اجتماعی و فرهنگیصفحه اصلی

مقصر حادثه کلینیک سینامهر بعد از گذشت ۲ ماه مشخص نشد!

۲ ماه از حادثه کلینیک سینامهر می‌گذرد. تعدادی از شهروندان در این حادثه جان باختند اما هنوز مقصر یا مقصران حادثه مشخص نشده اند.

به گزارش شوراآنلاین، حوالی ساعت ۲۱ روزه سه‌شنبه ۱۰ تیرماه کلینیک سینا مهر شمیران در آتش سوخت. در این حادثه ۱۵ زن و مرد کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شدند. اغلب افرادی که در طبقه آخر و در اتاق‌‌های جراحی بودند جان خود را از دست دادند.

اتصالی کولر علت حادثه کلینیک سینا

بعد از وقوع حادثه، مسئولین قول دادند که علت حادثه و مقصر را معرفی کنند. علت حادثه از سوی سیدمسعود خاتمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اتصال برق کولر اعلام شد.

وی ادامه داد: طبق آخرین بررسی‌ها، علت اصلی آتش‌سوزی در کلینیک سینا مهر اتصال برق کولر بوده است که به دنبال آ« کولر آتش گرفته و باعث شکسته شدن سقف کاذب و سرایت آتش شده است و با سرایت به کپسول‌های اکسیژن باعث بروز انفجار شده است.

شهرداری تهران اعلام کرد که برای کلینیک سینامهر کاربری مسکونی صادر شده است و وزارت بهداشت باید در زمان صدور پروانه، تغییرات را درنظر می‌گرفت.

برخی از صنوف مانند اطباء، وکلا، مهندسان ناظر، دفاتر نشر، دفاتر خدمات الکترونیک، دفاتر پیشخوان دولت، مدارس غیرانتفاعی و آموزشگاه‌ها و… می‌توانند در محیط‌های مسکونی فعالیت کنند، البته باید تحت نظر صنف مورد نظر قرار گیرند.

در سالهای قبل به نوعی صنوف ذکر شده از پرداخت حقوق تجاری و رعایت ضوابط مرتبط با فضاهای اداری و تجاری معاف شده و شرایط اجرای مباحث مقررات ملی ساختمان را با مشکل روبه‌رو کرده است.

سیدحمید موسوی شهردار منطقه یک در این باره می‌گوید: در بحث ایمنی ساختمان باید به این نکته توجه کرد که مطابق ضوابط، یک ساختمان با رعایت تمامی استانداردها و مباحث مقررات ملی ساختمان باید ساخته شده و سیستم اطفاء و اعلان حریق در آن نصب شود. چنانچه با رعایت تمامی موارد مذکور، ساختمانی با ایمنی بالا ساخته شود ولی در بحث نگهداری از آن دقت و نظارت کافی صورت نپذیرد، تجهیزات یا سیستم‌های نصب شده از بین رفته یا مستهلک شده و از کارایی لازم برخوردار نمی‌شوند.

وزارت بهداشت باید در زمان صدور پروانه، تغییرات را درنظر می‌گرفت

وی در خصوص کلینیک سینامهر گفت: وزارت بهداشت باید در زمان صدور پروانه، تغییرات را درنظر می‌گرفت. از طرف دیگر،در تمدید پروانه‌های تأسیس مراکز درمانی مذکور باید انطباق فضا با نوع بهره‌برداری مجدد بررسی شود. وزارت بهداشت باید در زمان صدور پروانه، تمامی موضوعات و انطباق عملکرد با فضای مورد نظر را بررسی و در صورت ایجاد هرگونه تغییرات، رعایت مباحث مقررات ملی ساختمان توسط وزارت بهداشت مورد بررسی قرار گرفته و وزارتخانه مذکور نسبت به صدور پروانه اقدام کند.

پروانه بهره‌برداری کلینیک سینامهرتا ۱۴۰۰ اعتبار داشت/تخلفاتی در مجموعه بوده است

بعداز وقوع حادثه کلینیک سینامهر، مدیریت شهری بارها اعلام کرد که این حادثه را بررسی می‌کند و حتی میرهاشمی نماینده وزارت بهداشت هم در صحن شورا حضور پیدا کرد و گفت: تخلفاتی در مجموعه بوده است. پروانه بهره‌برداری کلینیک سینامهر از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ اعتبار داشته و بازدیدهای دوره‌ای هم از این مؤسسه انجام شده است.

وی ادامه داد: چک لیست تخلفات این مجموعه از سوی ناظران بهداشت تهیه شده و موجود است.

ایمنی یک موضوع همگانی است و باید مورد توجه قرار گیرد. البته مسئولین آتش‌نشانی معتقدند که هنوز ایمنی به عنوان یک مطالبه عمومی توسط شهروندان درنیامده است.

دو ماه از حادثه کلینیک سینامهر می‌گذرد اما هنوز مقصر حادثه مشخص نشده است. قدیری معاون حفاظت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: علت حادثه، نقص فنی برق از یکی از کولرهای ضلع جنوب حیاط کلینیک بوده است که باعث شد شراره‌های آتش روی حیاط و کیسه‌های زباله و مخازن ریخته شود و البته در کنار آن هم مخازن اکسیژن بوده است که باعث شعله‌ور شدن آتش شد.

وی ادامه داد:آتش‌نشانی سریع به محل حادثه اعزام شد و عملیات اطفاء را انجام داد. مواد سریع‌الاشتعال بوده و مخازن منفجر شدند، البته با اقدامات آتش‌نشانی برخی از مخازن منفجر نشد.

 به اخطارهای ما توجهی نکردند و گفتند که ما تجارب لازم را داریم

قدیری به اخطارهایی که از سال ۹۴ به کلینیک سینامهر داده شده بود اشاره کرد و گفت:‌ چندین بار بازدید داشته‌ایم و سه بار هم اخطاریه دادیم. البته مالک یا مدیر ساختمان اعلام کردند که ما خودمان ایمنی لازم را فراهم می‌کنیم و به اخطارهای ما توجهی نکردند و گفتند که ما تجارب لازم را داریم و اخطارهای آتش‌نشانی را قبول نداریم.

ما در زمینه علت می توانیم‌حرف بزنیم نه مقصر

وی در خصوص مقصر حادثه کلینیک سینامهر گفت: ما در این زمینه نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم و فقط می‌توانیم در خصوص علت وقوع حادثه بگوییم.

نگرانم همه به این نتیجه برسیم که کشته‌شدگان مقصر حادثه هستند

یک جلسه شورای شهر هم به حادثه کلینیک مهر اختصاص یافت و در خصوص مقصر و آتش‌سوزی رخ داده، مباحثی مطرح شد تا جایی که علی اعطا سخنگوی شورای شهر در واکنش به گزارشاتی که سهم هریک از دستگاه‌ها را در حادثه کلینیک منتفی می‌کرد،  گفت: نگرانم همه به این نتیجه برسیم که کشته‌شدگان مقصر حادثه هستند.

البته معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم گفته بود: دلیل بروز حادثه در کلینیک سینا تغییر کاربری واحد مسکونی که کلینیک پزشک ی بوده است.

حاتم شاکرمی ادامه داده بود که عدم رعایت ماده ۸۸ قانون کار از دیگر دلایل این حادثه بوده است.

در ماه ۸۷ قانون کار آمده است که اشخاص حقیقی و حقوقی که بتوانند کارگاه جدیدی احداث کنند یا کارگاه‌های موجود را توسعه دهند، مکلف هستند در ابتدا برنامه‌ کار و نقشه‌های ساختمانی و طرح‌های مورد نظر را از لحاظ پیش‌بینی در امر حفاظت فنی و بهداشت کار برای اظهارنظر و تأئید به وزارت کار و امور اجتماعی ارسال کنند. وزارت کار و امور اجتماعی موظف است نظرات خود را در ظرف مدت یک ماه اعلام کند.

بررسی پرونده در کمیته ویژه شورا/اجرا نکردن رأی کمیسیون ماده ۱۰۰

پرونده کلینیک سینامهر در کمیته ویژه‌ای در شورای شهر در حال بررسی است. زهرا نژادبهرام عضو هیأت رئیسه شورای شهر در این باره می‌گوید: این پرونده در کمیته ویژه‌ای که در شورا تشکیل شده در حال بررسی است و همه مدارک مربوط به این  حادثه و ابعاد آن توسط کمیته ویژه شورای شهر در حال جمع‌آوری است.

وی ادامه داد: اجرا نکردن رأی کمیسیون ماده ۱۰۰ و پیگیری نشدن تذکرها و اخطارها دو قصوری است که شهرداری انجام داده و باعث حادثه کلینیک سینامهر در کنار سایر علل این حادثه شده است.

به گفته نژادبهرام، به غیر از شهرداری، پرونده این مسئله و قصور احتمالی وزارت کار و بهداشت نیز توسط مراجع ذیصلاح در حال بررسی است.

براساس این گزارش، بیش از دو ماه از حادثه کلینیک سینامهر می‌گذرد، هنوز مقصر این حادثه مشخص نشده است. تنها خروجی این حادثه این بود که قرار شد به زودی اسامی ساختمان‌های پرخطر شهر از سوی آتش‌نشانی اعلام شود. در خصوص حادثه کلینیک سینامهر و کشته شدن تعدادی از شهروندان هنوز مقصر مشخص نشده است و البته هریک از مسئولین توپ را در زمین دیگری پاس می‌دهد و هنوز مشخص نیست که چه نهادی مقصر اصلی وقوع این حادثه است.

منبع:فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا