اجتماعی و فرهنگی

افزایش تعرفه های پزشکی پولهای زیرمیزی را جمع می کند

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین حسن امامی رضوی افزود: در مورد فاز سوم طرح تحول سلامت که ابلاغ کتاب ارزشهای نسبی خدمات سلامت بود، مقداری در رسانه ها بی انصافی می شود و اطلاعات درستی به مردم منتقل نمی شود.

وی گفت: سالهاست که رسانه ها یکی از مطالباتشان از وزارت بهداشت واقعی شدن تعرفه های پزشکی و حذف زیرمیزی است و این مطالبه درستی بود چون بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل بازار ۷۰ هزار میلیارد تومانی سلامت کشور را همین پولهای زیرمیزی و غیر قانونی تشکیل می داد.

قائم مقام وزیر بهداشت در امور دانشگاههای علوم پزشکی افزود: حالا وزارت بهداشت هزار میلیارد تومان از اعبتارات طرح تحول سلامت را برای واقعی کردن تعرفه های پزشکی آورده است که با اطمینان دادن به پزشکان برای واقعی شدن درآمدشان حدود ۵ هزار میلیارد تومان پول زیرمیزی برای همیشه خذف شود.

وی ادامه داد: این اقدام کوچکی نیست در عین حال همین امسال ۲ هزار پزشک متخصص به مناطق محروم اعزام شده اند که حق مطب ندارند و این یعنی این گروه بزرگ متخصص به هیچ وجه امکان گرفتن زیرمیزی ندارند.

امامی رضوی گفت: اگر منتقدان و رسانه ها دغدغه اصلاح نظام سلامت را دارند بیایند به طور مصداقی موارد زیرمیزی را گزارش کنند و ببینند که عزم وزارت بهداشت برای حذف زیرمیزی جدی است در حالی که اعتباری که برای افزایش تعرفه های پزشکی هزینه می شود در مقابل کل پولهایی که در نظام سلامت هزینه می شود، رقم بزرگی نیست.

وی اضافه کرد: هدف اساسی وزارت بهداشت از این اقدام حذف زیرمیزی و سالم سازی نظام سلامت است.  اما برای این کار ما مجبوریم حدی از اطمینان را برای درآمد پزشکان قائل باشیم تا از آنها بخواهیم پولهای غیر قانونی نگیرند.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: البته در مورد درآمد پزشکان هم اطلاعات نادرستی منتقل می شوند، آن درآمدهای چند۱۰ میلیونی که ذکر می شود، مربوط به گروه کوچکی از پزشکان معروف است و درآمد اکثریت جامعه پزشکی این رقم ها نیست.

وی افزود: به عنوان مثال در دانشگاه علوم پزشکی تهران که بنده هم حضور داریم متوسط کارانه پزشکان برای گروهی از پزشکان ۱.۵ میلیون تومان است و برای گروه دیگری که پردرآمدتر هستند حدود ۵ میلیون تومان است ما می خواهیم این متوسط را به ۷ تا ۸ میلیون تومان برسانیم تا به جای آن زیرمیزی حذف شود.

امامی رضوی گفت: البته انتقاد حق رسانه هاست و باید منتقدان هم صحبت کنند، برنامه های وزارت بهداشت هم بی عیب و نقص نیست.

وی ادامه داد: یکی از اقداماتی که وزارت بهداشت در اصلاح گام سوم طرح تحول سلامت به زودی بر خواهد داشت، ابلاغ سقف درآمدی برای پزشکان است به عنوان مثال ممکن است درآمد متخصصان قلب در مرکز قلب تهران از متوسط خیلی بالاتر باشد، بنابراین به زودی سقف درآمدی پزشکان ابلاغ می شود تا تعادلی بین درآمدهای  گروهای پزشکی هم حاصل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن