شورای شهرصفحه اصلی

تذکر عضو شورا به وزیر کشور: حتی یک دستگاه اتوبوس هم تامین نکرده اید

رییس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: به وزیر کشور به دلیل اجرایی نشدن ی ماده ۹ و ۱۰ قانون هوای پاک در خصوص افزایش و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری تذکر می‌دهم و تحقق این مسأله باید در اولویت باشد.

به گزارش شوراآنلاین، مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در تذکری به شهرداری در یکصد و هفتاد و نهمین جلسه شورای شهر تهران اظهار داشت: مطابق با اصل ۵۰ قانون اساسی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه عمومی تلقی می‌شود. وظیفه‌ای که ظاهرا دستگاه‌های اجرایی، شهرداری‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد و همه ما هر یک به سهم خود از اجرا و پیگیری آن غفلت کرده‌ایم چرا که امروز گرفتار آلودگی هوا و اثرات ناشی از آن به عنوان تهدیدی برای زندگی شده‌ایم.

وی افزود: یکی از ابزارهای کاهش آلودگی هوا توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و جایگزین کردن استفاده از حمل و نقل عمومی به جای خودروهای تک‌سرنشین است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: بر همین اساس مطبق ماده ۹ قانون هوای پاک مصوب مجلس وزارت کشور موظف است با همکاری وزارتخانه‌های صنعت،‌معدن و تجارت و امور اقتصاد و دارایی، زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با اولویت شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت را طی مدت ۵ سال از محل منابع درآمد ماده ۶ این قانون تأمین کند.

فراهانی بیان داشت: این مسأله باید از طریق کمک بلاعوض، یارانه، تسهیلات یا صفر کردن سود بازرگانی واردات خودروهای برقی ـ بنزینی (هیبریدی)، موتورسیکلت برقی باشد.

وی بیان داشت: علاوه بر این مطابق ماده ۱۰ قانون مربوطه، وزارت کشور موظف است از محل درآمدهای عمومی شهرداری‌ها و بودجه عمومی خود در قانون بودجه، ناوگان حمل و نقل عمومی درون‌شهری را به میزان سالانه ۵ درصد با اولویت کلانشهرها و شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت افزایش دهد.

وی تصریح کرد: متأسفانه علیرغم این وظیفه قانونی ما شاهد تأمین حتی یک دستگاه اتوبوس توسط وزارت کشور پس از تصویب این قانون نبوده‌ایم.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران خاطرنشان کرد:‌بر همین اساس به عنوان نماینده مردم با توجه به اهمیت موضوع در اجرای بند ۲ ماده ۸۰ قانون شوراهای اسلامی کشور درباره اجرای ماده ۹ و ۱۰ قانون هوای پاک در خصوص افزایش و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری به وزیر کشور تذکر می‌دهم.

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: امیدوارم با اقدام به موقع رحمانی فضلی وزیر کشور شاهد توجه به اجرای قانون هوای پاک و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهرداری برای ادای حق مردم باشیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن