مدیریت شهری

آغاز ساخت خط ۱۰ مترو در نیمه دوم سال جاری

امام با اشاره به آغاز عملیات اجرایی خط ۱۰ متروی تهران در نیمه دوم سال ۱۳۹۹، عنوان کرد: این خط با عبور از ۶ منطقه شهرداری تهران یکی از خطوطی است که به دلیل فرصت های سرمایه گذاری که در مسیر آن است، توان تامین بخشی از هزینه ساخت خود را دارد.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) علی امام مدیرعامل این شرکت با اشاره به آغاز عملیات اجرایی خط ۱۰ متروی تهران در نیمه دوم سال جاری اظهار کرد: در سال‌هاى گذشته، متروی تهران فاقد طرح جامع مصوب بود. در نتیجه آغاز ساخت خط جدید بدون وجود سند بالادستی، منجر به آسیب به منابع شهر می شد.

او گفت: با تصویب طرح جامع حمل و نقل ریلى تهران در انتهاى بهمن ۹۸ توسط شوراى عالی ترافیک کشور، آغاز عملیات اجرایی خط جدید در دستور کار شرکت متروی تهران قرار گرفت.

امام با بیان این که تا زمان تصویب طرح جامع حمل و نقل ریلى تهران، شرکت مترو انجام مطالعات آغاز خطوط جدید را در دستور کار خود قرار داد است، خاطرنشان کرد: در نهایت به این نتیجه رسیدیم از میان ۴ خط جدید۸،۹،۱۰،۱۱ و نیز ۲ خط اکسپرس که در طرح جامع حمل و نقل ریلی به تصویب رسیده است؛ خط ۱۰ از اولویت اجرایی بیشترى براى اجرا برخوردار است.

او با اشاره به این که مجموع خطوط مصوب در طرح جامع تا سال ۱۴۲۰ باید ساخته و بهره برداری شود، دلیل در اولویت قرار دادن خط ۱۰ براى ساخت را این گونه عنوان کرد: این خط در مجموع از ۶ منطقه شهر تهران عبور می کند که در این میان منطقه ۵ و ۲۲ برخورداری کمتری از خطوط حمل و نقل ریلی درون شهری دارند. در نتیجه ساخت این خط به تکمیل پوشش شبکه ریلی در پایتخت کمک بسیار زیادی می کند.

مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) در ادامه عنوان کرد: همچنین با توجه به محدودیت منابع مالی شهرداری تهران و نیز دولت در سال جاری ساخت این خط با حضور و مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی برای تامین بخشی از هزینه اجرای آن امکان پذیر است.

امام در ادامه اظهار کرد: وجود مال ها و فروشگاه های بزرگ در مسیر این خط و نیز فرصت های مناسب جهت احداث مجتمع های ایستگاهی باعث می شود مشارکت در ساخت خط ۱۰ برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی دارای جذابیت باشد.

او افزود: تا کنون سرمایه‌گذاران مختلفى برای مشارکت در ساخت این خط اعلام آمادگى کرده‌اند و جلسات متعددی نیز در همین زمینه برگزار شده است.

مدیرعامل شرکت مترو با بیان این که مقدمات اجرایى ساخت خط ۱۰ و مطالعات آن رو به اتمام است، گفت: خوشبین هستیم در نیمه دوم سال جاری عملیات اجرایى ساخت خط ۱۰ متروى تهران آغاز شود.

میدان کتاب؛ بهترین نقطه برای آغاز ساخت خط ۱۰
او با بیان این که از۳ نقطه امکان آغاز عملیات اجرایی خط ۱۰ وجود دارد، گفت: یکی از این نقاط ایستگاه وردآورد و نقطه دیگر خیابان پیامبر است. ایستگاه میدان کتاب گزینه سوم است که در حال حاظر دستگاه حفار TBM که برای لاینینگ خط ۷ در نظر گرفته شده بود در همین نقطه قرار دارد.

امام خاطرنشان کرد: این موضوع همراه با دلایل فنی دیگر باعث می شود بهترین نقطه برای آغاز عملیات اجرای خط ۱۰، میدان کتاب باشد.

بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان هزینه خط ۱۰ به قیمت سال ۹۸
او عنوان کرد: بر اساس برآوردهاى مالى سال ۹۸ هر خط مترو به صورت متغیر ۱۰ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان هزینه در بردارد. بر این اساس خط ۱۰ با ۴۲ کیلومتر مسیر به بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.

امام در پایان با بیان این که خط ۱۰ از قنات کوثر آغاز می شود، اظهار کرد: این خط در ادامه با عبور از اتوبان های شهید بابایى و صدر به سمت نمایشگاه بین‌المللى تهران، سعادت آباد، میدان کاج و میدان کتاب سرازیر شده و با عبور از بزرگراه آیت‌الله هاشمى رفسنجانی به منطقه ۵ می رسد. سپس از منطقه ۲۲ عبور کرده، به سمت بزرگراه شهید خرازى ادامه مسیر می دهد و از دریاچه چیتگر به سمت ایستگاه وردآورد مى‌رود. این ایستگاه با متروی خط ۵ (مسیر تهران – کرج )ایستگاه تبادلى دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا