اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

توضیحات مدیرعامل شرکت شهر سالم در خصوص وارادت واکسن کرونا توسط شهرداری تهران

مدیر عامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران درباره واردات واکسن توسط این مجموعه گفت: هزینه واکسن، نظارت بر واردات واکسن و برندهایی که مورد تایید وزارت بهداشت است شفاف‌سازی شود.

به گزارش شوراآنلاین، حمید چوبینه مدیر عامل شرکت شهر سالم در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره واردات واکسن کرونا از سوی این شرکت اظهار کرد: برای اجرای این موضوع باید مقدمات آن در شورای شهر انجام شود.

او ادامه داد: در واقع باید به صورت طرح یا لایحه در شورای شهر مطرح و شورای شهر آن را به تصویب برساند که در آن هم سازو کار را به ما بگویند و هم اعتبار لازم را به این موضوع تخصیص دهند.

شورای شهر سازوکار و اعتبار واردات واکسن را مشخص کند

مدیر عامل شرکت شهر سالم در پاسخ به این سوال که این شرکت چه سازوکار و زیرساختی را برای این منظور در نظر گرفته است؟ گفت: سازوکار خاصی را برای واردات واکسن طراحی نکردیم اما اگر برای پرسنل شهرداری و بازنشستگان شهرداری لازم باشد و شورای شهر بودجه آن را مصوب و در اختیار ما بگذارد و به ستاد شهرداری اعلام کند در شهرداری تهران شرکت‌هایی هستند که می‌توانند در بازرگانی این مساله کمک کنند.

چوبینه ادامه داد: از طرفی با وزارت بهداشت نیز مکاتباتی را داشته‌ایم، اما لازم است مفروضاتی نیز از سوی وزارت بهداشت در نظر گرفته شود.

او افزود: وزارت بهداشت و دولت اعلام کردند، بخش خصوصی هم می‌تواند به واردات واکسن کرونا اقدام کند اما اینکه چگونه و با چه مکانیزمی باشد نیازمند تبیین قوانین است و باید اقدامات نظارتی و تسهیلگری و سازوکار آن توسط دولت انجام شود.

امکان واردات واکسن به صورت مشارکتی با برخی شرکت‌ها

مدیر عامل شرکت شهر سالم در پاسخ به این سوال که امکان تامین چند دز واکسن را پیش بینی کرده‌اید؟ گفت: نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که شرکت‌های سازنده در دنیا دولت‌ها را می‌شناسند و هر شرکتی که بخواهد در این زمینه ورود کند باید نمایندگی دولت را داشته باشد، چرا که در حال حاضر واکسن یک مساله حاکمیتی در دنیا است و بیشتر به دولت‌ها ارتباط پیدا می‌کند و باید یک نمایندگی از سوی دولت به شرکت سازنده واکسن داده شود.

چوبینه ادامه داد: ضمن اینکه شرکت‌های سازنده اکثرا واکسن‌ها را پیش فروش کرده‌اند و شرکت‌های واسطه هستند که می‌توانند در این زمینه کمک کنند و وزارت بهداشت باید سازوکار را مشخص کند که شرکت‌ها با چه قیمتی می‌توانند واکسن را وارد و عرضه کنند.

شفاف‌سازی درباره هزینه واکسن و نظارت بر واردات

او تاکید کرد: هزینه واکسن، نظارت بر واردات واکسن و برندهایی که مورد تایید وزارت بهداشت است باید شفاف‌سازی شود.

چوبینه در ادامه با بیان اینکه شاید راسا به مساله واردات وارد نشویم، اظهار کرد: اما شرکت‌هایی هستند که می‌توانند به صورت مشارکتی و با همکاری ما از طریق مجاری قانونی واردات واکسن را انجام دهند. در نتیجه اول باید تامین منابع از طرف شورای شهر در نظر گرفته شود، دوم اینکه مجوز آن داده شود و دولت نیز همکاری لازم را برای تسهیل فرایندها با ما انجام دهد.

اجرای تنها یک مرحله از فرایند واکسیناسیون سه مرحله‌ای پرسنل پسماند

او در پاسخ به این سوال که چه تعداد از پرسنل شهرداری تاکنون واکسن کرونا دریافت کردند، اظهار داشت: پرسنل بهشت زهرا و تعدادی از نیروهای پسماند تاکنون واکسن را دریافت کرده‌اند. قرار بود ۱۴ هزار نفر از نیروهای پسماند واکسن دریافت کنند که هنوز به صورت کامل انجام نشده است.

چوبینه افزود: واکسیناسیون پرسنل پسماند قرار بود در سه مرحله انجام شود که یک مرحله آن انجام شده است و زمان واکسیناسیون مرحله دوم هنوز اعلام نشده است.

محدودیت‌های کرونایی متناسب با شرایط موجود نیست

باید شهر نیمه‌تعطیل شود

او در پاسخ به سوال دیگری درباره میزان رعایت محدودیت‌ها در سطح شهر گفت: محدودیت‌ها خیلی سست است و متناسب با شرایطی که در آن قرار داریم نیست و باید موثرتر و جدی‌تر در این زمینه اقدام شود.

مدیر عامل شرکت شهر سالم افزود: اکنون شرایط به گونه‌ای است که باید محدودیت‌ها به صورت عملیاتی‌تر از طرف دولت اجرا شود. نیاز نیست که بسیاری از سازمان‌ها و مراکز در این شرایط باز باشند و باید شهر به حالت نیمه تعطیل درآید تا از این پیک گذر کنیم. بیمارستان‌ها واقعا جا ندارند که بیماران را بستری کنند. باید چه اتفاقی بیفتد که شرایط بخواهد تغییر کند و محدودیت‌ها اجرا شود؟

چوبینه با اشاره به وضعیت درمانگاه‌های شهرداری گفت: متاسفانه آمار مراجعه به درمانگاه‌های شهرداری دو تا سه برابر افزایش پیدا کرده است و شرایط خوبی نیست. در این شرایط باید همه مردم برای سلامت خود، خانواده و اطرافیان اهمیت قائل باشیم و از دورهمی‌ها و شرکت در برنامه‌های غیرضروری اجتناب کنیم.

منبع: ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا