اجتماعی و فرهنگی

نظر سیف درباره کاهش سود بانکی

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین در حالی اخیرا رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها اعلام کرده بود که احتمالا تا دو هفته آینده درباره‌ کاهش مجدد نرخ سود بانکی، بانک‌ها تشکیل جلسه داده و با یکدیگر توافق می‌کنند که ولی‌الله سیف امروز در حاشیه همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در پاسخ به ایسنا اعلام کرد که زمان مشخصی برای این موضوع وجود ندارد.

 

 

رئیس کل بانک مرکزی توضیح داد: هدف بانک مرکزی کاهش نرخ سود بانکی تا رسیدن به رقمی متناسب با نرخ تورم است و با توجه به این‌که تورم در مسیر کاهشی قرار داشته و تا تک‌رقمی شدن نیز پیش خواهد رفت، روند کاهش سود بانکی ادامه دارد.

 

 

سیف این را هم گفت که ما نرخ مشخصی را برای سود بانکی تعیین و اعلام نمی‌کنیم تا زمانی که با نرخ تورم متناسب شود.

 

 

وی همچنین از افزایش نظارت بیشتر بر بانک‌ها در اجرای سودهای مصوب سخن گفت و افزود: با تحولات اخیر در حوزه نظارت بانک مرکزی، حلقه نظارتی تنگ‌تر و جدی‌تر خواهد شد به‌طوری که اخیر پرونده پنج بانک در هیات انتظامی بانک مرکزی مورد بررسی قرار گرفته و درباره‌ آنها رای نیز صادر شده است.

 

 

وی در مقابل اصرار خبرنگاران برای ارائه‌ توضیحاتی در مورد تعیین تکلیف توقیف دارایی دو میلیارد دلاری دارایی ایران در آمریکا هیچ پاسخی ارائه نکرد.

 

در وام ازدواج تابع قانونیم

 

 

سیف همچنین در مورد این‌که آیا بانک مرکزی مصوبه مجلس در قانون بودجه برای افزایش وام ازدواج به ۱۰ میلیون تومان با توجه به کسری بانک‌ها در منابع قرض‌الحسنه اجرایی خواهد کرد، توضیح داد: زمانی که موضوعی به قانون تبدیل شده است ما نیز تابع آن بوده و باید آن را اجرا کنیم، اما به هرحال مشخص است که منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها در سال‌های گذشته با محدودیت قابل توجه مواجه بوده و ما باید تدابیر و سیاست‌های ویژه‌ای برای اجرایی کردن این مصوبه در نظر بگیریم. هرچند که ممکن است این افزایش سقف در صورت عدم تامین منابع موجب طولانی‌شدن صف وام ازدواج شود.

 

 

خبرنگاری از سیف پرسید که آیا شما از تسهیلات بانکی استفاده می‌کنید؟ که وی گفت: من تاکنون از بانک‌ها وام نگرفته‌ام، اما از تسهیلات بانکی و وام کارمندی استفاده کرده‌ ام.

 

 

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در مورد نحوه‌ی پرداخت حقوق کارکنان در بانک مرکزی و تاکید اخیر معاون اول رییس جمهور برای ساماندهی پرداخت‌ها به کارکنان توضیح داد: در حال حاضر نیز حقوق‌ها و پرداختی‌ها در بانک مرکزی کاملا کنترل شده و از فیلترهای خاص عبور می‌کند و مشکلی در این رابطه وجود ندارد، اما اگر لازم باشد در جهت همسویی با تاکید اخیر دولت ما نیز اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

 

تورم تک رقمی در تابستان امسال

 

سیف همچنین در بیست‌وششمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با تاکید بر اهمیت تک‌رقمی شدن آن اظهار کرد: گرچه تحقق این موضوع بعد ٢۵ سال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و دستاورد بزرگی است، ولی حفظ تورم تک‌رقمی و پایداری از در سطح بالاتری قرار خواهد داشت و بسیار برای بانک مرکزی مهم خواهد بود.

 

 

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که روند کاهشی نرخ تورم ادامه خواهد یافت و در تابستان تک رقمی می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن