مدیریت شهری

دلیل جالب ترافیک پل صدر!

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین علیرضا جاوید با بیان این مطلب افزود: برای رفع مشکل انسداد ترافیکی بزرگراه صدر و نیایش مشاوران گزینه های مختلفی را بررسی کردند و تمامی این گزینه ها نیز در کمیته سویل که مرکب از اساتید دانشگاهی، کارشناسان معاونت حمل و نقل و ترافیک و عمرانی بود؛ تمامی این گزینه ها مورد بررسی قرار گرفت تا اینکه افزایش ظرفیت بزرگراه صدر و ساخت تونل نیاش مورد تایید قرار گرفت.

وی ادامه داد: در مورد مشکل ترافیکی پل طبقاتی صدر باید به این مساله اشاره کرد که قبل از ساخت این پل؛ ترافیک زیادی را در این محدوده در ساعات پیک سفر داشتیم. اگر اقدام به ساخت تونل نیایش می کردیم، اما افزایش ظرفیت در بزرگراه صدر ایجاد نمی کردیم این بزرگراه غیر قابل استفاده بود.

معاون شهردار تهران درباره دلیل پر ترافیک بودن مسیر دسترسی پل  صدر و نیایش در ساعت پیک ترافیک بیان کرد: وجود ترافیک در پل صدر به دلیل اشکال  در طراحی این پل طبقاتی نیست بلکه اشکال از تعداد زیاد خودروهاست که برای عبور از این محور استقبال می کنند.

وی در ادامه درباره رفع مشکلات ترافیک بزرگراه شهیدحقانی و ملاصدرا به ویژه در تقاطع جهان کودک نیز توضیح داد: طرح رفع مشکل ترافیکی این محدوده نیز تدوین و در کمیته سویل شهرداری تهران نیز به تصویب رسیده است. براساس طراحی های انجام شده قرار است تا افزایش ظرفیت ترافیکی در این محدوده به صورت  زیرگذر از قبل از چهارراه جهان کودک تا بعد از میدان ونک اجرا شود.

به گفته معاون فنی و عمرانی شهردار تهران اجرای این طرح فعلا در اولویت برنامه های معاونت فنی و عمران شهرداری تهران قرار ندارد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود درخصوص انتخاب پیمانکار ارگان های دولتی و یا بخش خصوصی برای اجرای پروژه های عمرانی شهر تهران نیز یادآور شد: بعد از آنکه طرح های عمرانی شهر تهران از نظر  ابعاد هزینه ای و نحوه اجرا و تامین منابع مالی بررسی شد؛ از طریق مناقصه عمومی پروژه به پیمانکاران بخش خصوصی و یا پیمانکاران عمومی واگذار می شود. درواقع انجام این مرحله برعهده معاونت مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران است.

جاوید همچنین درباره تونل امیر کبیر و عدم استفاده از مسیر غرب به شرق آن نیز تاکید کرد: از زمانی که طرح تونل امیرکبیر از یک زیرگذر ساده به یک تونل شهری تغییر کرد، مقرر شد تا این تونل بار ترافیکی بازار را در جهت ارتقای کیفیت زندگی در منطقه ۱۲ انجام دهد تا محدوده تاریخی تهران آرام سازی ترافیکی شود.

به گفته وی؛ درواقع در نظر بود تا با ساخت تونل امیرکبیر ورود خودروها به بافت تاریخی به حداقل رسیده و در خروج خودروها تسهیل ایجاد کند.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه تونل امیرکبیر با یکطرفه شدن از مسیر غرب به شرق و دسترسی بزرگراه امام علی(ع) در مسیر شمال تسهیل زمینه خروج خودرو از بافت  تاریخی را ایجاد می کند، گفت: اگر شهروندان شاهد این مساله هستند که دسترسی شمال به جنوب  بزرگراه امام علی مسدود است، به این دلیل است که ازابتدا قرار نبود تا دسترسی خودروها از شرق به غرب تونل امیرکبیر انجام شود. بلکه این مسیر با هدف دسترسی ایمن خودروهای ایمنی و امدادی مانند اتش نشانی ، اورژانس، پلیس و… به محدوده بازار فراهم شده است. درواقع تاکید می کنم که در حال حاضر تونل امیر کبیر از ظرفیت عبوری خود برای خروج خودروها از محدوده بازار به خوبی استفاده می کند.

وی همچنین با بیان اینکه با افزایش ظرفیت پل ستارخان همچنان در ساعات اوج سفر شاهد ترافیک در این محدوده هستیم، یادآور شد:  تا قبل از انجام طرح افزایش ظرفیت در پل ستارخان گره ترافیکی در این محدوده زیاد بود. به این دلیل که سه لاین بزرگراه شیخ فضل الله نوری به یک باره به دو لاین پل ستارخان می رسید و همین مساله باعث انسداد ترافیکی در این محدوده شده بود. ترافیک حال حاضر این محدوده مانند سابق نیست و دلیل این ترافیک نیز افزایش تعداد خودروهای عبوری در این محور است.

به اعتقاد علیرضا جاوید؛ تعریض پل ستارخان و افزایش یک لاین به این پل بهترین پروژه عمرانی ای بود که با حداقل هزینه در تهران انجام شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن