شورای شهر

الزام شهرداری به طراحی و اجرای مبلمان شهری چند منظوره

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین  در دویست شصت و چهارمین جلسه شورا بررسی یک فوریت طرح "الزام شهرداری تهران به طراحی و اجرای مبلمان شهری چند منظوره با محوریت بهره برداری در مواقع بحران "در دستور جلسه قرار گرفت. 


محمد مهدی تندگویان در تشریح این طرح، گفت : طبق مطالعاتی که انجام دادیم ،در کشورهای زلزله خیز مانند ژاپن و مالزی در اجرای مبلمان شهری به گونه ای عمل کردند که این سازه در برابر زلزله های ۷،۸ ریشتری نیز مقاوم باشند و نیز با طراحی چند منظوره از این سازه برای مقاصد دیگر نیز استفاده می کنند. به عنوان نمونه نیمکت هایی ساخته می شود که کابرد های ایمنی نیز دارند و می توانند به عنوان سرپناه استفاده شود. 

وی در تشریح دلایل یک فوریت این طرح افزود: خطر پذیری شهر تهران در برابر بحران های طبیعی و انسانی ، لزوم اینده نگری در ارائه خدمات به شهروندان در مواقع بحران (سیل و زلزله و ..)، بهره گیری از تجارب جهانی کشور های پیشرو در زمینه استفاده از مبلمان شهری کارامد در زمان بحران و نیز در نظر گرفتن موازین جامع در طراحی مبلمان شهری از جمله دلایل یک فوریت این طرح است. 

در ادامه جلسه محسن پیر هادی عضو هیات رییسه شورا با بیان اینکه با اصل طرح موافق است گفت بهتر بود این موضوع به عنوان یک موضوع مستقل نمی آمد و ذیل وظایف سازمان های مربوطه تعریف می شد. 

اسماعیل دوستی دیگر عضو شورا نیز گفت ما می توانیم با این اقدام ایمنی پارک ها را نیز که مد نظر اعضای شورا است برآورده سازیم. 

در نهایت با رای اکثریت یک فوریت این طرح به تصویب رسید. 

بر اساس این گزارش در این جلسه همچنین یک فوریت لایحه "اصلاحیه مصوبه مجوز مشارکت در تامین اجرای تاسیسات آب شرب و خام (شبکه مخازن) و اجرای تاسیسات فاضلاب (شبکه و تصفیه خانه ) در محدوده منطقه ۲۲ شهرداری تهران نیز بررسی شد. 

اقبال شاکری رییس کمیته عمران شورا در تشریح این لایحه ،گفت : این موضوع در سال ۹۲ به تصویب رسیده است اما متاسفانه با تاخیر مواجه شده است بنابراین در این یک فوریت به شهرداری اجازه داده می شود تا ضمن مشارکت در تامین موارد فوق از پساب فاضلاب جهت آبیاری فضای سبز منطقه ۲۲ و احداث زیر ساخت های لازم جهت آبرسانی و تامین آب شرب مجموعه های خدمات شهری استفاده کند. 

در ادامه جلسه ،علیرضا دبیررییس کمیسیون بودجه با بیان اینکه نباید در این پروژه شرکت یا سازمان جدیدی تعریف شود اعتراض خود را ابراز داشت. 

در ادامه مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت : قرار نیست در این پروژه شرکت جدیدی تعریف شود.

وی ادامه داد : آن موقع که این لایحه آمد منطقه ۲۲ و ۲۱ آب لوله کشی هم نداشتند و این موضوع سبب شد تا جلسات متعددی با آب و فاضلاب داشته باشیم. 

چمران در ادامه افزود: بحثی که ما مطرح کردیم این بود که چرا باید فاضلاب از شمال شهر به جنوب منتقل شود در حالی که می توان از این فاضلاب در داخل شهر استفاده کرد. از اینرو بود که سازمان اب و فاضلاب پیشنهاد داد تا شهرداری در این امر مشارکت داشته باشد و به جای خدماتی که ارائه می دهد از پساب فاضلاب استفاده کند و ما انتظار داشتیم این مهم به سرعت انجام شود . 

رییس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد : البته من انتقاد شدیدی از مجموعه شهرداری دارم که چرا این اقدام تا کنون اجرایی نشده است. 

چمران تاکید کرد : آنچه مسلم است این است که در حال حاضر منطقه ۲۲ آب ندارد و باید هر چه سریعتر در رفع این مشکل اقدام عاجل شود. 

وی تصریح کرد : اینکه شرکت جدیدی هم تعریف شود مطرح نیست بلکه یکی از شرکت ها نظیر خاکریز آب می تواند به عنوان مسئول تعریف شود. 

در ادامه جلسه اقبال شاکری علت تاخیر این پروژه را مشخص نبودن یک متولی پاسخگو دانست. 

وی ادامه داد : امروزه استفاده از پساب ها بسیار اهمیت دارد به گونه ای که تعیین کننده مسائل آبی و زیست محیطی کلان شهر ها می باشد . 

احمد دنیا مالی نیز، گفت : کلیات این موضوع باقیات و صالحاتی است که از شورای سوم به یادگار مانده و اگر می خواهیم این باقیات و صالحات مشمول ما شود باید این مهم هر چه سریعتر اجرایی شود. 

وی افزود : بازچرخانی آب برای استفاده مورد نیاز فضای سبز یک امر انکار ناشدنی است پس باید یک فوریت به تصویب برسد اما در ماهیت موضوع و اینکه آیا شرکت نیاز هست یا نه می توان در کمیسیون ها بحث کرد. 

دنیا مالی تصریح کرد : البته این امر تنها کمک شهرداری است و نباید وظیفه شهرداری تلقی شود. 

محمد حقانی رییس کمیته محیط زیست شورا نیز، خاطر نشان کرد:ما باید به نتیجه برسیم که بسیاری از مسائل وظیفه اش بر دوش دولت است و ما بودجه این کار را نداریم . 

حقانی افزود : من با ایجاد یک حساب مشترک بین شهرداری و سازمان آب و فاضلاب موافقم اما اینکه شهرداری بخواهد سرمایه گذار این پروژه باشد نه ، مخالفم. 

محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی شورا نیزاظهارداشت : این پروژه بسیار مهم است ومی بایستی در زمان خودش انجام می شد بنابراین این گلایه از مجموعه شهرداری وجود دارد که چرا اجرای آن با تاخیر مواجه شده است . 

سالاری ضمن تاکید بر تامین منابع این پروژه افزود: باید در نظر گرفت این امر در سایر مناطق نظیر مناطق ۱، ۴ و ۲۱ هم قابلیت اجرا دارد . 

در ادامه جلسه نماینده شهرداری، گفت : طول کل پروژه ۴۰۰ کیلومتر است و در واقع توجیه اقتصادی در خصوص پساب آب منطقه را دارد . 

مهدی چمران بار دیگر ابراز داشت : در سال ۹۱ شورا عقیده داشت سازمان سرمایه گذاری شهرداری خود سرمایه گذاری کند اما امروز توانسته اند مشارکت بخش خصوصی را جلب کنند. از اینرو باید این مهم هر چه سریعتر انجام شود .

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت : اگر این طرح هر چه سریعتر انجام نشود فضای سبز منطقه ۲۲ در معرض تهدید و نابودی قرار خواهد گرفت. 

غلامرضا انصاری نیز در این جلسه بر لزوم مشارکت سرمایه گذاران خارجی تاکید کرد. 

در نهایت یک فوریت لایحه مذکور با رای اکثریت آرا به تصویب رسید . 

در ادامه این جلسه گزارش حسابرسی تلفیقی صورتهای مالی شهرداری تهران برای سال مالی ۹۰ توسط حسابرس منتخب شورا ارائه شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن