اجتماعی و فرهنگی

جزییات الکترونیکی شدن نسخ پزشکان

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دکتر اکبر عبداللهی اصل ضمن اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده جهت الکترونیکی شدن نسخ، این اقدام را بخشی از مجموعه مربوط به سامانه رهگیری و ردیابی دارو عنوان کرد و گفت: سامانه رهگیری و ردیابی دارو قسمتی از سامانه جامع برای مدیریت اطلاعات در محدوده سازمان غذا و داروست.

 

وی افزود: قرار است این برنامه کل کالاهای سلامت محور شامل دارو، غذا، مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی _ بهداشتی، داروهای طب سنتی و مکمل‌ها را از ابتدای زنجیره تامین یعنی از بدو تولید یا واردات پیگیری و کمیت و شاخص‌های بازاری آنها را تا زمانی که به دست مصرف کننده می‌رسد، کنترل کند.

 

عبداللهی اصل ضمن اشاره به تجربه سایر کشورها در راه‌اندازی چنین سامانه‌ای، گفت: در فاز آخر این برنامه، نسخه الکترونیک در کارهای فنی مانند کنترل نسخ، منطقی کردن مصرف دارو، APR، PMS و غیره را از این مسیر پیگیری می‌کنیم.

 

وی در این باره ادامه داد: هرچند الکترونیکی شدن نسخ در فاز آخر راه‌اندازی سامانه رهگیری و ردیابی دارو انجام می‌شود، اما البته پایلوت نسخه الکترونیک، امسال اجرایی می‌شود. به طوری که اجرای آزمایشی این برنامه در چند استان و به دو روش پیش خواهد رفت. یک روش آن به صورت کشوری و در مورد بیماران خاص است و ابتدا در مورد بیماران هموفیلی اجرایی می‌شود.

 

عبداللهی اصل گفت: روش دیگر نیز به صورت منطقه‌ای و در مورد همه داروهاست. در این مورد نیز هماهنگی‌های لازم با چند شهر کوچک صورت گرفته است. کمابیش کارهای مربوط به این موضوع نیز در حال انجام است.اما آنچه که برای مردم ملموس باشد، بزودی در مورد بیماران هموفیلی اجرایی می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا