اجتماعی و فرهنگی

اصل ماجرای خودسوزی دیروز مقابل ساختمان شهرداری تهران چه بود؟

به گزارش شورا‌آنلاین، هنوز یک روز از ماجرای پر سروصدای بریدن گوش یک کودک زباله‌گرد از سوی پیمانکاران شهرداری نگذشته بود که خبر دردناک دیگری، کام شهروندان پایتخت‌نشین را تلخ‌تر کرد.

خبر این است؛ «یک مرد که از همه جا بریده و دستش به جایی نمی‌رسد، به خاطر پلمب مغازه‌اش از سوی مأموران شهرداری، جلوی چشم همسر و فرزندش، اقدام به خودسوزی می‌کند.» او ظاهراً می‌خواسته فرزند حدوداً۷ ساله‌اش را هم با خودش، آتش بزند، حتی بنزین هم می‌ریزد، اما همین که می‌خواهد فندکش را روشن کند، یک نفر از حاضرین که اتفاقاً معاون خدمات شهری منطقه ۷ بوده، بچه را از روی زمین برمی‌دارد و از او دور می‌شود.

مرد، اما در همین لحظه، خودش را آتش می‌زند، مردم بلافاصله لباس‌هایشان را از تن بیرون می‌آورند و شروع به خاموش کردن شعله‌های آتش می‌کنند تا لحظه‌ای که آتش بالاخره مهار شده و جسم نیمه جان مرد خاکستر شده روی زمین، صحنه تلخ عکاسی‌های دیروز می‌شود. شهردار بلافاصله تا خبر را می‌شنود، دستور پیگیری می‌دهد. برخی می‌گویند شهردار چند ثانیه‌ای هم در محل حاضر شده است، اما این حرف و حدیث‌ها، خیلی زود از سوی مسئولان شهرداری تکذیب می‌شود!
شورای شهر که چند ساختمان آنطرف‌تر جلسه دارد، تا قبل از شنیدن خبر، همه تمرکزش را بر پیدا کردن کودک زباله‌گرد گذاشته، اما خبر که می‌رسد، صورت جلسات به «خودسوزی مرد» تغییر نام می‌دهد. شورایی‌ها همان لحظه، کمیته‌ای ویژه برای پیگیری هر دو موضوع تشکیل می‌دهند! آن‌طور که «علی اعطا»، سخنگوی شورای شهر تهران می‌گوید: «این کمیته باید گزارش کامل و مستندی ازهر دو اتفاق تهیه کرده و به شورا ارائه دهد و به همین علت تا زمانی‌که گزارش کامل نشود، نمی‌توان درباره دلایل اصلی ماجرا اعلام نظر کرد.ما می‌خواهیم ابتدا مستندات به دستمان برسد و بعد دقیق درباره هر دو ماجرا اظهار نظر کنیم «شورا به مردم قول می‌دهد که با جدیت ابعاد ماجرا را باز کرده و تا آخر بدون اغماض جلو برود!»

اما ماجرا از اساس چه بوده است؟
ظاهراً این مرد به پلمب مغازه‌اش در منطقه ۲، اعتراض داشته، اما شهرداری معتقد است که تنها اخطار داده و اقدامی برای پلمب صورت نگرفته است! شهردارمنطقه ۲ درباره این اتفاق این‌طور توضیح می‌دهد: «هیچگونه اقدامی درباره پلمب یا جلوگیری از فعالیت ملک موردنظر صورت نپذیرفته و صرفاً اخطار قانونی به فرد موردنظر ابلاغ شده است.
پس از بررسی‌های به عمل آمده روشن شد ملک مورد مناقشه یک خانه ویلایی دو طبقه است که فرد خودسوزی کرده مالک طبقه همکف این خانه بوده است. این فرد نسبت به تغییر کاربری و ساخت دو باب مغازه تجاری در پارکینگ ملک مزبور در سال‌های گذشته اقدام کرده است. 
شهرداری منطقه ۲ هم در سال گذشته نسبت به تنظیم صورتجلسه شورای معماری در خصوص تثبیت دو واحد تجاری در همکف مشروط به اخذ تعهد محضری از مالکین مشاعی و پاسخگویی به شاکیان احتمالی و تعهد تأمین پارکینگ اقدام کرده است.»
رسول کشت‌پور ادامه می‌دهد: «در تاریخ ۲۳ اردیبهشت سال‌جاری نیز یکی از مالکین مشاعی نسبت به تغییر کاربری اعتراض کرده و شهرداری متعاقباً برابر مقررات به مالک واحدهای تجاری نسبت به صدور اخطاریه مبنی بر ارائه رضایتنامه محضری از سایر ساکنین مشاعی اقدام کرده است.
سپس با ادعای وکیل فرد مورد نظر مبنی بر دارا بودن وکالتنامه توافق از مالک اصلی، اداره حقوقی شهرداری منطقه ۲، اعتبار وکالتنامه مزبور را استعلام می‌کند که در پاسخ به آن، انقضای وکالتنامه مزبور به علت فوت موکل اعلام می‌شود.
همچنین معاونت شهرسازی این منطقه اعلام می‌کند نظر به اینکه ذینفعان ملک تاکنون نسبت به اخذ اجازه‌نامه نسبت به بهره‌برداری از طبقه همکف اقدام نکرده‌اند هرگونه بهره‌برداری از طبقه همکف بدون مجوز اعلام شده و ناحیه مربوطه نیز صرفاً نسبت به صدور اخطار اقدام می‌کند.»

تشکیل کمیته‌ بررسی حادثه خودسوزی در شورا
احمد مسجد جامعی در جلسه دیروز شورا با بیان اینکه پیش‌تر هم خودسوزی‌های

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. یعنی طرف پارکینگ خونه شو مغازه کرده و شهرداری با سعه صدر نشسته فقط نگاه کرده و بعد از مدتها یک اخطار کوچولوی کتبی بهش داده و هیچ ممانعتی هم بعمل نیاورده بعد طرف رفته جان عزیزشو به آتش کشیده؟؟؟!!!!! به نظر میاد یا شما نمیدونین اقدام به خودسوزی چه موقع به عمل درمیاد یا اینکه اصلا توی این شهر زندگی نمیکنین و نحوه عمل شهرداری رو نمیدونین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن