سیاسی

ساخت نیروگاه هسته‌ای بر روی آب!

به گزارش پایگاه خبری شورا آنلاین روزنامه چینی گلوبال تایمز گزارش داده است که شرکت کشتی سازی صنعت چین قصد دارد تا ۲۰ نیروگاه هسته ای شناور بسازد.

 

لیو ژنگ گوا، مدیر اداره کل کشتی سازی چین اظهار کرد: ساخت این نیروگاهها بر اساس فناوری بالغ خواهد بود.

 

به گفته مقامات دولتی این کشور، از این نیروگاه‌های شناور برای تامین برق در مکان‌های دورافتاده در سراسر دریای چین جنوبی از جمله جزایر ساخته دست بشر و سکوهای نفتی استفاده خواهد شد.

 

این کشتی‌ها طی برنامه ریزی دولت چین به نقاط مختلف و دورافتاده سفر کرده و انرژی مورد نیاز آنها را تامین می‌کنند. لازم به ذکر است که این کشتی‌ها پس از انجام ماموریت خود به شهر و منطقه بعدی سفر خواهند کرد.

 

ساخت این نیروگاه‌ها همچنین نگرانی‌هایی را در بر خواهد داشت زیرا بروز هر مشکلی در این دریاهای آزاد، سبب بوجود آمدن خسارت‌های زیست محیطی جبران ناپذیری شده که می‌تواند تبعات خطرناک جهانی داشته باشد.

 

یکی از علتهای اساسی که سبب شده تا منتقدان نظر مساعدی درباره این طرح نداشته باشند، بروز سونامی است. به گفته آنها اگر بلایای طبیعی مانند سونامی به وقوع بپیوندد، نجات این نیروگاهها و کارکنان آن امری بسیار دشوار یا ناممکن خواهد بود. در مقابل موافقان این طرح بر این باورند که این طرح چندان جدید نبوده و در گذشته (درطول جنگ جهانی دوم) نیز از این منابع انرژی هسته‌ای دریایی در کانال پاناما استفاده می‌شده که تا به امروز نیز وجود دارند و قابل استفاده هستند.

 

به گفته مقامات دولتی چین، اولین نیروگاه هسته‌ای شناور چینی تا سال ۲۰۱۸ ساخته خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن