کنم» و «زباله خود را در طبیعت رها نمی‌کنم» همراه با یک بروشور قبل از شروع سال از مبادی خروجی و ورودی از طریق دو گروه سمن زیست محیطی توزیع می‌شود که داخل آن مسابقه‌ای تعریف شده است و افراد می‌توانند زباله‌های خود را داخل نایلکس‌ها ریخته و در داخل مخازن انداخته و عکس بگیرند و بر روی نرم افزار «تهران زیبا» و« زمین سبز» قرار دهند و در مسابقه شرکت کنند.

 

اهدا دوچرخه و موتور برقی به برندگان/ راه اندازی کمپین «ده قدم» در فضای مجازی 

به گفته عبدالهی جوایز این مسابقه در هفته زمین پاک اهدا و به برندگان دوچرخه و موتور برقی که جزو حمل و نقل پاک محسوب می‌شود، اهدا می‌گردد.

وی از راه اندازی کمپینی با نام «ده قدم» در فضای مجازی  خبر داد و گفت:در این کمپین هر فردی ده قدم اطرافش در پارک را پاکسازی می‌کند.

برگزاری کارگاه آموزشی جمع آوری سبزه و ماهی‌های قرمز

عبدالهی تصریح کرد:ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران نیز در قالب طرح استقبال از بهار حدود ۱۰تن کیسه زباله زیست تخریب پذیر را در بین شهروندان در بوستان‌ها توزیع خواهد کرد.ضمن این که با مشارکت بانک شهر  سه NGO در سه نقطه (دریاچه شهدای خلیج فارس،بوستان یاس و بوستان سرخه حصار) به اجرای اقدامات فرهنگی، اجرای نمایش زیست محیطی، برگزاری کارگاه تبدیل سبزه به کمپوست، کارگاه آموزشی جمع آوری سبزه و ماهی‌های قرمز و رها نکردن ماهی‌های قرمز در استخرها و محل‌های عمومی، پیش بینی مخازنی برای جمع آوری ماهی‌های قرمز در تمامی بوستان‌ها و… خواهند پرداخت.

وی با بیان اینکه در روز طبیعت در ۲۱ پارک فرامنطقه‌ای و مناطق تهران همچون (قیطریه، ملت،لویزان، یاس ۱ و ۲،لاله، نیاکی، پارک شهر، مصطفی خمینی،جوانمردان ۲۲، دستواره، قائم، دانش، سرخه حصار،آزادگان، بهمن، جهاد، ولایت،المهدی،امامزاده معصوم،جوانمردان ۵ و رازی جایگاه های عرضه میوه و تره بار در روز ۱۳ فروردین روز طبیعت استقرار می‌یابد، گفت:برنامه ریزی‌های لازم برای استقرار، نظارت، محصول رسانی و نظارت بر عرضه محصولات نیز انجام شده است و ۱۴ قلم کالا متناسب با این روز همانند (کاهو،دوغ، آب معدنی،هندوانه، خیار،گوجه فرنگی، پرتقال، نارنگی، سیب، لیمو و… در این جایگاه ها عرضه می‌شود.

استقرار جایگاه‌های عرصه میوه و تره بار در بوستان‌ها از ۸صبح تا  19 در روز طبیعت

عبدالهی در ادامه با بیان این که در روز پنجشنبه ۱۲ فروردین بازارها از ۸ صبح تا ۱۳ عصر باز است، گفت:این جایگاه‌ها نیز در روز جمعه ۱۳ فروردین از ۸ صبح تا ۱۹ همان روز به شهروندان خدمات رسانی می‌کنند.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران با تاکید بر این که کلیه کارشناسان در بوستان‌های فرامنطقه‌ای مستقر و بر انجام کارها نظارت می‌کنند، گفت:هماهنگی‌های لازم  با مراکز بهداشتی درمانی شهرداری تهران و اورژانس تهران برای استقرار در پارک‌های بزرگ فراهم شده است ضمن این که کنترل مواد غذایی و بازدید از بوفه‌ها علاوه بر واحد بهداشت و کارشناسان توسط اداره کل بهداشت در داخل بوستان‌ها صورت خواهد گرفت.

وی به افزایش اکیپ‌های گشت موتورسوار مجهز به خاموش کننده دستی و جلوگیری از روشن نمودن آتش در محوطه بوستان‌ها اشاره داشت و گفت:برای پارک‌های جنگلی نیز موتورسوار و دستگاه خاموش کننده پیش بینی شده است.

عبدالهی ادامه داد: بیش از ۵۰۰ منبع آب غیر شرب در بوستان جنگی یاس و در یکصد پارک تانکر آب پیش بینی شده است به خصوص در پارک‌های جنگلی که با کمبود آب در سرویس‌های بهداشتی مواجه نشویم.

برنامه ریزی جهت توزیع آب معدنی در چندین نقطه/ برگزاری نماز جماعت در ۱۲۰ بوستان سطح شهر تهران

همچنین ایجاد غرفه آب آشامیدنی در بوستان‌های جنگلی، برنامه ریزی جهت توزیع آب معدنی در چندین نقطه،تامین و کنترل روشنایی تمامی بوستان‌های شهر تهران،نظافت پارک‌ها و کلیه سرویس‌های بهداشتی، نصب اجاق‌های سیار در بوستان‌های جنگلی،هماهنگی با سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی جهت تامین ایمنی،ایجاد سیستم صوتی در ۸۳۰ بوستان، برگزاری نماز جماعت در ۱۲۰ بوستان سطح شهر تهران، نصب تابلوهای هشداردهنده در تمام پارک‌های فرامنطقه ای، اطراف دریاچه ها و پارک های جنگلی، نصب شعارهای آموزشی در کلیه بوستان ها و… از دیگر برنامه هایی است که در روز طبیعت و برای رفاه حال شهروندان در بوستان های شهر تهران تدارک دیده شده است.

عبدالهی در پایان ضمن آرزوی سلامتی برای شهروندان و گذراندن روزی خوش در روز طبیعت و در کنار خانواده گفت:امیدواریم در این روز شاهد هیچ گونه حادثه ای نباشیم و تعطیلات ۹۵ به خوبی  برای شهروندان عزیزمان سپری شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن