شورای شهرصفحه اصلی

شورای ششم نخستین پارلمانی که طرحی برای اهدای عضو تصویب کرد

به گزارش شوراآنلاین، رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران بر ضرورت تلاش شهرداری تهران برای بستر سازی فرهنگ اهدای عضو تاکید کرد و به مناسبت روز ملی اهدای عضو یادآور شد: شورای اسلامی شهر تهران در این دوره برای نخستین بار به موضوع اهدای عضو به طور جدی پرداخته و طرح تکریم و نکوداشت خانواده‌های جان بخش اهدا کننده اعضای پیوندی را تصویب کرده است.

وی افزود: جمعیت کشور در سال ١۴٠٠ حدود ٨۴ میلیون نفر بوده و ١۶ هزار نفر بر اثر مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست داده و حدود ۵ تا ٨ هزار مرگ مغزی در سال اتفاق افتاده است. بر اساس این آمار در حالیکه ٢۵۰٠ تا ۴ هزار عضو قابل اهدا بوده است اما تنها حدود یکهزار اهدای عضو انجام شده است.

پیرهادی گفت: بیش از ٢۵ هزار نفر نیازمند پیوند عضو هستند و روزانه بر اثر عدم اهدای عضو ٧ تا ١٠ نفر نیازمند به دریافت عضو پیوندی، فوت می کنند. ما در موضوع اهدای عضو، رتبه ٣٠ در جهان را داریم که باید برای بهبود این رتبه و کاهش مرگ و میر بر اثر عدم اهدای عضو، تلاش کنیم.

پیرهادی با اشاره به طرح شورای شهر برای تکریم و نکوداشت خانواده‌های جان بخش اهدا کننده اعضای پیوندی خاطر نشان کرد: به منظور کاهش مرگ و میر شهروندان نیازمند دریافت عضو، شورای شهر این طرح را تصویب کرد و شهرداری تهران نیز باید بستر سازی آموزش و فرهنگ سازی اهدای عضو را فراهم کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن