اجتماعی و فرهنگی

خروج بیش از ۱.۵ میلیون نفر از مرز تا سه‌شنبه

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین حسین ذوالفقاری روز یکشنبه در دیدار با نماینده آیت الله سیستانی در ایران حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی افزود: سال گذشته عده‌ای از افرادی که وارد عراق می‌شدند و مدارکشان مفقود می‌شد مشکلاتی برای آنها پیش می آمد که سعی شد که این افراد به پلیس مرزی تحویل داده شوند و مشکل آنها در آنجا حل شود.

 

وی گفت: کنترل گذرنامه‌ها و ویزاها، در مرزها مشکل بود و جایی در ایران و عراق وجود نداشت که کسی به خاطر کنترل گذرنامه و ویزا مشکل پیدا کند؛ عمده افرادی که در مرز معطل شدند و مشکل داشتند به علت این بود که آنها ویزا نگرفته بودند و بدون توجه به هشدارها، به مرز رفته بودند.

 

ذوالفقاری بیان کرد: در این میان امکان دارد که به دلیل برخی از مسایل عده کمی از افراد وارد عراق شوند ولی روال بر اخذ ویزا است و به خاطر رعایت مسایل امنیتی باید آنها با ویزا اقدام کنند.

 

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور بیان کرد: در زمینه امنیتی پایش موکب‌ها نیز انجام شده است و امسال اسکان زائران ظرفیت بسیار بیشتری نسبت به سال گذشته داشته است.

 

ذوالفقاری ادامه داد: سیاست مقام معظم رهبری و نگاه کلی کشور بر این بود که مراسم اربعین مردمی باشد و ورود مردم به کربلا با ویزا انجام شود و بر میزبانی مردم و دولت عراق تاکید شود.

 

وی افزود: معظم له تاکید کردند که حتی از عکس ایشان نیز استفاده نشود و حتی نمادهای ایران در عراق برجسته نشود؛ به همین جهت سعی داریم که سال آینده دستگاه‌های ایرانی که خدمت‌رسانی می‌کنند همگی تحت یک لوگو فعالیت کنند و تبلیغ سازمانی انجام نشود.

 

وی خاطرنشان کرد: همه باید تحت یک لوای حسینی کار کنند و هیچ تبلیغی شخصی و سازمانی انجام نشود زیرا همه باید خدام حسین(ع) باشیم.

 

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور بیان کرد: برای تاثیرگذاری معنوی بیشتر در جهان اسلام باید تلاش کرد چرا که اربعین ظرفیت منسجم‌سازی جهان اسلام را دارد.

 

ذوالفقاری گفت: در این زمینه فعالیت‌هایی صورت گرفته است که در حوزه امنیتی سعی شد که همه ورود و خروج‌ها به وسیله ویزا انجام شود ولی این امر لوازمی دارد که نخستین آن پاسخ دادن به نیازهای مردم است.

 

ذوالفقاری بیان کرد: یا باید سرعت صدور ویزا بیشتر شود یا اینکه از ماه‌های قبل این کار انجام شود؛ در حوزه امنیتی اعلام شد که مساله امنیت به عهده دولت عراق باشد ولی ایران نیز آمادگی کمک را در هر سطحی دارد.

 

وی افزود: از نظر امداد و پشتیبانی نیز ایران آمادگی کاملی برای حمایت از این مراسم دارد؛ برآوردهای امنیتی بر این بود که داعشی‌ها بیشتر به سمت فعالیت‌های انتحاری پیش بروند که در این زمینه باید کارهای جدی صورت گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا