شورای شهر

مصوبه شورای چهارم درباره کارت بلیت الکترونیک برگشت خورد

به گزارش شورا‌آنلاین، در سومین جلسه شورای شهر تهران دستور جلسه اول به بررسی اعتراض فرمانداری به مصوبه واگذاری شبکه پذیرش کارت بلیت الکترونیک شهر تهران به بانک شهر مصوبه ابلاغی در تاریخ ۲۲ مرداد ۹۶ اختصاص یافت.

در ابتدای دستور جلسه ابراهیم امینی نائب رئیس شورا در تشریح دستور جلسه اول گفت: فرمانداری در وهله اول این مصوبه را تایید کرده بود اما قبل از پایان مهلت دوباره آن را رد کرده است با این حال از نظر من نامه اعتراضی فرمانداری به موارد قانونی خاصی اشاره نکرده است.

در ادامه جلسه مرتضی الویری به عنوان نماینده کمیسیون برنامه و بودجه درخواست کرد این مصوبه از دستور خارج شود و گفت: امتیاز صدور کارت بلیت الکترونیک به بانک شهر اتفاق مثبتی بود که به همه کشور قابل تعمیم است و با هزینه کمتر می‌توان کارت‌های الکترونیک را صادر کرد و منع قانونی ندارد.

او ادامه داد: اما ایرادی که به مصوبه شورای چهارم وارد است بحث انحصارگرایی است چرا که برای واگذاری خدمات باید مناقصه گذاشته می‌شد و اینکه شورای پنجم به طرف انحصار برود با سیاست‌های کلی سازگار نیست. از سوی دیگر شهرداری تا ۱۴۰۰ برای صدور کارت‌های بلیت الکترونیک شهر تهران با شرکت توسن قرارداد دارد و می‌تواند در صورت نقض قرارداد شکایت کند امروز در کمیسیون برنامه و بودجه جلسه‌ای داشتیم و می‌خواهیم این مصوبه برای بررسی بیشتر به این کمیسیون ارجاع شود.

در ادامه افشین حبیب زاده عضو کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک نیز درخواست کرد مصوبه واگذاری شبکه پذیرش کارت بلیت الکترونیک شهر تهران به بانک شهر به این کمیسیون بازگشت داده شود و تصریح کرد:‌ فرمانداری در نامه اعتراضی خود اعلام کرده که با  توجه به گزارش واصله درخواست لغو این مصوبه را دارد و باید معلوم شود این گزارش واصله چیست؟ از سوی دیگر شهرداری سهم ۹ درصدی در بانک شهر را دارد و نمی‌تواند درخواست ترک مناقصه دهد. در همین راستا پیشنهاد می‌ شود طرح به کمیسیون عمران و حمل و نقل برگشت داده شود.

در ادامه جلسه محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی با تاکید بر اینکه در هر حال اعتبارات صدور کارت بلیت الکترونیک باید در بانکی واریز شود و از آنجایی که شهرداری سهم ۹ درصدی در بانک شهر دارد ترجیح می‌دهد؛ این اعتبارات در همان بانک شهر باقی بماند از سوی دیگر فرمانداری ابتدا مصوبه را پذیرفته بود، اما ناصر امانی معاون شهردار وقت در نامه‌ای ۲ الی ۳ صفحه‌ای به فرماندار توضیحاتی را ارائه می‌کند و در حال حاضر نماینده شهردرای باید بگوید در آن نامه چه گفته شده است.

در ادامه رییس شورای شهر تهران از نماینده سازمان فناوری بانک شهر و تابش‌فر معاونت شهری بانک شهر درخواست کرد توضیحاتی را در این باره ارائه کند.

محسن هاشمی در ادامه گفت: گردش مالی شرکت توسن حدود ۱۰۰ میلیارد تومان در سال است و اموال مترو و اتوبوسرانی در بانک شهر گردش دارد و شرکت توسن که فروش بلیت مترو و اتوبوسرانی را بر عهده دارد خصوصی است با توجه به درآمد، شرکت توسن باید ضررده باشد و به قول امروزی ها مشخص نیست رانتش در کجاست؟

در ادامه جلسه تابش فر معاونت شهری بانک شهر پشت تریبون رفت و گفت: این پول خرد باید به بانک شهر بازگردد تا برای پروژه‌های شهری استفاده شود از سوی دیگر همکاری شهرداری با بانک شهر در راستای یک پارچه سازی مدیریت شهری است و کلان شهر تهران باید در این زمینه برای همه شهرها الگو باشد.

افشین حبیب زاده با اشاره به اینکه فقط ۹ درصد سهام بانک شهر به شهرداری اختصاص دارد، اظهار کرد: صحبت‌های تابش‌فر را قبول ندارد. محسن هاشمی رئیس شورای شهر در ادامه با اشاره به اینکه شورا و بانک شهر می‌خواستند این امکانات را از شرکت توسن در راستای یک پارچه سازی مدیریت شهری بگیرند، افزود: شورا و بانک شهر قصد داشتند شبکه واگذاری بلیت الکترونیک شهر تهران را به بانک شهر منتقل کنند تا کل عملیات حمل و نقل تهران به بانک شهر منتقل شود و هدفشان یکپارچه سازی بود در گذشته در مترو هم قصد داشتند این تراکنش از سوی یک معاونت انجام شود اما این حرکت ممکن است باعث شود انگیزه کار از بین رفته و خدمات رسانی دچار مشکل شود.

وی ادامه داد: برای مثال همین الان نگهداری دستگاه‌های کارت خوان مترو دچار مشکل شده و انگیزه‌ای برای درست کردن آن وجود ندارد امروز به دلیل اینکه مدیریت‌ها چندگانه شده است مسئولیت‌ها از بین رفته است از طرفی فرمانداری اعتراض کرده شورای شهر نمی‌تواند در معاملات شهرداری دخیل باشد شورا می‌تواند پیشنهاد کند اما نمی‌تواند دخالت کند علت مخالفت فرمانداری این است که در گذشته شورای چهارم با لابی طرح را رد کرده و شهرداری دوباره با لابی طرح را به اجرا درآورده است.

در نهایت با اعتراض برخی از نمایندگان همچون مرتضی الویری، افشین حیبیب زاده و علیخانی قرار شد مصوبه واگذاری شبکه پذیرش کارت بلیت الکترونیک شهر تهران به بانک شهر به دلیل وجود ابهامات و لزوم بررسی کارشناسی‌تر به کمیسیون‌های شورای پنجم ارجاع شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن