اجتماعی و فرهنگی

تسهیلات اعطایی شبکه بانکی۴۸ درصد افزایش یافت

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین به نقل از بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی هشت ماهه سال ۱۳۹۵ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۳۲۶۱.۱۱ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۰۶۳.۶ هزار میلیارد ریال (معادل ۴۸.۴ درصد) افزایش داشته است.

 

جدول ۱ بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی هشت ماهه سال ۱۳۹۵ است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی هشت ماهه سال جاری مبلغ ۲۱۲۷.۳هزار میلیارد ریال معادل ۶۵.۲ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۷۳۷.۱ هزار میلیارد ریال معادل ۵۳ درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در هشت ماهه سال جاری معادل ۷۸۰.۱ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۶.۷ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۲۱۲۷.۳ هزار میلیارد ریال) است.
ملاحظه می‌شود از ۹۲۸.۴ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل  84 درصد آن (مبلغ ۷۸۰.۱ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای کرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن