اجتماعی و فرهنگی

واکنش شهردار تهران به شایعه استعفا/ نجفی: اجازه ندادم مدیر هتل حضورم در کیش را تکذیب کند!

به گزارش شورا‌آنلاین، محمد علی نجفی در حاشیه کنفرانس ملی شهر سایبری، طی سخنانی در جمع خبرنگاران با اشاره به موانع و مشکلات تحقق شهر هوشمند، گفت: برنامه دستیابی به شهر هوشمند به عنوان یک برنامه مستقل برای اولین بار است که در شهرداری مطرح شده و وجوه و ابعاد این موضوع مد نظر قرار گرفته است.

 

چالش های تحقق شهر هوشمند

وی تاکید کرد: ما در این راستا محدودیت نداریم اما چالش های جدی داریم که مهم ترین چالش آن مسئله مدیریت یکپارچه شهری، محدودیت منابع مالی و مشارکت شهروندان است؛ چرا که شهروندان اصلی ترین سلول مربوط به تشکیل بدنه شهر هوشمند هستند و به تعبیری می توان گفت شهروندان سلول های بنیادین در این زمینه به شمار می روند؛ از این رو شهروندان باید آموزش ببینند و علاقه مند شوند تا شهر را به سمت شهر سایبری ببریم.

 

شهردار تهران با تاکید بر اینکه «باید با کمک مجلس، دولت و شهرداری بتوانیم به سمت مدیریت یکپارچه حرکت کنیم » گفت:  ما تا رسیدن به مدیریت یکپارچه شهری راه طولانی در پیش داریم، اما در وهله اول می توانیم مدیریت هماهنگ شهری را داشته باشیم؛ به این معنی که شهرداری محور ارایه خدمات در شهر است و تمامی دستگاه های دیگری که به نحوی در شهر ارایه خدمات می کنند، خودشان را با برنامه شهرداری هماهنگ کنند.

 

نجفی یادآور شد: در این زمینه مذاکرات خوبی با وزارت نیرو درباره آب و فاضلاب و برق شهر تهران داشتیم و حتی وزیر نیرو نیز اعلام آمادگی کردند که مسئله توزیع برق در شهر تهران را در اختیار شهرداری بگذارند اما در این زمینه پیچیدگی هایی وجود دارد که باید روی آن کار کرد.

 

وی ادامه داد: فکر می کنم طی پنج – شش ماه آینده به نتایج دقیق برسیم و در صورت حصول هر نتیجه ای، باید آن را در دولت به تصویب برسانیم و اجرا کنیم.

 

تحول در تهران با کمک دانشگاه ها و استارت آپ ها

شهردار تهران تاکید کرد: با توجه به اینکه دولت، وزارت ارتباطات، شهرداری تهران و شورای شهر در زمینه دستیابی به شهر هوشمند عزم جدی دارند، در برنامه سال ۹۷ از نظر بودجه ای پیش بینی های خوبی خواهد شد و امیدواریم با کمک دانشگاه ها، موسسات تحقیقات علمی و استارت آپ ها بتوانیم تحولی در شهر تهران از نظر هوشمند سازی ایجاد کنیم. همچنین در جلسه شهرداران کلانشهرها نیز می توانیم مجموعه فعالیت های شهر هوشمند را هماهنگ کنیم.

 

نجفی در پاسخ به سوالی درباره مهم ترین پروژه های موجود در زمینه شهر هوشمند، گفت: پروژه های متعددی وجود دارد که هنوز اولویت بندی آنها را مد نظر قرار ندادیم چرا که این پروژه ها باید همراه با بودجه مصوب در شورای شهر باشد؛ اما یکی از مهم ترین پروژه ها هوشمند کردن موضوع حمل و نقل و ترافیک شهر تهران است. البته در گذشته کارهایی در این زمینه صورت گرفته اما می دانید که حمل و نقل ما به نحو واقعی هوشمند نیست.

 

وی موضوع آموزش های شهروندی را یکی دیگر از محورهای پروژه های شهری هوشمند عنوان کرد و گفت:برای جلب مشارکت شهروندان حتما باید آنها را آموزش داده و علاقه مند کنیم.

 

شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره موضوع پارکومتر ها در شهر تهران از طرح شهرداری تهران برای کل موضوع پارکینگ در پایتخت خبر داد و گفت: طرح شهرداری تهران حتی موضوع پارک اتوموبیل ها در حاشیه خیابان ها را نیز شامل می شود، چرا که در بسیاری از خیابان های تهران، دو خط در سمت راست و چپ همیشه به واسطه پارک ماشین ها اشغال است و همین موضوع باعث ایجاد ترافیک و کندی حمل و نقل می شود از این رو باید مسئله پارکینگ را به صورت هوشمند حل کنیم. بخشی از این طرح مربوط به ایجاد پارکینگ های هوشنمد و طبفاتی است و نیز بخشی مسایل مربوط به خود خیابان ها و معابر شهر تهران را شامل می شود.

 

نجفی تاکید کرد: هم اکنون بر روی حدود۲۰ تا ۲۵ برنامه مختلف به عنوان پروژه کار می شود که دبیرخانه و یا ستادی که برای شهر هوشمند در شهرداری تهران تشکیل خواهد شد، این پروژه ها را اعلام می کند. امیدواریم بخش عمده ای از این پروژه ها را نیز از طریق بخش خصوصی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی به اجرا بگذاریم.

 

 نمی توانیم شهروند را در رقابت با فروشگاه های زنجیره ای تضعیف کنیم

وی در پاسخ به سوالی درباره فروش محصولات خارجی در فروشگاه شهروند، تصریح کرد: اگر بنا باشد تولیدات خارجی را در شهروند ارایه ندهیم باید مصوبه ای باشد که این محصولات در هیچ کجا ارایه نشود. اگر کسی بخواهد ۲۰ قلم کالا را از شهروند تهیه کند که پنج قلم آن جنس خارجی است، در صورتی که این اجناس را در شهروند عرضه نکنیم مشتری به مرکزی می رود که همه اجناس مورد نیاز خود را به صورت یکجا خریداری کند.

 

شهردار تهران موضوع رقابت در فروشگاه های شهروند را یک مسئله بسیار مهم دانست و تاکید کرد: در صورتی که وزارت بازرگانی جلوی عرضه کالاهای مصرفی خارجی در سوپرمارکت ها را بگیرد، ما نیز از این تصمیم استقبال می کنیم اما تا وقتی چنین تصمیمی توسط وزارت بازرگانی و دولت گرفته نشده است، نمی توانیم شهروند را در میدان رقابت با فروشگاه های زنجیره ای دیگر تضعیف کنیم.

 

تمام مدت در تهران بوده ام!

نجفی در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار شهرنوشت درباره شایعه حضور خود در کیش در زمان وقوع بحران تهران، گفت: قبلا هم این موضوع را عرض کردم، بعدا که فکر کردم یادم افتاد آخرین باری که کیش بودم روز عید فطر بود و از آن موقع تا حالا فکر می کنم شاید بیش از شش ماه گذشته است. حتی مدیر هتلی که در یکی از رسانه های سایبری مطرح شده بود که من در آنجا اقامت کردم نیز با من تماس گرفتند و گفتند اگر شما اجازه دهید ما رسما تکذیب کنیم؛ اما گفتم نه! آنها گفتند در هتل داریوش بودم، اگر شما تکذیب کنید می گویند در هتل کوروش بوده است!

 

وی افزود: وقتی کسی می خواهد دروغ ببافد و همه انصاف و ارزش های اخلاقی را زیر پا بگذارد، برایش کاری ندارد؛ هر چه هم تکذیب کنیم یک حرف جدیدی می زند.

 

نجفی با بیان اینکه «بنده در تمام این مدت در تهران بودم» گفت: آخرین سفری که در داخل داشتم سفری بود که برای شرکت در اجلاس کلانشهرها در آبان ماه، به مشهد مقدم داشتم.

 

دلیلی برای استعفا وجود ندارد

شهردار تهران در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره شایعه استعفای خود از شهرداری تهران به دلیل مشکل جسمانی نیز گفت: هیچ دلیلی برای استعفا وجود ندارد و الحمدالله سلامتی ام برقرار است.  آنطور که در رسانه ها آمده بود دیسک کمر ندارم، در ایام اربعین کمرم دچار اسپاسم شد و آن هم به خاطر این بود که در یک روز، هشت ساعت مداوم جلسه داشتم و روی صندلی نشسته بودم، این در حالی است که از نظر بهداشتی و اصولی هم درست نیست که کسی هشت ساعت به صورت مداوم روی صندلی باشد.

 

وی در پایان گفت: در ایام اربعین کمرم دچار اسپاسم شده بود و نتوانستم در مراسم اربعین در کنار مردم و همراه آنها شرکت داشته باشم و خودم محروم شدم؛ در غیر این صورت الحمدالله مشکل دیگری ندارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا