اجتماعی و فرهنگی

آموزش‌های بین‌المللی مقابله با گردوغبار به مدیران استانی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت از محیط زیست، معصومه ابتکار در جلسه شورای راهبردی پژوهش و فناوری سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام خبر تدوین نهایی اولویت‌های پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه‌های مختلف، گفت: اگرچه این اولویت‌ها با کمی تأخیر نهایی شد اما اتفاق بسیار مهم و ارزنده‌ای در حوزه محیط زیست است.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اظهار داشت: تدوین نهایی اولویت های پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه های مختلف بسیار ارزنده و مهم است و ضروری است در اسرع وقت اطلاع‌رسانی عمومی شود.

وی ادامه داد: با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی محیط زیست نظام توسط مقام معظم رهبری و جهت گیری‌های کلان کشور در حوزه محیط زیست، تدوین اولویت‌های پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست، سرفصلی نوین در حوزه محیط زیست کشور است.

رئیس سازمان حفاظت ازمحیط زیست تصریح کرد: اطلاع‌رسانی عمومی اولویت‌های تدوینی در اسرع وقت بسیار ضروری است زیرا این اولویت‌ها در وهله نخست برای سازمان حفاظت محیط زیست و سپس برای دستگاه‌های همکار و مرتبط با سازمان حفاظت محیط زیست، دستگاه‌های برخوردار از مسئولیت هایی در حیطه محیط زیست یا دستگاه هایی که سیاست‌های کلی محیط زیست و فصل محیط زیست در برنامه ششم توسعه برای آن ها تعریف شده است، بسیار کاربردی خواهد بود.

ابتکار افزود: از این رو می‌توان برای اولویت‌های پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست چند سطح داخل سازمانی، بین‌بخشی و فرابخشی و فراقوه‌ای (بین دستگاه‌های مختلف اجرایی یا بین قوا)، دانشگاهی و بین المللی تعریف کرد.

وی گفت: استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها باید برای تحقق این اولویت‌های پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست الزامی است زیرا شکل‌گیری پایان نامه‌های دانشجویی بر اساس این اولویت‌های می‌تواند وجه کاربردی شدن پایان نامه‌ها و پژوهش‌ها را پر رنگ تر کند و منجر به رفع چالشی در استان و منطقه و تاثیرگذاری مثبت بر تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها شود.

**آموزش و پژوهش از جمله مهم‌ترین بندهای تفاهم نامه‌های بین المللی ایران در حوزه محیط زیست

ابتکار با اشاره به تفاهم نامه‌ها و همکاری‌های بین المللی شکل گرفته شده در دوران جدید مدیریت خود بر سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: بسط و توسعه همکاری‌های پژوهشی میان ایران و سایر کشورهای دنیا، ظرفیت و فرصت مناسبی برای محیط زیست ایران است و همواره آموزش و پژوهش مشترک و کاربردی در تفاهمنامه‌های بین‌المللی مورد تأکید است.

وی نروژ، فنلاند، ایتالیا، فرانسه، ژاپن را از جمله کشورهایی دانست که در زمینه پژوهش های کاربردی در حوزه محیط زیست همکاری‌های موفقی با ایران دارند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ضمن تاکید بر ضرورت بهره‌گیری از پتانسیل‌های بین‌المللی در حوزه پژوهش و مطالعات و استقبال کشورهای دنیا از همکاری در زمینه پژوهش محیط زیستی با ایران، تصریح کرد: میزبانی ایران از مراکز بین‌المللی محیط زیستی همچون بازل که به صورت گسترده بر کارهای تحقیقاتی و پژوهشی تمرکز دارند، از دیگر ظرفیت‌ها در این عرصه مهم است.

ابتکار افزود: پیچیدگی روزافزون مباحث علمی، انجام پژوهش‌های کاربردی را بسیار ضروری می‌کند و محیط زیست نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بر اساس این گزارش اولویت‌های پژوهشی محیط زیست طبیعی، انسانی و معاونت توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه به تأیید نهایی و تصویب رسید.

پیش از این نیز اولویت‌های پژوهشی سایر بخش‌های مرتبط از جمله محیط زیست دریایی به تأیید نهایی و تصویب رسیده بود.

در پایان این جلسه از اساتید حاضر در جلسه خواسته شد تا نظرات و پیشنهادها خود در خصوص بخش فن بازار نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست که امسال برای نخستین بار برگزار می‌شود را ارائه دهند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن