سیاسی

فضای دنیا نسبت به ایران تغییر کرده است

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با بیان اینکه عده ای در داخل کشور بودند که می گفتند ما برای پیشرفت نیازی به جهان نداریم و عده‌ای هم در خارج از کشور می‌گفتند ایران را می‌شود حذف کرد ، گفت: امروز در داخل کشور همه قبول دارند که راه درست، تعامل سازنده با جهان است و در خارج از کشور بر این نکته توافق شده است که بدون ایران در بسیاری از مسایل منطقه ای و جهانی کارها سخت پیش می رود و یا در عمل ناممکن شده است.

رییس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه در موضوع هسته‌ای کارها در مسیر درست پیش می رود و کارشناسان پیشبرد کار را در دست گرفته‌اند، تصریح کرد: ملت ایران در انتخابات بر شعار تعامل سازنده با جهان تاکید داشتند و اگر قرار است ما در مسایل مهم به موفقیت برسیم نیاز است که همه در کنار هم باشیم و هم پای یکدیگر به مقصد برسیم.

رییس جمهور با اشاره به توافق ایران با ۱+۵ بر سر برنامه اقدام مشترک ژنو گفت : خوشبختانه امروز فضای دنیا نسبت به دولت و چهره ایران تغییرکرده است و ایرانیان خارج از کشور بیش از دیگران این تغییر در افکار عمومی جهانیان را بهتر لمس می کنند.

دکتر روحانی اضافه کرد: امروز روابط ما با همه بازیگران بین المللی از جمله همسایگان یک گام حساب شده و موثر به پیش رفته است.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در این دیدار که سخنانش با تشویق مکرر حاضران قطع می شد، گفت: بزرگترین سرمایه کشور ما نه نفت و معادن که فرهیختگان و دانشمندان و شایستگانی است که دل و قلبشان در گرو تعالی و پیشرفت کشور می تپد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه ما به همه کسانی که به توسعه کشور می اندیشند افتخار می‌کنیم، تصریح کرد: باید مدام این شعار را که «نگوییم دولت برای کشور چه کار کرد ، بگوییم ما برای کشور چه کار کرده ایم» را تکرار کنیم و برای عبور از مشکلات دست در دست هم قرار دهیم.

دکتر روحانی با اشاره به حضور سرمایه گذاران و کارآفرینان ایرانی ساکن داخل و خارج از کشور در سفرهای استانی ، از سرمایه گذاری و طراحی دهها طرح و پروژه با حضور آنها در گوشه و کنار کشور خبر داد.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : همه ما باید به فکر فردای فرزندانمان باشیم و فردای فرزندان و افتخار آنها به ایران آباد ، سربلند و با عزت است. این کار در صورتی امکان پذیر است که همه ما دست به دست هم بدهیم و بتوانیم غرور ملی را در شان ملت ایران بدست آورده و حفظ کنیم.

رییس جمهور پیشرفت‌های کشور در یک سال اخیر را مرهون فداکاری و تلاش همه ملت ایران و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب دانست و گفت : اگر وحدت مردم در امور و حمایت های رهبر معظم انقلاب نبود امروز در این نقطه که ایستاده ایم قرار نداشتیم.

رییس جمهوری در تشریح پیشرفت های دولت یازدهم در عرصه های مختلف ، موفقیت های دولت درمهار تورم و خروج از رکود در یکسال گذشته را یادآور شد و افزود: مهمترین دستاورد دولت بازگرداندن آرامش و ثبات اقتصادی به کشور بود که نتیجه آن امیدواری به آینده و رغبت سرمایه گذاران به حضور در ایران است.

دکتر روحانی با بیان اینکه در ابتدای قبول مسئولیت بسیاری از کارشناسان و متخصصان دستیابی به اهداف تعیین شده از سوی رییس جمهوری را غیر ممکن تلقی می کردند گفت : این هدف ها محقق شد بطوریکه براساس اخرین آمار بانک مرکزی که دیروز منتشر شد تورم به ۲۱ درصد رسیده و رشد اقتصادی سه ماهه اول سال پس از دو سال رشد منفی عدد چهار ممیز شش را نشان می دهد که معنایش خروج از رکود است.

رییس شورای عالی اقتصاد کلید موفقیت دولت را اینگونه تعریف کرد: یک کار بیشتر نکردیم و آن این بود که تصمیمات یک شبه را کنار گذاشتیم. تصمیمات فی البداهه را نپذیرفتیم و برای اجرای هر طرح و برنامه با صاحبنظران و کارشناسان مشورت کردیم.

رییس شورای عالی سلامت با اشاره به اجرای برنامه بی نظیر پوشش همگانی بیمه افزود : من نمی خواهم در اینجا کسی را سرزنش کنم ولی خیلی از کشورهای بزرگ در این راه تلاش کردند و ناموفق شدند.

رییس جمهور برخی طرح های دولت در حوزه آب ، محیط زیست و کشاورزی را برشمرد و گفت : ما مدعی رفع همه نگرانی ها و مشکلات نیستیم اما به اندازه یکسالی که از شروع ماموریت این دولت می گذرد گام های ارزشمندی برداشته شده است.

دکتر روحانی به پیشرفت های حاصل شده در مبحث سیاست داخلی نظیر استقبال از انتقاد ، ایجاد نشاط در دانشگاه ها و فعالیت احزاب اشاره کرد و گفت : همه باید کمک کنیم و نباید انتظار داشته باشیم دولت همه مشکلات را حل کند.این حوزه نیازبه همکاری همه قوا ، نزدیک کردن افکار دارد و باید این اصل را که« نمی توان هیچ گروهی ولو نظراتشان را نمی پسندیم به انزوا برانیم »، باور داشته باشیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی گفت : دولت جمهوری اسلامی افتخار می کند که در منطقه پرتلاطم خاورمیانه کشوری با ثبات است و امنیت در تمام مرزهایش وجود دارد و توانسته قبل از آنکه دیگران درباره بسیاری از مشکلات منطقه تصمیم بگیرند عملگرایانه وارد شود و به ملتهای منطقه و همسایگان کمک کند هر چند برخی نخواهند به واقعیت های موجود اقرار کنند.

پیش از سخنان رییس جمهوری، پروفسور فضل الله رضا و دکتر مریم طبیب زاده به نمایندگی از جامعه فرهیخته کشور در آمریکا دیدگاه های خود را درخصوص مسایل روز کشور در عرصه های مختلف بیان کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا