مدیریت شهری

 پاسخ معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به شبهات نمایشگاه عطر سیب

به گزارش شورا‌آنلاین، ولی‌الله شجاع پوریان با حضور در جمع خبرنگاران پیرامون برگزاری نمایشگاه عطر سیب گفت: این نمایشگاه با اعتبار یک میلیارد تومان آغاز و از سه سال پیش تا سال گذشته نیز عدد اعتبارات کمک به هیات‌ها و مساجد به هفت میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان رسیده بود.

وی افزود:در دوره نجفی از آنجایی که شورای شهر چهارم در لایحه بودجه ۹۶ اعتبارات برگزاری نمایشگاه عطر سیب را پیش‌بینی کرده بود، این نمایشگاه برگزار شد؛ اما در لایحه بودجه ۹۷ که ریل‌گذاری آن توسط اعضای شورای شهر جدید انجام شد اولا ۲۵ درصد از کل بودجه معاونت اجتماعی کاهش یافت؛ چراکه بودجه انقباضی بسته شده بود و از آنجایی که منابع شهری نیز محدود بود،‌ شاهد کاهش در این حوزه بودیم.

شجاع پوریان ادامه داد:سرفصل لایحه نمایشگاه عطر سیب در بودجه ۹۷ حذف شده و جایگزین آن نیز عنوان کمک به برگزاری تکریم و بزرگداشت آیین عاشورا و اربعین عنوان شد که مبلغ آن نیز دو میلیارد و ۳۶۰ میلیون تومان تعیین شد که یک سوم بودجه سنواتی گذشته بود.

وی خاطرنشان کرد:کل اعتبارات ما برای برنامه‌های عاشورایی و اربعین در همه مناطق ۲۲ گانه دو میلیارد و سیصد و شصت میلیون تومان بود و می‌بایست این مبلغ را صرف تمامی برنامه‌های عاشورایی و اربعین می‌کردیم.

شجاع پوریان گفت:مبلغ اندک کمک شهرداری در قالب بن به هیات‌ها بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان بود ،در حالی که بسیاری از هیات‌ها زیر تیغ انتقاد دریافت کمک از شهرداری بودند، " چنان کمک به هیات‌ها تبلیغ می‌شد که گویا هیات‌ها پول‌های میلیونی از شهرداری گرفته و دولتی شده بودند اما مبلغ دریافتی ۱۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان بود".

وی افزود:امسال در شکل جدید نمایشگاه از غرفه داران متعدد حق ورودی دریافت نکردیم و غرقه‌ها را اجاره ندادیم و این در حالی است که می‌توانستیم از این محل ۵۰۰ میلیون تومان آورده برای شهرداری داشته باشیم اما در عوض از تولید کنندگان انبوه خواستیم ۳۰ تا ۴۰ درصد تخفیف برای اجناس خود درنظر بگیرند.

شجاع پوریان ادامه داد:شهرداری تهران امسال هیچ بنی به هیات‌ها برای خرید نمی‌دهد، ردیف بودجه برگزاری نمایشگاه عطر سیب حدود هفت میلیارد تومان بود اما امسال توانستیم با سازوکارهایی که اندیشیدیم و حذف بن‌های خرید، نمایشگاه را با حدود ۷۰۰ میلیون تومان برگزار کنیم.

وی گفت:امسال فروشگاه شهروند را در مساحتی حدود ۱۰۰۰ متر فعال کردیم و اجناس با تخفیف ویژه و با قیمت پایین در این نمایشاه عرضه می‌شود، مثلا قیمت گوشت در این نمایشگاه حدود ۳۰ هزار تومان است و هیات‌های واقعی می‌توانند با تخفیف ۳۰ الی ۴۰ درصدی از اجناس بهره‌مند شوند.

شجاع پوریان در ادامه افزود:متاسفانه در سال‌های گذشته شاهد بودیم که حتی از شهرهای اطراف برای دریافت بن و کمک خرید به نمایشگاه عطر سیب می‌آمدند، امسال به طور کلی بن و پول به هیات‌ها را حذف کردیم و توانستیم از سقف مصوبه شورا هم عدول نکرده و طبق قوانین توانستیم نمایشگاه را برگزار کنیم.

شجاع پوریان گفت: نمایشگاه تا ۲۳ شهریورماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ ادامه دارد که در فضای ۵۰۰۰ متری و در چهار سالن بزرگ برگزار شده و موادغذایی، کتیبه و پرچم، تجهیزات صنعتی و آشپزخانه و تجهیزات برقی و الکترونیکی در این سالن‌ها عرضه می‌شود و تجمیع اقلام مورد نیاز محرم، در بوستان ولایت که فضای باز و پارکینگ خوبی هم دارد توانسته است از بار ترافیکی مرکز شهر که معمولا محل خرید اقلام محرم است بکاهد.

وی افزود: یکی از وظایف شهرداری خدمت به سمن‌هاست و اگر بتوانیم در حد برگزاری نمایشگاه به هیات‌ها کمک کنیم و با تجمع امکانات در یک محل از ترددهای سطح شهر بکاهیم کار بدی نیست؛ اما در سنوات گذشته مشکلاتی از جمله بی انضباطی‌های مالی و عدم اعمال نظارت دقیق وجود داشت که ممکن بود شاهد عدم شفافیت باشیم اما با مطالعات و بررسی‌های آسیب شناسانه به این نتیجه رسیدیم که از آنجایی که این نمایشگاه بین افکار عمومی مقبولیت دارد با یک شیوه متفاوت برگزار کنیم و دقت داشته باشید که براساس آمارهای موجود روزانه ۳۰۰۰ نفر از این نمایشگاه خرید می‌کنند که نشان دهنده مقبولیت این نمایشگاه است.

شجاع پوریان در پایان خاطرنشان کرد:برگزاری این نمایشگاه در جلسه شورای عالی هماهنگی فرهنگی، اجتماعی رأی مثبت آورد و با سبک و سیاق فعلی یعنی حذف بن و ارائه تخفیف این نمایشگاه بزرگ در بوستان ولایت برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن