مدیریت شهری

اتفاقی تلخ در حاشیه خیابان ولیعصر/ ابتلای درختان چنار به سرطان رنگی

به گزارش شورا‌آنلاین، مختاری، مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به شرایط چنارهای خیابان ولیعصر گفت: جمعه ۱۱ اسفند پروژه احیای درختان خیابان ولیعصر با حضور شهردار برگزار خواهد شد.

وی افزود: در محدوده مناطق ۱ و ۶ و ۱۱ تعدادی از درخت‌های حاشیه خیابان ولیعصر به علت ساخت و ساز، بتن‌ریزی و برج‌سازی آسیب‌ دیده است و در حال حاضر تعداد این درختان به ۱۵ هزار و ۸۶۶ اصله می‌رسد و در زمان پهلوی اول که ساخت درختان آغاز شد ۱۸ هزار درخت در محدوده این خیابان کاشته شده است.

مختاری ادامه داد: تعدادی از درختان چنار نیز به نوعی قارچ با عنوان سرطان رنگی مبتلا شده‌اند و طبق نظر کارشناسان برای جلوگیری سرایت این قارچ باید درختان بیمار را با درختان سالم جایگزین کرده و حتی خاک آن را نیز عوض کردند.

او در تشریح فاز اول پروژه احیای درختان خیابان ولیعصر گفت:‌ فاز اول این پروژه تا پایان اسفندماه اجرایی می‌شود و ۴۰۰ تا ۷۰۰ اصله درخت در این فاز آفت زدایی خواهند شد و تا پایان سال ۹۷ پروژه احیا به پایان می‌رسد.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها در مورد آبیاری درختان ولیعصر تصریح کرد: آبیاری این درختان با استفاده از آب جاری کاملا غلط است. آب مورد نیاز باید به صورت حساب شده به گیاه برسد. همچنین با همکاری سازمان محیط زیست ۴۸ پلاک در خیابان ولیعصر که فاضلاب خود را به نهر هدایت می‌کردند پلمپ شد.

وی گفت: در سال‌های اخیر با سازمان آب همکاری نزدیکی داشتیم و در مواردی منابع موجود را در اختیار آن ها قرار دادیم. در مقابل هر زمانی که آن ها پساب را در اختیار ما قرار دهند، با قبول این شرط که تاسیسات را شهرداری راه اندازی کند، از پساب  استفاده می کنیم.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها ادامه داد: طرح جامع آب خام به دستور شهردار تهران در ماه های گذشته آغاز شده است. برای اجرای این پروژه از حضور ۲۲ مشاور در ۲۲ منطقه دعوت شده است که این پروژه در مراحل نهایی است. هر جا پساب در اختیار ما قرار دهند از آن استفاده می کنیم.

وی  در ادامه در خصوص نحوه آبیاری فضای سبز در تهران تصریح کرد: حدود ۶۰ درصد از فضای سبز شهر تهران آبیاری مکانیزه می شود، تا پایان امسال ۲ میلیون و ۹۵ اصله نهال در تهران کاشته خواهد شد، شاید  نسبت به سال های گذشته کم تر باشد اما آنچه  برای ما اهمیت دارد، ماندگاری است.

مختاری در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد سامان دهی بخش هایی از بوستان ولایت که در حال حاضر بایر است، گفت: در سال ۹۳ طی ۶۶ روز کار فشرده ۱۱۰ هکتار از بوستان ولایت را فضای سبز کردیم به غیر از این، ۲۰۰ هکتار باقی مانده بود که با دستور شهردار قرار شد که معاونت های شهرسازی و معماری و فنی و عمرانی طرح آن را آماده کنند و ما به عنوان مجری، طرح را عملیاتی کنیم.

وی  در واکنش به ادعای برخی از شهروندان در مورد رهاسازی چنارهای کاشته شده خیابان ولیعصر گفت: درخت چنار به گونه ای است که اگر در فصل بهار آب نخورد از بین می رود. ادعای شهروندان هم به این دلیل است که ما طبق مجوز پلیس راهنمایی و رانندگی تنها از ۱۲ شب به بعد اجازه آبیاری و کوددهی را داریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن