شورای شهر

گزارش جلسه یکصدوچهل و هشتم شورا

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین الهه راستگو در یکصد و چهل و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در نطق پیش از دستور اظهارداشت: مجموعه شوراهای اسلامی شهر و روستا از مهمترین مؤلفه‌های ماتریس همدلی و همزبانی دولت و ملت است و دولت باید در سال جاری و در راستای اعتماد به مردم و نمایندگانشان در شورای اسلامی شهر، مدیریت یکپارچه شهری را با تمام ملزومات آن محقق سازد تا گامی اساسی در تحقق عنوان سال برداشته شود.

 ملت نیز بی تردید می‌بایست با هم‌افزایی بهره لازم برای پیشرفت مادی و معنوی کشور را فراهم کند.

وی در نطق پیش از دستور خود ادامه داد: با مروری بر مناسبتهای پیش روز به ویژه بزرگداشت روز کارگر و روز معلم می‌توان به مولفه‌های دیگر تحقق عنوان سال نیز دست یافت.

راستگو افزود: در کنار هم بودن تولید کنندگان کشورمان و سازندگان، روح و فکر جامعه خود می‌تواند نشانه‌ای باشد از اهمیت والای این دو قشر در تحقق اهداف و آرمانها.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: باید مطالبات برحق این اقشار ارزشمند را مورد توجه جدی قرارداد و در کنار براوردن مطالبات کارگران زحمت‌کش بی‌ادعا و معلمان پرتلاش تمامی همت خود را در جهت ارتقای جایگاه ارزشی آنان به کار بست.

وی در مورد موضوع شهرها نیز اظهارداشت: حضرت علی (ع) به معرفی صفات و ویژگی‌های یک شهر اسلامی پرداختند، توجه همزمان به فرم و کالبد در کنار مسائل حقوقی و محتوایی شهر از ویژگی‌های کلام آن حضرت در خصوص شهر است. برای نمونه می‌توان از بیانات حضرت علی (ع) محله محوری را نام برد، در محله‌های شهر تهران همسایگان همدیگر را می‌شناسند و از هم حمایت و پشتیبانی می‌کنند و حق همسایه را ادا می‌کنند، در مواقع خطر پشتیبان هم هستند و در مواقع نیاز یار هم.

 

مسجد جامعی:حرمت شورا باید حفظ شود

احمد مسجد جامعی در یکصد و چهل و هشتمین جلسه علنی شورای شهر در تذکرات پیش از دستور، اظهار داشت: صدها رسانه نامه نوشتند تا مکانی را به نام مرحوم استاد قندی در شهر تهران بنامیم که ما نیز برای اینکه عجله‌ای برای نامگذاری صورت نگیرد و جای مناسبی را برای این استاد انتخاب کنیم، پیشنهاد می‌دهم که دو فوریت آن مورد تصویب قرار بگیرد.

وی ادامه داد:‌ استاد قندی به آقای تیتر نیز مشهور بوده است و خدمات زیادی را در حوزه رسانه داشته است.

مسجد جامعی به گرامیداشت روز خلیج فارس نیز اشاره کرد و گفت: بنده پیشنهاد می‌دهم خانه بوشهری‌ها نیز به خانه خلیج فارس نام آن تغییر کند تا به مناسبت همین ایام نیز این قدم برداشته شود.

وی درباره اظهارات یک منبع رسمی در شهرداری تهران مبنی بر اینکه عده‌ای «فکر و گفتار فساد دارند و می‌خواهند خود را مطرح کنند»، اظهار داشت: این مطلبی بود که اخیراً نقل شده بود که برداشت جامعه خبری این بود که مقصود منبع خبر، یکی از اعضای شورای شهر است و برداشت عموم نیز از این مطلب همین بوده است،‌ که در همین راستا، به اعضای شورا روز گذشته در جلسه‌ای فیلم و صوتی ارائه دادند مبنی بر اظهارات آن فرد در آن جلسه، ولی اینکه آنجا چه گفته‌اند مهم نیست، مهم این است که همان رسانه‌ای که زیر نظر خودشان اداره می‌شد و متعلق به همان دستگاه بود، این صحبت‌ها را مطرح کرده‌اند و چندین رسانه و روزنامه نیز این صحبت‌ها را انعکاس داده‌اند. 

عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: آن نواری که به ما ارائه دادند به چه دردی می‌خورد؟ این نسبت به اعضای شورا داده شده است و در جاهای مختلف و سایت‌های ذیربط نیز آمده و در ۵ روز اخیر، هیچ تکذیبی نشده است و بعد وقتی که شورا آن را مطرح می‌کند، می‌گویند این موضوع نبوده است.

وی گفت: قصد ندارم بیش از این وارد جزئیات این موضوع شوم، ولی باید در روز شورا به آن پرداخته شود، اینکه می‌گویند افرادی در فکر و گفتار، فساد دارند و می‌خواهند خود را مطرح کنند، ادبیات آقای قالیباف ادبیات شورا نیست. ما نباید صورت مسئله را پاک کنیم و با آن آقا نیز مشکلی نداریم، ولی حرمت شورا باید حفظ شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر حرمت اعضای شورا رعایت نشود، حرمت مردم و شهرداری نیز رعایت نخواهد شد. شورا یک پشتوانه برای مدیریت شهری و شهروندان است که نباید آن را بشکنیم. ما باید به گونه‌ای رفتار کنیم که ادبیاتمان متناسب با ادبیات مدیران ارشد باشد.

 

شاکری:نمی توانیم در خیابان ساخت و سازی داشته باشیم

اقبال شاکری در یکصد و چهل و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکرات پیش از دستور اظهار داشت: کسانی که در مورد شوراها صحبت می‌کنند، صحبت‌هایشان مانند پول‌های کثیف نشود که مطرح شد و سرانجام معلوم نشد به کجا می‌رسد.

وی گفت: عنوان می‌کنند شوراها مرجع خدمات نیستند بلکه مشکلاتی نیز ایجاد کرده‌اند و معلوم نیست این صحبت‌ها را از کجا آورده‌اند و چقدر به حفاظت از منابع مردم پایبند هستند.

شاکری یادآور شد: اگر حکم دیوان عدالت اداری در خصوص پاساژ علاءالدین برخلاف منافع مردم صادر شود معلوم خواهد شد حافظ منافع مردم چه کسی است و باید طبقه هفتم این پاساژ به نفع مردم قلع و قمع شود.

وی درباره اتفاقاتی که در محله ازگل صورت گرفته اظهار داشت: در این منطقه و در خیابان باران ناحیه ۹ شهرداری منطقه یک اقدام به بستن کوچه کردند و قصد داشتند در آنجا گودبرداری و ساخت‌وسازی انجام شود که درگیری شدیدی با اهالی آن محله انجام می‌شود.

شاکری افزود: یکی از مسئولان آن منطقه عنوان کرده که قرار است ذی نفوذان شورای شهر در آن کوچه برج‌سازی کنند که اگر این فرد چنین چیزی را گفته است باید ثابت کند و در غیر این صورت با ‌آن برخورد شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: از آقای یزدانی تقاضا می‌کنیم که این محدوده را به عنوان فضای سبز برای ۱۵۰ خانواری که در آنجا زندگی می‌کنند تبدیل کند چرا که ما نمی‌توانیم خیابان را بسازیم و آن گاردریل‌ها نیز در آن خیابان باید برداشته شود.

وی گفت: امروز نیز در خیابان سهروردی گود دیگری فرو ریخته است که باید مشکلات این چنینی در شهر تهران هر چه سریع‌تر حل شود.

 

راستگو:قرار نیست بخاطر یک رای که قبلا دادم با من مخالفت شود

صبح امروز لایحه آیین‌نامه توسعه، ساماندهی و ارتقای کارآفرینی در شهر تهران که از سوی کمیسیون فرهنگی – اجتماعی مطرح شد، مورد بررسی قرار گرفت.

براساس این لایحه، کارآفرینی، توانمندسازی و طرح کسب و کار پایتخت‌نشینان در دستور کار قرار خواهد گرفت که وظایفی برای دستگاه‌های مختلف از جمله معاونت‌های شهرداری در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس،لایحه آیین‌نامه توسعه، ساماندهی و ارتقای کارآفرینی در شهر تهران در جلسه علنی امروز شورای شهر مورد بررسی قرار گرفت. این لایحه سبب مشاجره دو عضو شورا شد.

در جریان رسیدگی به این لایحه، اعضای شورای شهر درخصوص اداره این سازمان به بحث پرداختند که یکی از اعضای شورا پیشنهاد داد که مدیر این سازمان از اعضای شورای شهر انتخاب شود .

 اسماعیل دوستی عضو کمیسیون حمل و نقل با انتقاد از این قضیه و با اشاره به مشغله اعضای شورای شهر تاکید کرد: اگر راستگو و طلایی رییس این ستاد شوند، از الان باید بگویم که این ستاد تعطیل خواهد بود.

در واکنش به اظهارات دوستی؛ الهه راستگو عضو دیگر شورا با روشن کردن تریبون هیات رییسه گفت اگر قرار باشد در هر لایحه‌ای اسم راستگو به میان می‌آید با آن مخالفت کنیم این ظلم به نظام و مردم است.

راستگو با صدای بلند گفت: قرار نیست به خاطر یک رأی که قبلا داده‌ام با من مخالفت شود.

دوستی در ادامه در واکنش به اظهارات راستگو گفت: من اصلا نام شما را در این لایحه ندیده‌ام.

مهدی چمران رئیس شورای شهر در واکنش به مشاجره این دو عضو با بیان اینکه اعضای شورا نمی‌توانند کار عملیاتی انجام دهند، اعضا را دعوت به آرامش کرد.

 

طلایی:رسانه ها از شورا جدا نیستند

مرتضی طلایی در حاشیه یکصد و چهل و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران در خصوص اظهارات یکی از مسئولان شهرداری تهران اظهار داشت: ادبیات به کار گرفته شده در این اظهارات اصلاً قابل قبول نیست و از شخصی به نام آقای گیل‌آبادی که خود مدرس علوم ارتباطات است انتظار نداشتیم چنین ادبیاتی را داشته باشند و حداقل کار این است که عذرخواهی کنند.

وی ادامه داد: از کمیسیون حقوقی شورا خواستیم موضوع را بررسی کند و اگر مشخص شود مخاطب شورا بوده است و این موضوع اثبات شود وی صلاحیت مدیریت را ندارد البته یکشنبه گفته شده بود که مطلب عنوان شده مربوط به رسانه‌ها بوده است اما رسانه‌ها از شورا جدا نیستند و این ادبیات قابل قبول نیست و رسانه‌ها حقشان است که از شأن خود حمایت کنند.

طلایی افزود: قالیباف روز گذشته فایل صوتی ارائه داده است که باید نسبت به ‌آن اقدام کارشناسی شود.

در ادامه این عضو شورای شهر در صحن علنی شورا ضمن تبریک روز شورا اظهار داشت: باید جایگاه این نهاد مردمی مشخص شود.

وی در صحن شورا تأکید کرد: معاون شهردار حداقل کاری که می‌تواند کند عذرخواهی است تا موضوع تمام شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: فرقی نمی‌کند توهین به اصحاب رسانه بوده و یا شورای شهر. اصحاب رسانه جدا از ما نیستند و  اصلاح صحبت‌ها و تغییر جهت آن به رسانه‌ها خطای دیگری بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن