مدیریت شهری

شجاع پوریان:امسال بین هیأت‌های مذهبی بن خرید توزیع نمی‌شود/ تخفیف ۴۰ درصدی در نمایشگاه عطر سیب

به گزارش شورا‌آنلاین، ولی‌الله شجاع‌پوریان در حاشیه بازدید از نمایشگاه عطر سیب در جمع خبرنگاران در خصوص برگزاری نمایشگاه عطر سیب گفت: این نمایشگاه ۱۵ سال برگزار شده و بنده در سوابقی که مشاهده کردم از کمک یک میلیاردی آغاز و تا ۷ میلیارد تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه امسال در معاونت اجتماعی شهرداری تهران تصمیم گرفتیم این نمایشگاه را برگزار کنیم،‌گفت: قرار شد مکانیزم برگزاری تغییر کند.

معاون اجتماعی شهرداری تهران به زمان حضورش در شورای چهارم اشاره کرد و گفت:‌در آن زمان اعتباراتی برای نمایشگاه عطر سیب در نظر گرفته بودیم اما امسال ریل‌گذاری توسط شورای جدید انجام شد.

وی‌ ادامه داد: در لایحه‌ بودجه ۹۷ شهرداری تهران بیش از ۲۵ درصد بودجه معاونت اجتماعی کم شد؛ چراکه این بودجه به صورت انقباضی بسته شده بود.

شجاع‌پوریان افزود: عنوان نمایشگاه عطر سیب امسال در بودجه حذف شده بود و جایگزین آن ردیف بودجه‌ای با عنوان تکریم و بزرگداشت آیین عاشورا و اربعین قرار گرفته بود.

به گفته وی کل مبلغ درنظر گرفته شده ۲ میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان است که نسبت به سال گذشته یک سوم کاهش یافته است.

معاون اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: شورای شهر به عنوان قانونگذاری با برگزاری نمایشگاه عطر سیب به شکل قبل مخالف بود. از سوی دیگر اعتباری که در نظر گرفته شده بود برای کل محرم و صفر بود.

به گفته شجاع‌پوریان امسال بین هیأت‌های مذهبی بن توزیع نشده است. این در حالی است که در سال‌های گذشته میزان بنی که بین تکایا و هیأت‌های مذهبی توزیع می‌شد، از ۱۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان بود که البته این کار یک نوع بی‌حرمتی به هیأت‌ها بود و باید بگوییم که رقمش بسیار ناچیز بود و این مبلغ اندک وقتی پرداخت می‌شد آنها را لکه‌دار می‌کرد و جوری تبلیغات می‌شد که انگار کمک‌های آن‌چنانی شده است.

معاون اجتماعی شهرداری تهران گفت: بنا به توصیه شهردار تهران این نمایشگاه انجام شد نه مانند سنوات قبل،‌ مکانیزم اجرا را تغییر داده‌ایم.

به گفته شجاع‌پوریان از غرفه‌داران ورودی نگرفته‌ایم همچنین اجاره غرفه نیز دریافت نشده است. اگر ما اجاره غرفه دریافت می‌کردیم ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد داشتیم اما این درآمد را حذف کردیم و از غرفه‌داران خواستیم که بین ۳۰ تا ۴۰ درصد تخفیف قائل شوند.

به گفته وز هزینه برگزاری نمایشگاه عطر سیب امسال حدود ۵۰۰ میلیون تومان است و نسبت به سال قبل یک سوم کاهش یافته است.

معاون اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه امسال شهروند حضور فعال در نمایشگاه عطر سیب داشته است، گفت: یک غرفه هزار متری به شهروند اختصاص داده‌ایم و از شهروند خواسته‌ایم هیچ‌گونه سودی بر کالاها نگیرد و با قیمت تنظیم بازار عرضه کند. به عنوان مثال گوشت منجمد در این نمایشگاه به قیمت ۲۹ هزار تومان عرضه می‌شود.

به گفته شجاع‌پوریان شهروند از ۱۰ تا ۵۵ درصد به کالاها تخفیف داده است.

وی با بیان اینکه این مکانیزم اجرا باعث شد که هیأت‌های واقعی به نمایشگاه مراجعه کنند افزود: اگر هیأتی دو تا سه میلیون تومان خرید کند بیش از ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان تخفیف شامل حالش می‌شود و تأکید می‌کنم امسال به هیأت‌های مذهبی بن نمی‌دهیم.

معاون اجتماعی شهرداری تهران در پاسخ به این پرسش که چرا شورای شهر مخالف برگزاری نمایشگاه عطر سیب بود گفت: هر کس یک سیستمی دارد. شورای پنجم با روش قبل مخالف بود ما بر این باور هستیم که با این مکانیزم جدید هیأت‌ها سود بیشتری می‌برند و تأکید می‌کنم که زیرساخت‌ها را فراهم کرده‌ایم.

معاون اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه در سال‌های قبل به جز شهروند بنکدار‌ها هم حضور می‌یافتند گفت: ‌امسال خواسته‌ایم که فقط شهروند باشد؛ چراکه بتوانیم قیمت‌ها را کنترل کنیم.

وی افزود: برنامه‌های آیینی هم در نمایشگاه‌ برگزار می‌شود و همچنین عرضه کتاب و سی دی هم داریم.

شجاع‌پوریان با اشاره به اینکه روزانه بیش از ۳ هزار نفر به نمایشگاه عطر سیب مراجعه می‌کنند گفت: در سال گذشته میزان فروش ۱۲ میلیارد تومان بود که ۵.۵ میلیارد تومان خرید از طریق بن بوده است. پس نشان‌دهنده این است که مردم نقدی بیشتر خرید کرده‌اند.

وی تأکید کرد: کیفیت محصولات بالاست و تولیدکنندگان داخلی حضور دارند و اقلام چینی وجود ندارد و روی تمام محصولات بارکد قیمت زده شده است.

معاون اجتماعی شهرداری تهران افزود: بیش از ۵ هزار قلم جنس در نمایشگاه توزیع می‌شود.

شجاع‌پوریان با بیان اینکه در سال‌های گذشته بی‌عدالتی در توزیع بن‌ها بوده است، گفت: هیچ فرقی بین هیأت‌های شمال و جنوب شهر نبوده است و اگر قرار بود بنی پرداخت شود باید به مناطق محروم داده می‌شد.

وی در پاسخ به این پرسش که ابتدا خبر رسید نمایشگاه عطر سیب برگزار نمی‌شود و بعد چند روز مانده به محرم شهردار تهران نامه می‌زند و اعلام می‌کند این نمایشگاه برگزار می‌شود، گفت: در بودجه سنواتی امسال نام نمایشگاه عطر سیب تغییر کرده بود و درنهایت جمع‌بندی این شد که نمایشگاه برگزار شود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا شهرداری کوتاه آمد و این نمایشگاه را برگزار کرد گفت:‌ هیأت‌ها به عنوان بخشی از شهروندان تهران هستند وظیفه شهرداری خدمت به شهروندان است. بر پایه این نمایشگاه‌ها کمک به هیأت‌هاست و امر بدی نیست اما در سنوات گذشته انضباط مالی و عدالت رعایت نمی‌شد اما تصمیم گرفتیم امسال این مکانیزم را تغییر دهیم.

معاون اجتماعی شهرداری تهران اظهار داشت: برای برگزاری نمایشگاه عطر سیب در سال آینده برنامه جامعی داریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن