شورای شهر

شهرداری با چه مجوزی افتتاح حساب می کند؟

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمد باقر قالیباف در دویست و سی و نهمین جلسه علنی شورای شهر تهران و در بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ شهرداری اظهارداشت: امسال بودجه روند خوبی را طی کرده است و این نیز به دلیل سیری که از سالیان گذشته شروع شده است و قطعاً سال به سال این روند بهتر ادامه خواهد داشت.

قالیباف با اشاره به اینکه بودجه سال ۹۵ منطبق با برنامه ۵ ساله بسته شده است، گفت: در جلسه ارائه بودجه در صحن شورا اعلام کردم که براساس برنامه حرکت خواهیم کرد و بودجه سال ۹۵ نیز درصد قابل توجهی از آن منطبق بر وظایفی که در برنامه پنجم به تصویب رسیده است اجرایی می‌شود.

شهردار تهران گفت: پارسال بودجه نقد و غیر نقد شهرداری تهران ۴۵ به ۵۵ درصد پیشنهاد شده بود و امسال نیز ۶۰ به ۴۰ پیشنهاد شده است و برای شفافیت بیشتر بودجه نقد و غیر نقد بودن را عنوان کرده‌ایم.

وی با طرح پرسشی مبنی بر اینکه آیا بودجه نقد و غیر نقد ۶۰ به ۴۰ شهرداری تهران بهتر است، گفت: براساس افق اقتصاد ملی که در پیش رو داریم و با توجه به تجربه سالیان گذشته، امسال در جذب نقدینگی مانند سال گذشته موفق نبوده‌ایم و ۳۰ درصد در جذب نقدینگی کاهش داشتیم.

وی با اشاره به اینکه رکود اقتصادی به خاطر نبود نقدینگی است، گفت: وضعیت بودجه نقد و غیر نقد شهرداری تهران به صورت ۶۰ به ۴۰ به پیش‌بینی‌های اقتصادی نزدیکتر است.

در ادامه این جلسه محمد باقر قالیباف با بیان اینکه ما مدافع این هستیم که سودها به خزانه بازگردد، گفت: نباید تکلیفی را وضع کنیم که بعدها به خلاف قانون تبدیل شود.

شهردار تهران افزود: برخی از ماموریت‌های تعریف شده به گونه‌ای است که تحت هر شرایطی باید به صورت نقد پرداخت شود که حقوق و پاداش کارکنان و همینطور نگهداشت شهر از جمله این ماموریت‌ها است.

وی به فعالیت ۶۵ هزار کارگر و پیمانکار در شهر تهران اشاره کرد و افزود: یکی از فعالیتهای اجرایی در شهرداری تهران مرتبط با کارگران و پیمانکاران فعال در اجرای پروژه‌ها اینگونه است که حقوق ۲۵ ماه کارکرد کارگران از حساب پیمانکار کسر و تحت عنوان حقوق به آنها پرداخت می‌شود تا در این حوزه بعدها دچار مشکل نشویم.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه تمام درآمدهای شهرداری تهران باید براساس اولویت و ردیف‌های تعیین شده هزینه شود، افزود: تعیین زمان ۱۰ روزه برای سود اصلاً امکان‌پذیر نبوده و شورای شهر باید در این خصوص بازنگری کند.

قالیباف به اظهارات برخی از افراد در خصوص اداره شهر با درآمد ۵ هزار میلیارد تومانی اشاره کرد و گفت: اگرچه این موضوع از جانب بنده عنوان شده اما این مبلغ تنها منحصر به نگهداشت شهر بوده و در صورتی است که هیچ پروژه عمرانی، حمل و نقلی نظیر توسعه ۲۰ کیلومتر مترو صورت نپذیرد.

شهردار تهران افزود: سیاست شهرداری این است که سازمان‌های تابعه حیات خلوت نباشند.

وی ادامه داد: حرف ما این است؛ اگر سازمانی سودی داشت به خزانه برسد.

قالیباف خطاب به اعضای شورای شهر تاکید کرد: تعیین زمان ۱۰ روزه مبحث درآمدهای پایدار را از بین خواهد برد و اگر شهرداری یا هرکس دیگری خارج از ردیف تعیین شده فعالیت کند به آن فاقد گفته می‌شود که باید در اصلاح بودجه مورد بررسی قرار بگیرد.

قالیباف یادآور شد: در شهرداری تهران هیچ حسابی بدون مجوز شورای شهر باز نمی‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن