اجتماعی و فرهنگی

افزایش ۲۰ درصدی صادرات

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین فرهاد نوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درباره تراز تجاری ایران طی هشت ماهه امسال گفت: صادرات کالا و میعانات گازی با ۳۱ میلیارد و ۴۹۸ میلیون دلار، واردات کالا با ۳۴ میلیارد و ۲۵۴ میلیون دلار بود که تراز تجاری در این مدت زمان منفی دو میلیارد و ۷۵۶ میلیون دلار بوده است و نسبت به مدت مشابه پارسال کسری تراز تجاری ۲۸ درصد افزایش داشته است.

آخرین آمار صادرات کالای غیر نفتی

وی درباره آخرین آمار صادرات کالای غیر نفتی با احتساب میعانات گازی در هشت ماهه امسال گفت: در مجموع ۶۳ میلیون و ۴۴۷ هزار تن کالای غیر نفتی شامل میعانات گازی، محصولات پتروشیمی، تجارت چمدانی و سایر کالاها داشتیم که ارزش این صادرات ۳۱ میلیارد و ۴۹۸ میلیون دلار صادر شده که در مقایسه با سال گذشته ۷.۶ درصد به لحاظ وزنی و ۲۰ درصد به لحاظ ارزشی افزایش داشته است.

 

عمده اقلام صادراتی در ۸ ماهه امسال

نوری درباره اقلام عمده صادراتی در این مدت زمان اظهار کرد: پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۳۷۵ میلیون دلار به عنوان اولین کالای صادراتی بوده که شش درصد از سهم ارزش از کل صادرات بوده که شش درصد سهم ارزشی کل صادرات را به خود اختصاص داده و در مجموع هفت میلیارد و ۳۸۱ میلیون دلار ارزش صادرات ۱۰ کالای عمده صادراتی در این مدت زمان بود.

مدیرکل برنامه‌ریزی تجاری سازمان توسعه تجارت افزود: در بین اقلام عمده صادراتی به جز اوره و سیمان و محصولات از آهن یا فولاد که کاهش در قیمت داشتند، قیمت بقیه اقلام نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

 

مهمترین بازارهای هدف صادرات کالا از ابتدای سال جاری

نوری مهمترین بازارهای هدف صادرات کالا از ابتدای سال جاری تاکنون را به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و هند عنوان کرد.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی تجاری سازمان توسعه تجارت ادامه داد: ارزش صادرات به چین پنج میلیارد و ۹۷۹ میلیون دلار، عراق چهار میلیارد و ۲۶ میلیون دلار، امارات متحده عربی دو میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار، افغانستان یک میلیارد و ۶۳۴ میلیون دلار و هند یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون دلار بود.

 

چین ۲۶.۳ درصد سهم ارزشی از کل صادرات را دارد

وی با بیان اینکه کشور چین ۲۶.۳ درصد سهم ارزش از کل صادرات را به خود اختصاص داده است، بیان کرد: سهم صادرات به عراق ۱۷.۷ درصد، امارات متحده عربی ۱۰.۸ درصد، افغانستان ۷.۲ درصد و هند ۶.۳ درصد است.

 

گندم و برنج همچنان صدرنشین واردات به ایران

نوری همچنین درباره عمده اقلام وارداتی گفت: دانه گندم سخت به میزان یک میلیارد و ۲۹۹ میلیون دلار و برنج یک میلیارد و ۲۸ میلیون دلار رتبه‌های اول و دوم را در این زمینه دارند که دانه گندم سخت ۳.۸ درصد و برنج سه درصد سهم ارزش از کل واردات را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه امارات متحده عربی با ۲۴.۱ درصد، چین ۲۳ درصد و کره ۷.۹ درصد مهمترین مبادی وارداتی هستند، اظهار کرد: هند ۷.۴ درصد، ترکیه ۷.۴ درصد و آلمان ۴.۷ درصد سهم ارزشی از کل واردات به عنوان رتبه های اول مبادی واردات در این مدت زمان هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن