اجتماعی و فرهنگی

رفع مشکلات بانکی تا شهریور

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  حبیب الله عسگر اولادی درباره آمار ورود هیئت های تجاری به ایران گفت: از چهار ماه قبل تا کنون هر هفته دو یا سه هیئت داشتیم و در مجموع تاکنون ۱۱۰ هیئت به ایران آمده اند. این هیئت ها حدود ۹ الی ۱۰ هزار را نفر شامل می شوند و روند مذاکرات نیز مثبت بوده است.

وی با بیان اینکه همه هیئت های خارجی ویزای کشورمان را دارند، اظهار داشت: ما از طریق وزارت خارجه در تماس هستیم. هیئت هایی که به کنسولگری ایران در نقاط مختلف جهان مراجعه کردند و ویزا گرفته اند، از ۱۵ کشور هستند.
وی به هتل ها نیز اشاره کرد و ادامه داد: تمام هتل های تهران، اصفهان، مشهد و شیراز پر شده است! و اگر بخواهیم آماری در خصوص حضور هیئت های خارجی بگیریم، امکانش وجود دارد ولی دلیلی نیست که زمان مان را برای این کار تلف کنیم. بنده که در اتاق بازرگانی هستم، به طور متوسط هفته ای دو الی سه هیئت داشتیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین درباره فایده ورود هیئت های خارجی به ایران بیان داشت: ابتدا به اینها نشان دادیم برجام به توفیق رسیده است. البته در قسمت بانکی هنوز توفیق پیدا نکرده ایم ولی برای برجام زحمات زیادی کشیده شده است. در فرودگاه های اروپا بنزین به ما نمی دادند ولی الان این کار را می کنند.

این کارشناس اقتصادی تنها مسئله باقی مانده از برجام را بد اخلاقی بانک های آمریکایی عنوان کرد و افزود: بعضی از بانک های اتریش و ایتالیا ال سی را باز کرده اند و عمل می کنند. بنده امیدواری کامل دارم که مشکل بانکی را با کمک آقای ظریف تا سپتامبر که در سازمان ملل اجلاس سالیانه برگزار می شود، حل کنیم.

عسگرد اولادی مشکل را نه در خارج بلکه در داخل دانست و عنوان داشت: موسسات اقتصادی دولتی باید با مردم صادق باشند. گزارش هایی که به مردم ارائه می دهیم باید نشان از حقیقت داشته باشند و وضعیت مالی را مشخص کنند اما متاسفانه گفتمان درمانی را شیوه کارمان قرار داده ایم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با انتقاد از دولت به دلیل عدم استفاده از کارشناسان اقتصادی خصوصی بیان داشت: دولت متکی به بدنه خودش و کارشناس دولتی است. ما در کشورهای دیگر بازار داریم اما این بازار برای مدت ها از بین رفته بود و احیای روابط اقتصادی با کشورها وظیفه من در اتاق است. بنده هفته آینده به چین می روم و در اجلاسی که اتاق های بازرگانی بیش از ۸۰ کشور در آن شرکت می کنند، حضور پیدا می کنم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن