سیاسی

من وزیر بیکاران هم هستم/ ۲۲ میلیون شاغل در کشور

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین علی ربیعی در ششمین همایش ملی کار، گفت: برای مقابله با بحران بیکاری باید سالی ۸۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد شود و تحقق این امر نیازمند رشد اقتصادی هفت درصدی است. اقتصاد دولتی توانمندی چنین معجزه‌ای را ندارد. از این رو نیازمند گسترش تعاونیهای تولید و توزیع و جمع آوری سرمایه‌های خرد مردم و هدایت منابع مردمی هستیم و در سایه ثبات اقتصادی است که می توان به آن دست یافت.

 

وی افزود: طی سال‌های گذشته در سیاست‌های رشد نگاه به اشتغال کمرنگ بوده است و با ۵۶ درصد کسری رشد مواجه بودیم. در هزینه پولها در مسیری که فکر می کردیم مسیر رشد است سیاست‌های اشتغال به هیچ عنوان در نظر گرفته نشد و متاسفانه در کش و قوسهای سیاسی منابع کشور به سوی بنگاههای بزرگ فاقد توجیه هدایت شدند.

 

ربیعی گفت: امروز شاهد تعطیلی چند کارخانه فولاد در برخی از استانها هستیم که نشان از راه‌اندازی بدون مطالعه آنها دارد.

 

وزیر کار در ‌عین ‌حال با اشاره به سیاست‌های وزارت کار ، خاطر‌ نشان کرد: برای سال جاری بخشی از اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها به سمت اشتغال هدایت خواهد شد و از طریق سازمان فنی و حر‌فه‌ای آموزشهای مهارتی به فارغ التحصیلان را دنبال خواهیم کرد.

 

وی از کانون‌های کارفرمایی، تشکلهای کارگری، اصناف و دانشجویان دعوت کرد تا همفکری خود را در زمینه فعال سازی بنگاه‌های خرد و کوچک و متوسط دریغ نکنند و گفت‌و‌گوی خود را با شرکای اجتماعی توسعه دهند.

 

ربیعی در سخنان خود از راه‌اندازی اولین سامانه مشاغل ملی در سال جاری خبر داد و گفت: این اقدام به منظور ترویج فرهنگ کار و توسعه مشاغل کشور و بر‌نامه‌ریزی نگاه اجتماعی – اقتصادی و فرهنگی به مقوله اشتغال صورت می‌گیرد.

 

وی از امضای تفاهمنامه با سازمان محیط زیست برای تشکیل مشاغل سبز خبر داد و ا‌دا‌مه‌ داد: درصدد پیگیری اشتغال معلولان هستیم و سازمان فنی و حر‌فه‌ای آموزشهای متناسب با معلولان را بر‌نامه‌ریزی کرده است و امیدواریم که در سال ۱۳۹۴ با همکاری سازمان بهزیستی و پرداخت حق بیمه معلولان تعداد زیادی از آنها را به کار بگیریم.

 

ربیعی گفت: در حال حاضر ۲۲ میلیون شاغل در کشور داریم که ۱۵ میلیون نفر دارای دفترچه بیمه و هفت میلیون نفر در مشاغل غیر رسمی مشغول کارند و با ۶۰۰ هزار دفترچه بیمه اجباری که سال ۹۳ صادر شده است می توانیم ادعا کنیم که در سال گذشته ۶۰۰ هزار شغل خالص ایجاد کرده ایم.

 

وزیر کار در ادامه از تشکیل ۲۱۶۳ تشکل کارگری و کارفرمایی در دولت تدبیر و امید خبر داد و خاطر‌ نشان کرد: طی دو سال گذشته ۵۰ درصد به میزان تشکلهای کارگری و کارفرمایی افزوده شده است.

 

من وزیر بیکاران هم هستم

 

 

 

وی با بیان این که من وزیر بیکاران هم هستم، ولی جامعه از وزیر بیکاران انتظاراتی دارد گفت: یکی از اصلی‌ترین سیاستگذاریهای ما در سال ۱۳۹۴ مقوله اشتغال است، سیاستگذاری اشتغال در دولت تدبیر و امید حائز اهمیت است.

 

ربیعی با اشاره به افزایش دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۴، خاطر‌ نشان کرد: نوع رابطه معاونت کار با کارگران و کارفرمایان بر اساس تلاشهای زیادی بود که طی دو سال گذشته صورت گرفت. امسال افزایش حقوق بیش از نرخ تورم صورت گرفت به نحوی که سال ۱۳۹۳ حدود ۳۱ درصد و در سال ۱۳۹۴، ۲۰.۵ درصد حقوق و دستمزد کارگران را افزایش داده‌ایم و با تورم انتظاری ۱۲ درصدی که برای سال جاری پیش‌بینی کرده‌ایم این اقدام بزرگی در دولت تدبیر و امید است.

 

ربیعی در پایان گفت: در جریان نظرخواهی دستمزد سال ۱۳۹۴ کارفرمایان و کارگران برگه‌های سفید به وزارت کار داده‌اند که نشان دهنده اعتماد به تصمیم وزارت کار بود در صورتی که در سال‌های گذشته بعد از هر تصمیم گیری شکایت‌های مختلفی در دادگاه‌ها مطرح می‌شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن