اجتماعی و فرهنگی

هنوز اطاله دادرسی زیاد است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین آیت الله آملی لاریجانی در گفتگوی زنده تلوزیونی با مردم  ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر در خصوص مهم ترین عناصر کارنامه قوه قضائیه در سال گذشته گفت: کارنامه عبارت است از مجموعه خدمات دستگاه قضایی که در محاکم قضایی و سازمان های تابعه ارائه می شود.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به میلیون پرونده در قوه قضائیه گفت: این میزان به نقاط قضایی از جمله دیوان عالی،عدالت،دادسراها  و شوراهای اختلاف باز می گردد.به هر پروند یک کد یکتا داده شده است که بر این اساس تعداد پرونده ها به ۶میلیون در محاکم و ۴میلیون در شوراهای حل اختلاف می رسد.

آملی لاریجانی به عملکرد سازمان ثبت اشاره و تصریح کرد: در بحث اسناد تک برگی با استفاده از طرح کاداستر که املام را دقیق تعیین می کند و از واسطه ها جلوکیری می کند.البته به مشکلات مربوط در این حوزه واقفیم با این حال با استفاده از فناوری اطلاعات خدمات جدید قضایی به مردم ارائه شده است.

رئیس قوه قضائیه در خصوص اطاله دادرس گفت:در  اطاله دادرسی تعمدی در کارنیست.برخی مدعی هستند که چرا یک پرونده مراحل مختلف طی می کند. فعلا با قانونی مواجه هستیم که دادرسی را در چند مرحله دیده است.بستن این راه کار صحیحی نیست در مجموع نقض هایی که نسبت به محاکم پایین تر وحود دارد، وقتی مراحل دادرسی را داشته باشیم به احقاق حق نزدیک تر می شویم و دقت را فدای سرعت نمی کنیم.

وی افزود: اگر قانون به ما بگوید که تک مرحله ای کار و پرونده ها را رسیدگی کنیم قطعا انجام خواهیم داد با این حال برای رسیدن به اتقان باید این مراحل و اطاله را بپذیریم.

آملی لاریجانی به یکی دیگر از دلایل اطاله دادرسی اشاره و تصریح کرد: یکی دیگر از علل به کمبود نیروی انسانی بازمی گردد .

رئیس قوه قضائیه با انتقاد از کمبود قاضی در کشور گفت: ۴هزار قاضی اضافه کرده ایم با این حال هنوز کمبود قاضی در قوه قضائیه وجود دارد. امیدواریم با رایزنی هایی که با رهبری،روسای قوای مجریه و مقننه داشته ایم روزنه هایی باز شود.

آملی لاریجانی افزود: پراکنش قضات در کشور هم مسئله ای است با این حال نوبت دهی پرونده های حقوقی دو ساله نیست. بر اساس آمارهای موجود متوسط رسیدگی حقوقی بیش از ۲۰۰روز است و پرونده های کیفری هم در این حدود است. ممکن است پرونده ای ده سال طول بکشد با این حال میانگین رسیدگی در کل استان ها این میزان است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه برخی از پرونده ها قابلیت مختومه شدن فوری را ندارد گفت: در دادگاه های تجدید نظر پس ازقانون جدید آیین دادرسی کیفری نوبت وقت دهی طولانی شده و اطاله دادرسی به وجود آمده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن