اجتماعی و فرهنگی

آمار بیمارستان های نیمه تمام در کشور

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین محمد‌هادی ایازی شب گذشته در ضیافت افطاری خیرین حوزه سلامت با بیان این‌که ۲۵۰ بیمارستان نیمه تمام در کشور وجود دارد و به ساخت تعداد زیادی مراکز درمانی و بهداشتی در سطح کشور نیاز داریم، گفت: با توجه به محدودیت‌های دولت این عقب‌ماندگی فقط با کمک خیرین قابل جبران است. در دهه‌های آینده کشور به سمت سالمندی و پیری پیش می‌رود و مراجعه به درمانگاه‌های بهداشتی درمانی افزایش پیدا می‌کند.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت نبود اطلاعات در زمینه نیاز‌های بهداشتی و درمانی کشور را یکی از مشکلات خیرین در این زمینه دانست و  افزود: سامانه یاس ۱۹۰ به منظور توسعه زیرساخت‌ها و تقویت امکانات حوزه سلامت طراحی شد. خیرین می‌توانند به سایت yas190.ir مراجعه کنند و از نیاز‌های این حوزه در سرتاسر کشور و هر استان یا  شهری که ‌می‌خواهند به آن کمک کنند با خبر شوند.

ایازی اظهار داشت: ۷۵ درصد از مرگ و میر‌ها در کشور به علت بیماری‌های غیر واگیر است که از میزان ۵۰ درصد آن مربوط به سکته قلبی و سکته مغزی است که ۴ عامل برای بروز چنین بیماری‌های وجود دارد، اگر بتوانیم اقدامات پیش‌گیرانه‌ای در این زمینه انجام دهیم امید به زندگی در جامعه افزایش پیدا می‌کند.

معاون اجتماعی وزیر به جوانگرایی و حضور دانشجویان در عرصه سلامت و کار خیر اشاره کرد و گفت:

برگزاری طرح دستان بهشتی از سوی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در منطقه پاکدشت و ایستگاه های مترو بسیار طرح خوبی بود  و امیدواریم شاهد مشارکت‌ مشارکت بیشتر دانشجویان در کار خیر و چنین طرح هایی باشیم.

درادامه وزیر بهداشت، به کمک ۱۰۰۰ میلیاردی خیران به نظام سلامت اشاره کرد و کارنامه ایازی را در سمت خویش، درخشان دانست و گفت: امیدوارم این کارنامه در سال آینده، درخشان‌تر شود.

وزیر بهداشت مشکلات موجود حوزه سلامت را ناشی از کم تدبیری و کم دانشی های گذشته دانست و گفت: در دعای افتتاح که در شب های ماه رمضان می خوانیم، از خدا می خواهیم که دولت کریمه ای داشته باشیم و فکر می کردیم که نباید در جمهوری و نظام اسلامی، چهره محرومیت وجود داشته باشد اما هنوز شاهد آن هستیم و نمی توان آن را کتمان کرد.

هاشمی گفت:  در اوایل انقلاب اسلامی، قدم های موثر زیادی برای محرومیت زدایی برداشته شد و لازم است این مسیر تداوم یابد.

هاشمی از خدا خواست تا تعداد خیرین را برای کمک به مشکلات حوزه سلامت مردم، افزایش دهد و افزود: امیدوارم خدا به افراد دارای تمکن مالی، توفیق کمک و دستگیری از نیازمندان و دردمندان را بدهد زیرا مشارکت در حوزه سلامت بسیار اثرگذار و با ارزش است و پاداش نیکویی به دنبال دارد.

وزیر بهداشت گفت: مرحوم آیت الله بهجت همواره می گفتند رقم صدقه مهم نیست بلکه توالی آن مهم است و امیدوارم که خیرات به ویژه در این ماه مبارک، مورد قبول درگاه الهی باشد اما باید توجه داشت که کمک و مشارکت در امور خیر، صرفا کمک مالی نیست.

وزیر بهداشت با بیان این که خیرین می توانند برای کمک به حل مشکلات سلامت روان مردم نیز وارد شوند، گفت:  فقط سرطان، خانواده ها را از پا در نمی آورد بلکه اعتیاد بدتر از آن است زیرا حداقل ۵ تا ۶ میلیون نفر درگیر آن هستند و خانواده های زیادی را گرفتار می کند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: فقر و بیکاری نیز مشکلات موجود کشور هستند و طبق گزارش ها، در یک نقطه از مناطق محروم کشور، ۱ نفر باید کار کند و نان آور ۱۱ نفر دیگر باشد و اگر برای آن یک نفر نیز بیماری یا تصادفی پیش آید، وضعیت دشوار می شود و ممکن است به آسیب های اجتماعی منجر شود که زیبنده کشور نیست.

هاشمی تاکید کرد: برای کمک به مردم دردمند  باید بی ریا به مردم کمک کرد.

وزیر بهداشت به وجود موانع زیاد برای مشارکت خیرین در امور خیریه اشاره کرد و گفت: نباید اسیر وسوسه های شیطان شد که مسئولان گذشته اقداماتی انجام نداده اند پس چرا ما انجام دهیم از شما می خواهم که اسیر این افکار نشوید و از فرصتی که خدا برای شما فراهم کرده، نهایت بهره را ببرید.

هاشمی اظهار داشت: در دو سه دهه اخیر، حوزه بهداشت گرفتاری های زیادی داشته و مظلوم واقع شده زیرا توقع از ما زیاد است و بخشی از وعده های ما نیز محقق نشده است اما همکاران ما در سراسر کشور اقدامات بسیار ارزنده ای انجام داده اند.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: امیدوارم مسئولان کشور جسارت بیشتری پیدا کنند و به مردم فکر کنند زیرا دغدغه اصلی امام خمینی(ره) نیز مردم بود .

هاشمی دو مشکل عمده کشور را نبود اخلاص و وجود لجبازی عنوان کرد و افزود: این دو مشکل باعث گرفتاری مردم نیز شده اما مسئولان کشور باید به مشکلات مردم فکر کنند و مقام معظم رهبری نیز این دو دغدغه را دارند و مسئولان باید به آن توجه کنند.

وزیر بهداشت در پایان ابراز امیدواری کرد که در این شبهای مبارک،  خداوند از خون های شهدا مراقبت کند و حافظ انقلاب و مردم باشد.

گفتنی است در پایان این مراسم که بانی آن خیرین بودند و به دعوت وزیر بهداشت انجام شد، جمعی از خیرین سلامت کشور، نسخه ای نفیس از قرآن کریم به وزیر بهداشت اهدا کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا