شورای شهرصفحه اصلی

گلایه محسن هاشمی از رئیس‌جمهور / فقط با حرف زدن مشکل حل نمی‌شود

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه فقط با حرف زدن مشکل مقابله با کرونا برطرف نمی‌شود، گفت: مقابله با کرونا تنها از طریق تهیه ماسک نیست و باید حمل و نقل عمومی توسعه یابد.

به گزارش شوراآنلاین، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در حاشیه جلسه علنی شورای شهر در جمع خبرنگاران درباره افزایش نرخ ارزش معالامتی مربوط به جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ اظهار داشت:علیرغم اینکه قیمت مسکن و ساخت و ساز در تهران افزایش یافته و به بیش از سه برابر رسیده است، ولی  جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ نرخ آن بدون تغییر مانده بود.

وی افزود: این مسأله سبب شد که قوانین حالت بازدارندگی در برابر جرایم را نداشته باشد لذا بر اساس لایحه‌ای که شهرداری از سال گذشته به شورای شهر ارسال کرده بود قرار شد که ارزش معاملاتی مربوط به جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ نیز افزایش یابد که البته این موضوع امروز به سرانجام نرسید و منتظریم لایحه تکمیل و پس از آن جهت تأیید به فرمانداری تهران ارسال شود.

رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: این لایحه رویکرد درآمدی برای شهرداری ندارد و هدف بازدارندگی است و حل و فصل و کم کردن پرونده‌های تخلفات است.

هاشمی گفت: به طور مثال زمانی که واحد مسکونی یا زمینی هر متر ۴۰ میلیون تومان باشد ولی بابت تخلف هر متر ۳ تا ۸ میلیون تومان پرداخت شود مسلماً تخلفات افزایش می‌یابد بنابر این میزان جرایم باید بیشتر می‌شد تا تخلفات کمتر شود.

* گزارشی در مورد وجود خرابکاری در بروز آتش‌سوزی‌های سریالی نداشته‌ایم

وی در پاسخ به این پرسش که آیا آتش‌سوزی‌های پایتخت که به صورت سریالی انجام شده عمدی بوده است گفت: این آتش‌سوزی‌ها نه تنها در تهران بلکه در سراسر کشور به وقوع پیوسته از گروه‌های امنیتی پرسیده‌اند که آیا این موضوع به دلیل خرابکاری بوده که پاسخ داده‌اند تا کنون دلیل خرابکاری گزارش نشده است.

وی گفت: این مشکل توضیحات محیط زیستی دارد و از آنجایی که بارش‌ها زیاد بوده رویش گیاهان و علف‌ها نیز بیشتر شده است و با وقوع گرمای شدید علوفه‌ها سریعا خشک و به دلیل وجود شیشه‌های پلاستیکی حالت ذره‌بین ایجاد شده و علوفه‌ها سریعا طعمه حریق شده است.

رئیس شورای شهر تهران گفت:‌البته آتش‌‌نشانی به موقع جهت اطفای بوستان‌ها اقدام کرده است ولی گزارش آتش‌سوزی‌ها به آتش‌نشانی نسبت به حریق در منازل مسکونی دیرتر اعلام می‌شود.

هاشمی تأکید کرد: بر اساس آنچه که تا کنون بررسی شده آتش‌سوزی‌های به وقوع پیوسته عمدی نیست و انچه رسانه‌های خارجی می‌گویند بی‌اساس است و نه تنها ایران بلکه بسیاری از کشورها در چنین شرایط آب و هوایی دچار حریق می‌شوند.

*درخواست هاشمی از رئیس‌جمهور

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه سرانجام اجرای طرح ترافیک چه خواهد شد گفت:‌بر اساس گزارشات دیروز تراکم در حمل و نقل عمومی وجود داشته است شهروندان باید از ماسک استفاده کنند و این موضوع در پیشگیری از کرونا بسیار حائز اهمیت است.

وی بیان داشت: رئیس‌جمهور گفته است که کرونا همچنان در کشور وجود خواهد داشت بنابر این باید حمل و نقل را تجهیز کنیم. ۳ هزار اتوبوس باید به تهران اضافه شود و واگن‌ها نیز باید افزایش یابد.

رئیس شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: ۷۵ هزار میلیارد تومان از صندوق ذخیره ارزی برای مقابله با کرونا با مجوز رهبری در نظر گرفته شده است و به نظرم مبارزه با کرونا فقط تهیه ماسک و ونتیلاتور نیست.

هاشمی تصریح کرد: ۴ کارخانه واگن‌سازی و ۱۰ شرکت تولیدکننده اتوبوس در کشور داریم که در صورتی که بودجه لازم به این شرکت‌ها تزریق شود حداقل ماهیانه ۱۰۰اتوبوس ساخته می‌شود.

وی گفت:آز آقای رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت درخواست دارم ۱۰ هزار میلیارد تومان از ۷۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده جهت مقابله با کرونا را برای توسعه حمل و نقل عمومی اختصاص دهند چرا که آن طور که اعلام شده است امکان دارد کرونا سال‌ دیگر نیز در کشور باشد و فقط با گفتن و حرف زدن رییس جمهور مشکلی حل نمی‌شود.

وی گفت: شلوغی اتوبوس‌ها را ۱۰۰درصد شاهد خواهیم بود و مقابله با این مسأله تزریق بودجه برای تهیه اتوبوس و مترو است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا