اجتماعی و فرهنگی

طهرانگردی در نوروز/موزه هایی که ندیده ایم

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین

 *موزه برادران امیدوار

موزه برادران امیدوار، در بخش شمال غربی مجموعه فرهنگی – تاریخی سعدآباد واقع شده و بنای آن متعلق به دوره قاجار است. هزاران عکس، تصویر، فیلم، صنایع دستی کشورهای مختلف و بسیاری از تحقیقات، خاطرات و آثار دیگر ماحصل سفر این دو برادر است که ما آن آثار کم نظیر را در این موزه می توانیم مشاهده کنیم. در این موزه انواع آلات و ادوات شکار انسان های بومی، اسکییمو، آمازون، آفریقا، ظرف های سفالین فرهنگ اینکا، حیوانات و جانوران تاکسیدرمی شده، مرجان، فسیل، و عکس های سفر برداران امیدوار است.

 

آدرس:

میدان تجریش، خیابان دربند، مجموعه کاخ موزه سعد آباد

تلفن تماس: 

۲۷۹۴۰۲۱۹ – ۲۷۹۴۰۲۲۰

 

*موزه حیات وحش سرخه حصار

در موزه حیات وحش سرخه حصار گونه‌های مختلف جانوری به ویژه گونه‌های شاخص استان از جمله کل و بز و قوچ و میش و پرندگان بومی و… نگهداری می‌ شود. نمونه تاکسیدرمی شده پستان‌داران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان و نمونه‌هایی از حشرات، کانی‌ها و سنگواره‌ها (فسیل‌) و هرباریوم گیاهان خشک شده و بذر گیاهان را می‌توان در نمایشگاه حیات وحش یافت‌.

 

آدرس: 

خیابان دماوند، سه راه آزمایش‌، خیابان گل مریم

 

*موزه پول

این موزه اولین موزه تخصصی و دائمی سکه و اسکناس در ایران است که شامل چند هزار سکه، قطعه اسکناس و تعدادی قطعه اشیای موزه‌ ای غیر از سکه و اسکناس است. این موزه شامل ۱۴۰۰ سکه و ۷۵۰ قطعه اسکناس و تعداد تقریبی ۲۰۰ قطعه اشیاء موزهای غیر از سکه و اسکناس است که در محوطه‌ای با وسعت حدود ۷۰۰ متر مربع به نمایش گذاشته شده‌است. تماشاگه پول سه بخش مجزا به نام های بخش ماقبل پول، سالن‌ های مربوط به تاریخ سکه و سالن‌ های مربوط به تاریخ اسکناس دارد.

 

آدرس: 

کیلومتر ۴ اتوبان تهران- کرج – بعد از تقاطع ستاری، مجموعه فرهنگی- تفریحی ارم، تماشاگه پول

تلفن تماس: 

۴۴۱۴۳۰۸۸

 

*موزه جواهرات ملی

گنجینه بی‌مانند « خزانه جواهرات ملی » مجموعه‌ای از گرانبهاترین جواهرات جهان است که طی قرون و اعصار بدین صورت فراهم آمده است. هر قطعه از این جواهرات، گویای بخشی از تاریخ پرفراز و نشیب ملت بزرگ ایران و مبین ذوق و خلاقیت‌های هنری مردم این مرز و بوم است که خاطرات تلخ و شیرین شکست‌ها، پیروزی‌ها، غرور و خودنمایی‌ها و فرمانفرمایی همراه با زور و نخوت زمامداران گذشته را تداعی می‌کند. این جواهرات و نوادر برای زمامداران و حاکمان در طول تاریخ حکم زینت و زیور را داشته و اغلب شکوه و جلال دربار را نشان می‌داده است، لیکن پشتوانه قدرت و ذخیره خزانه مملکتی نیز محسوب می‌شده است.

 

آدرس: 

تهران – خیابان فردوسی – شماره ۲۱۳ – بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران – خزانه جواهرات ملی

 

تلفن تماس: 

۶۴۴۶۴۷۰۰

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن