اجتماعی و فرهنگی

سیر صعودی مرگهای سرطانی تا ۲۰۲۰

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین دکتر ناهید نفیسی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در حال حاضر شیب درمان سرطان در کشورهای پیشرفته به سمت بالا می رود در حالی که در کشورهایی مانند ما وضع اینگونه نیست، گفت: علت این امر عدم دسترسی به شیوه های جدید درمانی و داروهای جدید نیست. مشکل ما در تشخیص به موقع است. در واقع، بیمار دیر به دست پزشک می رسد. با درجه بندی پیشرفت سرطان از یک تا چهار، اگر در سرطان سینه، بیمار در مرحله اول به پزشک مراجعه کند، حتی در بسیاری از اوقات نیاز به شیمی درمانی هم ندارد.

وی با بیان اینکه از سال ۱۹۹۵ روش درمان سرطان سینه به سوی مخلوط کردن روشهای جراحی سینه با روشهای جراحی پلاستیک رفته است، افزود: با این روش تقریبا در ۹۰ درصد بیماران، سینه آنها حفظ می شود و اگر درمان در مراحل یک و دو اتفاق بیفتد، این میزان به صد در صد هم می رسد. بنابراین بیمار نگران این موضوع نباشد که سینه اش برداشته خواهد شد و به همین خاطر به پزشک مراجعه نکند.

این جراح پستان با بیان اینکه راه اول در تشخیص سرطان سینه، معاینه سینه توسط خود فرد است، ادامه داد: توصیه می شود از سن ۲۰ سالگی و حتی بهتر است از دوران دبیرستان، یک خانم این آموزش را دیده باشد که بتواند خودش سینه اش را معاینه کند. معاینه سینه توسط خود فرد بسیار مهم است، چون در کشورهایی نظیر کشور ما، علت بیشتر مراجعات توده هایی است که خود فرد روی سینه اش پیدا کرده است.

وی گفت: بسیار توصیه می شود معاینه سینه در روز آخر قاعدگی و در زیر دوش حمام که سینه لغزنده تر است انجام شود. اگر بیمار حس کرد که زیر انگشتانش یک توده سفتی است، حتما به پزشک مراجعه کند.

نفیسی با بیان اینکه الزاما هر توده ای در سینه سرطان نیست و در واقع کمتر از ۱۰ درصد توده ها سرطانی هستند، بیان کرد: توده های سرطانی به تدریج بزرگ می شوند و کم کم ابعاد آنها بیشتر می شود. بنابراین توده هایی که ناگهان در سینه ظاهر می شوند، احتال اینکه سرطانی باشند، بسیار کم است. دانه برجسته ای که بین دو سینه نمایان می شود معمولاً یک کیست پوستی حاوی چربی است. اگر دانه روی پستان ظاهر شود باید مورد معاینه قرار گیرد. اگر دانه سطحی و روی پستان باشد همان کیست پوستی است، اما اگر داخل پستان قرار گیرد باید آزمایشات تکمیلی در مورد آن انجام شود. وی همچنین ادامه داد: غیر قرینگی سینه ها تا درجاتی طبیعی است، اما اگر غیر قرینگی سینه ها شدید شد، فرد حتما به پزشک مراجعه کند.

وی در ادامه با بیان اینکه توصیه می شود خانمها از سن ۲۵ سالگی، سالیانه یکبار به پزشک جراح مراجعه کنند تا سینه آنها معاینه شود و بعد از سن ۳۲ سالگی نیز میزان معاینات ۲ بار در سال شود، گفت: البته کسانی که در خانواده درجه یک آنها افراد به سرطان سینه مبتلا شده باشند، باید از سن ۲۵ سالگی اقدامات تشخیصی تکمیلی در مورد آنها انجام شود.

نفیسی با بیان اینکه سونوگرافی از روشهای خوب است، اما یک روش غربالگری سرطان سینه نیست و فقط یک روش کمکی در کنار ماموگرافی است، گفت: توصیه این است که سونوگرافی ۷ الی ۸ روز بعد از پایان قاعدگی انجام شود. سونوگرافی در افتراق توده های توپر سرطانی و کیست ها و تشخیص توده های سرطانی در غدد لنفاوی زیر بغل بسیار کمک کننده است و همچنین هیچ اشعه ای ندارد که برای خانم ها مضر باشد. مزیت دیگر سونوگرافی این است که اگر نتیجه مامو گرافی در خانمها به علت تراکم بالای نثر سینه محو باشد، می تواند بسیار کمک کننده باشد. برای ماموگرافی نیز توصیه می شود که اگر علت خاصی وجود نداشت این کار از ۴۰ سالگی افراد انجام شود.

وی ادامه داد: میزان اشعه ای که در ماموگرافی به بیمار داده می شود بسیار کمتر از اشعه ایی است که در یک مسافرت هوایی به فرد وارد می شود. یا اینکه در یک عکس قفسه سینه معمولی، به اندازه ۱۰ برابر یک ماموگرافی اشعه وارد بدن فرد می شود. بنابراین، این تصور که ماموگرافی سالیانه خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد؛ یک باور غلط است.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه پزشکی شهید بهشتی در پایان با بیان اینکه هر چه سن یک خانم بالا می رود، ریسک ابتلا به سرطان در او بیشتر می شود، بنابراین خانمهای با سن بالا خود را از این قاعده مستثنی نکنند، گفت: به علت جوان بودن جمعیت کشور ما، میانگین سرطان سینه در ایران حدود ۴۸ سالگی است. چاقی، عدم تحرک، استعمال سیگار و مصرف مشروبات الکلی، نوع تغذیه، آلودگی هوا، ازدواج دیررس، دیر بچه دار شدن و عدم شیردهی می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا