اجتماعی و فرهنگی

ابتکار: طبیعت رایگان نیست

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین معصومه ابتکار در همایش مدیریت منابع و مصارف آب با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های ما در شورای شهر تهران در نظر گرفتن طرح جامع آب بود و در زمان حاضر متاسفانه کسی نیست که نگاه جامع به آب داشته باشد گفت: امیدواریم حاصل این همایش راهکارهای کاربردی مبتنی بر علم و پژوهش در بخش آب باشد تا سهمی در تحقق اهداف عالیه کشور داشته باشد.

 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: خوشبختانه در دولت یازدهم نگرش جامع به موضوع آب با حضور مهندس چیت‌چیان در وزارت نیرو مورد توجه قرار گرفته است.

 

ابتکار ادامه داد: تاکنون فقدان نگاه جامع به موضوع آب موجب شده است با کمبود آب در نقاط مختلف کشور به‌ویژه تهران مواجه شویم و برای رفع مشکل به‌دنبال آوردن آب از نقاط مختلف بوده‌ایم.

 

وی با اشاره به نقش موثر دانشگاه‌ها در ایجاد تحول در رویکرد و نگرش به منابع طبیعی و مباحث زیست محیطی، اضافه کرد: مدیریت منابع آب و مصارف آن باید منطبق با شرایط و اقلیم هر منطقه باشد و بخشی از اتفاق‌ها در تالاب‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌های کشور ناشی از تغییر اقلیمی و بخش دیگر به‌دلیل فقدان نگاه جامع به آب بوده است.

معاون رییس‌جمهوری تصریح کرد: در گذشته سهم‌بندی که برای منابع آب انجام می‌دادند، سهم طبیعت در آخر درنظر گرفته می‌شد و کشاورزی و مصرف آب شرب در اولویت بود که چرخش خوبی در این زمینه در دولت یازدهم اتفاق افتاد و این واقعیت جا افتاد که حق‌آبه طبیعت باید در ابتدا دیده شود تا طبیعت بتواند خدمات خود را عرضه کند.

 

ابتکار ارزش‌گذاری اقتصاد آب و محیط زیست را یکی از موضوع‌های مهمی دانست که باید بدان توجه کرد و یادآور شد: طبیعت رایگان نیست و به رایگان خدمات نمی‌دهد و باید محیط زیست ارزش‌گذاری اقتصادی شود.

 

ابتکار با بیان اینکه ۰.۸۵ درجه سلسیوس دمای هوا در جهان افزایش یافته است، افزود: این تغییر دما به‌دلیل دست‌کاری بشر در طبیعت است که بیشترین تاثیر را روی منابع آب خواهد داشت.

 

معاون رییس جمهور از افزایش دمای بین یک تا ۱.۵ درجه در ایران خبر داد و افزود: این افزایش دما موجب تغییر وضعیت تالاب‌ها، رودخانه‌ها، وضعیت بارش و پراکنش آن و همچنین کاهش ۴۶ درصدی روان‌آب‌ها شده که بخشی از این مشکلات مربوط به افزایش دما و بخش دیگر آن فقدان نگاه جامع به آب است.

 

ابتکار با اشاره به اهمیت ارزیابی زیست‌محیطی طرح‌ها، خاطرنشان کرد: تمامی طرح‌ها باید در مرحله ابتدایی مورد ارزیابی زیست‌محیطی قرار بگیرند و این درحالی است که بسیاری از طرح‌ها بدون ارزیابی زیست‌محیطی عملیات اجرایی‌ و پس از آغاز کار برای ارزیابی زیست‌محیطی به ما معرفی می‌شوند که می‌بایست در مرحله سیاست‌گذاری، ارزیابی زیست‌محیطی صورت گیرد.

 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: سیاست‌گذاری‌های بخش آب نیازمند ارزیابی زیست‌محیطی است تا به‌طور جامع تغییر جمعیتی، تغییر آب و هوایی و راهکارهایی به غیر از انتقال آب بررسی شود.

 

وی تاکید کرد: توسعه پایدار در کشور نیازمند ارزیابی زیست‌محیطی طرح‌ها است.

 

ابتکار ضمن قدردانی از شرکت آب و فاضلاب تهران به‌دلیل فرهنگ‌سازی علمی و هنری برای مدیریت مصرف آب در تهران، گفت: رفتار امروز ما تناسبی با پیشینه فرهنگی و دینی ما ندارد و امیدواریم حرکت‌های اصلاحی در این زمینه از دانشگاه‌ها آغاز شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن