اجتماعی و فرهنگی

تقدیر از شهرداری تهران در ارائه خدمات ویژه معاینه فنی به شهروندان

مهدی بابائی نائب رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران ضمن تقدیر از اقدامات بدیع و نوآورانه شهرداری تهران در بحث راه اندازی واحد سیار پرتابل گفت:بدون تردید این گونه اقدامات باعث توسعه معاینه فنی در شهر تهران و ارتقاء سطح کیفی خدمات جهت دستیابی به محیطی سالم در حوزه شهری خواهد شد.

به گزارش شوراآنلاین و به نقل از روابط عمومی، شادی مالکی مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در توضیح تصویب بهای معاینه فنی برتر و نرخ خدمات اعزام خط مکانیزه سیار معاینه فنی(پرتابل) به مراکز شخصی یا دولتی در دویست و سومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: با توجه به آنکه در معاینه فنی برتر، آلایندگی خودروها در دو دور موتور مورد پایش قرار می گیرند به واسطه طولانی بودن مدت زمان معاینه فنی برتر در مقایسه با معاینه فنی معمولی و همچنین نیاز به تجهیزات مازاد و استهلاک بیشتر دستگاه های آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز خودرو، اصلاح تعرفه این معاینه در قالب لایحه به شورای اسلامی شهر تهران ارائه شد که در نهایت این لایحه در دویست و سومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران پس از قرائت آن توسط دکتر سید جعفر تشکری هاشمی ریاست محترم کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در جریان جلسه شورا با آرای موافق اعضای شورا به تصویب رسید. در اجرای این لایحه به شهرداری تهران اجازه داده می شود برای بهای خدمات آزمون معاینه فنی برتر علاوه بر بهای خدمات معاینه فنی عمومی، مبلغ ۵۰۰ هزار ریال اضافه دریافت کند و در نوبت دهی نرخ ها را به شهروندان اعلام و حسب درخواست شهروند معاینه فنی برتر یا عادی را انجام دهد.

گفتنی است معاینه فنی برتر تنها مختص خودروهای انژکتوری است. تفاوت معاینه فنی برتر و معاینه فنی معمولی تنها در فرایند آزمون آلایندگی خودرو می باشد. معاینه فنی برتر در یازده مرکز منتخب بیهقی، سراج، شهید آبشناسان، دماوند، الغدیر، شقایق، نیایش، شهید چمران ، خاوران، فدائیان اسلام و شهدای زمان آباد انجام شده و این مراکز منتخب به استناد ضوابط قانونی و ممیزی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران دارای گواهی صلاحیت صدور معاینه فنی برتر می باشند. خودروها می توانند بصورت اختیاری در صورت احراز شرایط لازم نسبت به اخذ معاینه فنی معمولی و یا برتر اقدام نموده و با اخذ معاینه فنی برتر از تخفیف ۳۰ درصدی عوارض تردد در طرح کاهش و ترافیک استفاده نمایند. در واقع این رویکرد مدیریت شهری برای تشویق شهروندان به استفاده از خودرویی با آلایندگی کمتر انجام گردیده است.

وی در خصوص لایحه نرخ خدمات اعزام خط مکانیزه سیار معاینه فنی(پرتابل) به مراکز شخصی یا دولتی افزود: بنا بر تقاضای سازمان ها و مجتمع های مسکونی مبنی بر ارائه خدمات معاینه فنی در محل، این ستاد با هدف مدیریت امور مشتریان و پاسخ به نیاز ذینفعان در این ارتباط نسبت به ارائه لایحه تعیین نرخ خدمات اعزام خط مکانیزه سیار معاینه فنی(پرتابل) به شورای اسلامی شهر تهران اقدام نمود که خوشبختانه این لایحه نیز در دویست و سومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران مورد تایید و تصویب اعضاء قرار گرفت.براساس این لایحه به ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اجازه داده می‌شود جهت اعزام و استقرار خطوط مکانیزه سیار معاینه فنی(پرتابل) به محل اشخاص حقوقی و حقیقی متقاضی بهای خدمات مصوب را از متقاضیان دریافت نماید. نرخ بهای اعزام خطوط مکانیزه و سیار معاینه فنی به ازای یک بار اعزام مبلغ ۵ میلیون تومان است؛ بهای مذکور شامل هزینه یک روز استقرار است و از روز دوم به ازای هر روز ۱۰ درصد مبلغ ۵ میلیون تومان اخذ خواهد شد.ضمنا در ازای ارائه خدمات ارزیابی و صدور معاینه فنی تعرفه مصوب از هر خودرو دریافت خواهد شد. مالکی در خصوص اعمال مبالغ جدید مربوط به بهای معاینه فنی برتر و نرخ خدمات اعزام خط مکانیزه سیار معاینه فنی(پرتابل) که امروز توسط شورای اسلامی شهر تهران مصوب گردید اظهار داشت: بزودی نرخ های مصوب پس از طی مراحل قانونی و صدور مجوز لازم از شورای اسلامی ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا